FinExpert.e15.cz

Společnost MasterCard Incorporated zveřejnila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2011

Praha 4. května 2011

Společnost MasterCard Incorporated oznámila své hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí roku 2011. Společnost hlásí čistý zisk ve výši 562 mil. dolarů, což představuje meziroční nárůst o 23,6 %, a zisk na rozředěnou akcii na úrovni 4,29 USD, tedy meziročně o 24,0 % více.

Čisté výnosy v 1. čtvrtletí roku 2011 dosáhly výše 1,5 mld. dolarů, což představuje 14,8% nárůst oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku. Kurzové výkyvy neměly na růst čistých výnosů v podstatě žádný vliv. Největší podíl na tomto růstu měl:

  • 12,8% nárůst hrubého dolarového objemu transakcí vypočteného z místních měn (728 mld. dolarů),
  • zvýšení přeshraničních objemů o 18,5 % a
  • změny cen produktů o přibližně 5 procentních bodů.

Tyto faktory částečně vyvážil nárůst rabatů, motivačních prvků zejména u nových a obnovovaných smluv a také zvýšené objemy.

Celosvětový objem nákupů se oproti 1. čtvrtletí roku 2010 zvýšil o 12,9 % (vypočteno z místních měn) a dosáhl 545 mld. dolarů. Počet zpracovaných transakcí zaznamenal meziroční nárůst o 11,1 % a vyšplhal se na 6 mld. K 31. březnu 2011 vydaly finanční instituce, které jsou klienty společnosti, 1,7 mld. karet se značkou MasterCard a Maestro.

„Náš vstup do roku 2011 byl i přes problémy, kterým čelilo mnoho spotřebitelů a podnikatelských subjektů v důsledku přírodních katastrof a politických otřesů na řadě trhů, velmi dobrý. Díky solidnímu růstu objemu a počtu zpracovaných transakcí jsme dosáhli dvojciferného růstu výnosů. Tento růst vychází ze silných základů a celosvětového působení naší společnosti,“ uvedl Ajay Banga, prezident a generální ředitel společnosti MasterCard.

V České republice představil MasterCard společně s partnery v prvním čtvrtletí 2011 dva unikátní karetní produkty:

„Komerční banka začala vydávat na českém trhu tzv. Lady kartu, která je navržená na jedinečné platformě MasterCard World a nabízí prestižní program MasterCard Elite. Komerční banka připravila inovativní produkt na míru moderním ženám, který odpovídá jejich životnímu stylu i potřebám. Raiffeisenbank společně s Vodafone nabídli speciální co-brandovou kartu, která je třetí co-brandovou kartou spojenou s mobilním operátorem na českém trhu. Tento produkt přináší celou řadu možností pro další inovace do budoucna,“ dodává Brian Lang, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Celkové provozní náklady se v 1. čtvrtletí roku 2011 meziročně zvýšily o 9,4 % na 665 mil. dolarů, přičemž kurzové výkyvy měly na jejich výši minimální dopad. Příčinou tohoto nárůstu je:

  • 7,9% zvýšení režijních a administrativních nákladů způsobené hlavně vyššími investicemi do podpory iniciativ zaměřených na strategický růst a zahrnutím výdajů společnosti DataCash,
  • 12,1% nárůst nákladů na reklamu a marketing (na 129 mil. dolarů), který lze připsat zejména iniciativám určeným pro konkrétní zákazníky a sponzoringu.

Provozní výnosy za první čtvrtletí roku 2011 vzrostly oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku o 19,4 % a společnost vykázala provozní marži 55,7 %.

V 1. čtvrtletí roku 2011 společnost MasterCard vykázala nulové ostatní výnosy nebo náklady, přičemž ve stejném čtvrtletí v předchozím roce vykázala ostatní náklady ve výši 5 mil. dolarů. Příčinou této změny je pokles úrokových nákladů vzhledem k nižšímu přírůstku úroku v souvislosti s narovnáním sporu.

Efektivní daňová sazba společnosti v 1. čtvrtletí roku 2011 činila 32,8 % oproti hodnotě 34,6 % ve stejném čtvrtletí roku 2010. Pokles způsobil zejména výhodnější mix příjmů z teritoriálního hlediska.

Do konce čtvrtletí společnost v rámci programu odkupu akcií v hodnotě 1 mld. dolarů, který byl schválen 14. září 2010, odkoupila přibližně 2,6 mil. kusů kmenových akcií kategorie A celkem za 654 mil. dolarů. Představenstvo dne 12. dubna 2011 upravilo program odkupu akcií a oprávnilo společnost k odkupu dalších kmenových akcií kategorie A v hodnotě 1 mld. dolarů – společnost je tak oprávněna odkoupit akcie za celkem 2 mld. dolarů. K 28. dubnu 2011 společnost dokončila odkup přibližně 3,9 mil. kusů kmenových akcií kategorie A za 1 mld. dolarů.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená