FinExpert.e15.cz

Společnost s ručením omezeným za tisícovku

Pokud vše půjde hladce, dočkáme se této změny v roce 2012. A nebude to jediná změna.
Společnost s ručením omezeným za tisícovku

Současná vládní koalice se ve svém programovém prohlášení zavázala k podpoře malého a středního a podnikání. Jako kroky, kterými tuto podporu naplňuje, uvádí např. novelu živnostenského zákona, o které jsme psali v červnovém čísle Osobních financí. Tato novela snižuje časovou a finanční náročnost zahájení podnikatelské činnosti z pohledu živnostenského zákona, to znamená, že se netýká pouze živnostníků, ale i obchodních společností a družstev.

Nový obchodní zákoník by měl být revoluční

Dalším krokem, který nebude vůbec snadný a je navíc zásadního charakteru, je vypracování nového základního kodexu v oblasti podnikání. Tím je obchodní zákoník. Ten současný platí již od roku 1991 a nynější vládní koalice se rozhodla vytvořit úplně nový obchodní zákoník, který by měl reflektovat nové požadavky v oblasti podnikání. Návrh nového obchodního zákoníku z dílny Ministerstva spravedlnosti ČR je již hotov a v současnosti se nachází v meziresortním připomínkovém řízení. I když lze očekávat, že v průběhu legislativního procesu dojde ke změnám v jeho znění, můžeme se již nyní podívat na některé novinky, které by kodex mohl přinést.
 

„Eseróčko“ za pohou tisícovku

Nový návrh obchodního zákoníku počítá s tím, že základní kapitál u společnosti s ručením omezeným by měl činit pouhých tisíc korun. V současné době činí 200 tisíc korun. Záměrem návrhu je usnadnit založení tohoto typu obchodní společnosti a lze tak očekávat, že podnikatelé by často před živností zvolili společnost s ručením omezením. Tato volba by měla nesporné výhody, na druhou stranu však i nevýhody.
 
Výhody návrhu
Nespornou výhodou by bylo, že by podnikatel neručil celým svým majetkem, jako je tomu v případě živnosti. Další výhodou by bylo jednoznačné oddělení vlastnictví soukromého a firemního majetku podnikatele. Jednalo by se totiž o dvě osoby, jednu fyzickou a jednu právnickou. V případě živnosti se jedná pouze o jednu fyzickou osobu.
 
Nevýhody návrhu
Nevýhodou by bylo z pohledu dnešní legislativy povinné vedení účetnictví, které obchodním společnostem nařizuje zákon o účetnictví, narozdíl od živnosti, kde existuje možnost za určitých podmínek nevést účetnictví, ale pouze tzv. daňovou evidenci. Ta je vedena dle zákona o daních z příjmů a zhruba odpovídá dřívějšímu tzv. jednoduchému účetnictví. Dalším negativem tisícikorunového základního kapitálu s.r.o. se týká obchodních vztahů s dodavateli a odběrateli, kteří by se na společnost s tak nízkým základním kapitálem mohli dívat relativně nedůvěřivě.  
 
Je možné, že by dodavatelé své pohledávky v počátcích obchodního vztahu s takovou společností začali zajišťovat různými zajišťovacími instrumenty nebo by mohli požadovat platbu v hotovosti.
 
Na druhou stranu, základní kapitál není v obchodní společnosti částka peněz, která stále leží na účtu. Jsou to prostředky vložené do společnosti zakladateli při jejím vzniku. Tyto prostředky jsou poté použity např. na nákup vybavení firmy apod. Základní kapitál je tak v mnoha případech spíše účetní položkou, přičemž i jeho současná dvousettisícová výše je často naprosto nedostatečnou částkou pro uspokojení věřitelů při úpadku společnosti. Výše základního kapitálu tak obvykle není to hlavní, na co se při navazování kontaktů obchodní partneři dívají. Jsou to především reference společnosti, výsledky jejího hospodaření apod.
 

V Německu či Velké Británii nic neobvyklého 

V zahraniční není nízká výše základního kapitálu u společnosti s ručením omezeným nic neobvyklého. V Německu je od července tohoto roku jeho výše pouhé jedno euro (předtím 25 tisíc eur) a ve Velké Británii není výše základního kapitálu u společnosti s ručením omezeným vůbec stanovena.
 
V některých případech vede nižší povinná výše základního kapitálu obchodní společnosti v jedné zemi než v druhé zemi k tomu, že podnikatelé tyto společnosti zakládají v zahraničí a v tuzemsku otevřou pouze provozovny. Toto má ovšem určitá administrativní a praktická negativa, a proto nelze očekávat masivní využívání této možnosti.
 

Další novinky

Mimo snížení základního kapitálu bude společnost s ručením omezeným také moci vydávat podílové listy, které budou mnohem snadněji převoditelné než současné podíly u tohoto druhu obchodní společnosti (přibližně jako akcie u a.s.). Další novinka se týká akciových společností, které budou moci vydávat různé třídy akcií, ke kterým se bude vázat jiné právo v oblasti hlasování na valné hromadě či rozdělování zisku. Tento princip funguje např. v USA.
 

Jedná se o pouhý návrh, zdůrazňuje ministerstvo

Ministerstvo spravedlnosti ČR upozorňuje, že všechny uvedené novinky vyplývají z pouhého návrhu nového obchodního zákoníku, který v průběhu legislativního procesu může dostát nejedné změny. Proto je předčasné se k tomuto podrobnějším způsobem vyjadřovat.
 
Jak uvedla tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR, odhad termínu účinnosti nového obchodního zákoníku je leden 2012.
 
Je nutné si však uvědomit, že tento termín je již mimo funkční období současné vlády, což může, ale nemusí, znamenat změny ve znění daného zákona či odklad jeho účinnosti.
Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
16. 7. 2013, 09:54
SRO můžete mít již i v ČR zcela zdarma
ing. Neumann
15. 11. 2008, 10:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená