FinExpert.e15.cz

Spojené státy: Cisco udá směr

Přehled novinek z akciových trhů.

Rychle nahoru, rychle dolu, tak by se dalo charakterizovat obchodování v lednu. Zisky hlavních indexů ze začátku roku se brzy vypařily. Minulé pondělí dokonce tradiční Dow Jones index prolomil psychologickou bariéru 8 000 bodů, když zavíral na hodnotě 7 989,6 bodu, kde se naposledy nacházel v říjnu loňského roku.

Medvědí nálada se zastavila v úterý, kdy se hlavní indexy opět zelenaly. Nemalý podíl na růstu měly zveřejněné kladné výsledky a výhledy od velkých firem z indexu Dow jako Merck, Procter & Gamble a DuPont. Méně optimisticky dopadlo reportování dalšího člena indexu Dow, telekomunikační společnosti SBC Communications, když očekává pokles tržeb pro fiskální rok 2003. Přitom ještě v pondělí makléřský dům UBS Warburg zvýšil doporučení mimo jiné i pro SBC z „redukovat“ na „neutral“.

Středeční obchodování bylo velmi roztěkané. V reakci na ostrá slova prezidenta George Bushe proti Iráku burzy začaly oslabením, ale ještě týž den ukončily růstem. Investoři nemohli nechat bez povšimnutí dobré zprávy přicházející z IT sektoru. Konkrétně potěšil výrobce polovodičového zařízení Novellus Systems, když splnil očekávání analytiků za 4. kvartál a navíc zvýšil odhady pro 1. kvartál. V souladu s očekáváním reportovala telekomunikační firma Verizon Communications. Optimismem nešetřili někteří brokeři, např. broker Merrill Lynch nyní radí kupovat akcie již zmíněného Novellusu s cílovou cenou 40 USD (středeční kurz: 31,6 USD), UBS Warburg upgradoval jinou firmu z polovodičového průmyslu – Applied Materials. Ve středu se navíc rozhodovalo o případné úpravě úrokových sazeb. Podle očekávání většiny analytiků zůstaly sazby beze změny na hodnotě 1,25 %; trhy na zprávu bezprostředně výrazně nereagovaly.

Čtvrteční náladu mělo ovlivnit hlášení statistiků o GDP za 4. kvartál a oznámení výsledků mediálního obra AOL Time Warner. GDP za 4. kvartál vzrostl o 0,7 %, tedy žádné velké pozitivní překvapení, neboť se čekalo 0,9 %. Co však trhy nestrávily dobře, byla giga ztráta, nevalný výhled a personální přesun u AOL Time Warner. Společnost oznámila ztrátu za minulý kvartál 45 mld. USD, především jako důsledek odpisu týkající se internetové divize America OnLine. Současně AOL Time Warner vzkázala, že Ted Turner opustí společnost. Následovala ostrá reakce, když akcie propadly o více než 14 %. Celkově trhy ve čtvrtek výrazně oslabily, Dow Jones index se opět ponořil pod 8 000 bodů. 

Také tento týden ohlašuje řada známých firem. Zejména informace od síťaře Cisco Systems, který reportuje v úterý po oficiálním uzavření trhů, mohou udat další směr. Z dalších stojí za zmínku např. Ericsson či Alcatel.

Doma: KB i pod 2000
Propad Komerční banky pokračoval. Kritická byla středa, když kurz chvilkově zamířil pod 2 000 Kč. Nakonec se situace uklidnila a kupci vrátili kurz zpět nad 2 000 Kč. Akcie konkurenční Erste se pomalu, ale jistě přibližují k 2 000 Kč. Je tak docela možné, že se vrátíme o pár měsíců zpět, kdy platilo, že Erste je dražší než KB. Poněkud nečekaný krok učinila ČNB, když ve čtvrtek snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená