Společné jmění manželů (SJM) představuje institut, který řeší případné spory po rozvodu manželství. Informace o společném jmění manželů a jeho zákonné úpravy jsou součástí občanského zákoníku. Společné jmění manželů je výlučně spojenou pouze s klasickým manželstvím. Ostatní partnerské vztahy jako druh a družka či registrované partnerství nemají možnost institut společného jmění manželů používat.
Společný majetek, ale i dluhy
Do společného jmění manželů patří jak veškerá aktiva, tedy především majetek, tak i pasiva – závazky a dluhy. V oblasti majetku patří do společného jmění manželů vše, co získali manželé společně či jednotlivě po svatbě. Jde o všechny movité i nemovité věci, které za dobu trvání manželství „rodina“ získala s výjimkou majetku, který patří do výlučného majetku jednoho z manželů.
Velice zajímavou součástí společného jmění manželů jsou peníze na bankovních účtech. Přístup k takovým prostředkům má pouze ta osoba, která má přístupové právo k bankovnímu účtu. Zde může mít každý z manželů svůj vlastní účet, ale peníze, které na tento účet získal kterýkoliv z manželů po uzavření sňatku, patří do společného jmění a druhý z manželů na ně má právní nárok.
Co se dluhů týče, jde o všechny závazky, které oběma manželům či jednomu z nich vznikly v době trvání manželství. Výjimku zde tvoří dluhy, které náleží výhradně jednomu z manželů a dluhy, jejichž rozsah přesahuje míru, která je přiměřená majetkovým poměrům manželů převzatou jedním z manželů bez souhlasu druhého. Míru této přiměřenosti pak zkoumá při vypořádání soud.
Výlučný majetek jednoho z manželů
Výlučný majetek jednoho z manželů nepatří do společného jmění manželů. Jde především o:
- majetek získaný dědictvím
- majetek ve vlastnictví jen jednoho z manželů a to ještě před vznikem manželství
- majetek získaný dědictvím ze zákona, ale i ze závěti
- majetek sloužící výhradně osobní potřebě jednoho z manželů
- majetek, který nemůže fyzická osoba nabýt
- majetek vydaný jednomu z manželů v rámci restituce
- majetek nabytý jedním z manželů za prodaný majetek náležející do výlučného vlastnictví jednoho manžela
Majetek získaný dědictvím a darem výlučně jednoho z manželů je samozřejmě jasný. Dar nebo dědictví, které přechází pouze na jednoho z manželů, představuje majetek, který patří jenom a pouze danému manželovi či manželce. Stejně tak tomu je u majetku vydaného v restituci jednomu z manželů. Je dokonce jedno, zda k restituci došlo před či až za doby trvání manželství.
Pokud je majetek nabyt ještě před uzavřením manželství také se nejedná o společné jmění. S čím tedy každý do manželství přišel, to je jeho. Majetek, který nemůže fyzická osoba nabýt, mohou být věci abstraktní, které nelze uchopit – dojde-li však k jejich prodeji, už se stávají společným jměním manželů. Velice zajímavou složkou majetku je majetek nabytý jedním z manželů za majetek, který mu výlučně předtím náležel. Pokud tedy prodáte auto, které jste vlastnili před svatbou a za tyto peníze si koupíte auto nové, jde stále o majetek ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů.
Následují věci, které jsou osobní povahy a slouží k osobní potřebě jen jednoho z manželů. Do této kategorie spadají finančně nezajímavé hygienické potřeby, kartáček, holicí strojek, kulma, ale i podstatně finančně důležitější věcí jako oblečení, osobní počítač, mobil, lyže, kolo a podobně. Tyto věci tedy nemusejí spadat do společného jmění, pokud slouží k výlučné osobní potřebě jednoho z manželů.
Zdroj: www.usporim.cz