FinExpert.e15.cz

Společné jmění manželů – komu patří majetek?

Vše, co při trvání manželství společně či jednotlivě získáte, spadá do společného jmění manželů, kromě některých výjimek týkajících se výlučného vlastnictví.
Společné jmění manželů – komu patří majetek?

Společné jmění manželů (SJM) představuje institut, který řeší případné spory po rozvodu manželství. Informace o společném jmění manželů a jeho zákonné úpravy jsou součástí občanského zákoníku. Společné jmění manželů je výlučně spojenou pouze s klasickým manželstvím. Ostatní partnerské vztahy jako druh a družka či registrované partnerství nemají možnost institut společného jmění manželů používat.

Společný majetek, ale i dluhy

Do společného jmění manželů patří jak veškerá aktiva, tedy především majetek, tak i pasiva – závazky a dluhy. V oblasti majetku patří do společného jmění manželů vše, co získali manželé společně či jednotlivě po svatbě. Jde o všechny movité i nemovité věci, které za dobu trvání manželství „rodina“ získala s výjimkou majetku, který patří do výlučného majetku jednoho z manželů.

Velice zajímavou součástí společného jmění manželů jsou peníze na bankovních účtech. Přístup k takovým prostředkům má pouze ta osoba, která má přístupové právo k bankovnímu účtu. Zde může mít každý z manželů svůj vlastní účet, ale peníze, které na tento účet získal kterýkoliv z manželů po uzavření sňatku, patří do společného jmění a druhý z manželů na ně má právní nárok.

Co se dluhů týče, jde o všechny závazky, které oběma manželům či jednomu z nich vznikly v době trvání manželství. Výjimku zde tvoří dluhy, které náleží výhradně jednomu z manželů a dluhy, jejichž rozsah přesahuje míru, která je přiměřená majetkovým poměrům manželů převzatou jedním z manželů bez souhlasu druhého. Míru této přiměřenosti pak zkoumá při vypořádání soud.

Výlučný majetek jednoho z manželů

Výlučný majetek jednoho z manželů nepatří do společného jmění manželů. Jde především o:

  • majetek získaný dědictvím
  • majetek ve vlastnictví jen jednoho z manželů a to ještě před vznikem manželství
  • majetek získaný dědictvím ze zákona, ale i ze závěti
  • majetek sloužící výhradně osobní potřebě jednoho z manželů
  • majetek, který nemůže fyzická osoba nabýt
  • majetek vydaný jednomu z manželů v rámci restituce
  • majetek nabytý jedním z manželů za prodaný majetek náležející do výlučného vlastnictví jednoho manžela

Majetek získaný dědictvím a darem výlučně jednoho z manželů je samozřejmě jasný. Dar nebo dědictví, které přechází pouze na jednoho z manželů, představuje majetek, který patří jenom a pouze danému manželovi či manželce. Stejně tak tomu je u majetku vydaného v restituci jednomu z manželů. Je dokonce jedno, zda k restituci došlo před či až za doby trvání manželství.

Pokud je majetek nabyt ještě před uzavřením manželství také se nejedná o společné jmění. S čím tedy každý do manželství přišel, to je jeho. Majetek, který nemůže fyzická osoba nabýt, mohou být věci abstraktní, které nelze uchopit – dojde-li však k jejich prodeji, už se stávají společným jměním manželů. Velice zajímavou složkou majetku je majetek nabytý jedním z manželů za majetek, který mu výlučně předtím náležel. Pokud tedy prodáte auto, které jste vlastnili před svatbou a za tyto peníze si koupíte auto nové, jde stále o majetek ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů.

Následují věci, které jsou osobní povahy a slouží k osobní potřebě jen jednoho z manželů. Do této kategorie spadají finančně nezajímavé hygienické potřeby, kartáček, holicí strojek, kulma, ale i podstatně finančně důležitější věcí jako oblečení, osobní počítač, mobil, lyže, kolo a podobně. Tyto věci tedy nemusejí spadat do společného jmění, pokud slouží k výlučné osobní potřebě jednoho z manželů.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

No, vidím, že autor je sotva pologramotný. "veškerá ...
J.
27. 4. 2011, 22:49
Mam dojem, ze do spolecneho majetku manzelu patri je...
Nox
27. 4. 2011, 14:01
A jak je to v případě, když si koupím byt na hypoték...
Karel
27. 4. 2011, 09:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená