FinExpert.e15.cz

Spoření na důchod: těžká volba střadatele

Spoření na stáří je nezbytnost. Jaké jsou možnosti spoření a jejich úskalí?
Spoření na důchod: těžká volba střadatele

Všichni si uvědomujeme, že spoření na stáří je nezbytnost, jen to zatím nebereme tak vážně. Jaké jsou některé možnosti spoření a jejich úskalí?

Pilíře penzijního spoření

První možnost, která každého z nás asi napadne, je penzijní připojištění. V tuto dobu probíhají paralelně dva systémy spoření. Původní dobrovolné připojištění je nyní označováno jako doplňkové penzijní připojištění. Jeho výhodou je státní příspěvek a daňové zvýhodnění. Nově zavedený druhý pilíř je také dobrovolný. Jeho hlavní výhodou je převod části peněz ze sociálního pojištěný na účet klienta. Pokud si zaměstnanec odvádí minimálně 2 % ze své hrubé mzdy, další 3 % jsou mu připsány na účet. Přesto o tento typ spoření není velký zájem. Hlavním důvodem může být obava z nejasné budoucnosti druhého pilíře.

Je životní pojištění skutečně variantou?

Další možnost spoření představuje investiční životní pojištění. Jeho velkou výhodou je, že kromě spořící složky je možné si pojistit i riziko úrazu či nenadálé životní události v podobě částečné nebo trvalé invalidity. Tato výhoda je ovšem draze vykoupena nákladností produktu. V prvních několika letech účastník spoření hradí vysoké náklady spojené s pojištěním, proto v žádném případě není dobré spoření předčasně vypovědět.

Kdo je typický český dlužník

Kdo je typický český dlužník

Typický český dlužník je muž ve věku 35 – 44 let, který žije v Moravskoslezském kraji a jeho dluh činí zhruba 10 000 – 20 000 Kč.

Konzervativní dluhopisy nebo zlato?

Pro zkušenější investory se nabízí také možnosti spoření v rámci dluhopisů nebo podílových fondů. Výnosnost těchto variant je však nepoměrně nižší než v předchozích případech a proto se doporučuje jako doplněk k hlavnímu spoření. Výhodou je pak poměrně nízké riziko, které taková investice představuje.

Nabízí se ale ještě dvě alternativy. Jednou z nich je fyzické investiční zlato. Jeho výhodou je dlouhodobá hodnota a možnost ponechat si fyzický slitek. Zlato je oceňováno zejména jako obrana před inflací, kdy na rozdíl od peněz uložených v bance neztrácí na hodnotě. Na druhé straně je jeho cena ovlivňována obchodováním na burze. Snadno se tak může stát, že v krátkodobém horizontu bude docházet k jeho propadům.

Omezené stavební spoření

Poslední možností je kdysi tolik oblíbené stavební spoření. V posledních letech o něj ale zájem upadá. Je to způsobeno tím, že za poslední dva roky stát snížil příspěvek na stavební spoření ze 4,5 na dva tisíce korun a zdanil úroky z výnosu stavebního spoření. Dříve zajímavá možnost spoření tak ztrácí původní potenciál.

Jak se rozhodnout?

Pokud zvažujete, jak nejlépe zabezpečit své stáří, je těžké se rozhodnout o jediné, nejlepší variantě. Odborníci doporučují kombinovat více produktů a rozložit tak riziko. Jednou z variant by mohlo být využití části prostředků pro spoření do zlata v kombinaci s podílovými fondy či se spořením se státním příspěvkem.

Spoření se státním příspěvkem (penzijní připojištění, stavební spoření) nebo investiční životní pojištění (nabízí odpočet od základu daně) mají sice svá omezení, ale pokud budou brány jako dlouhodobé produkty, které bude účastník využívat až do doby odchodu do důchodu, mohou nabídnout – s ohledem na státní příspěvek – zajímavý příjem. Konkrétní rozhodnutí je vždy jen a pouze na investorovi. Zhodnotit rizika a možnosti spoření často na desítky let dopředu není vůbec jednoduché rozhodnutí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená