Kvalitní diamantový šperk je všeobecně považován za hodnotný dar, kterým obdarovanému dáváme najevo, jak moc si ho vážíme a jak významné místo v našem životě zaujímá. Přemýšleli jste však někdy nad tím, že šperk nemusí být pouze ozdobou, ale lze jej pojmout též jako velmi stabilní a hodnotnou investici?
Ano, je to tak. Diamantové šperky i šperky s drahými kameny řadíme do kategorie alternativních investic. Investice do kvalitních klenotů dnes patří mezi ty dlouhodobě nejjistější. Hodnotu má samozřejmě samotný kámen a také další materiály, z nichž je vyroben, jako je zlato. Vstupní suroviny jsou tedy výrazným faktorem. V kvalitním šperku k tomu přistupuje navíc úroveň zpracování a celkový design. Jako celek má tak šperk podobné vlastnosti, jako například umělecká díla a stává se z něj rodinné dědictví, které může zajistit i budoucí generace.
Například slavný prsten s bílým diamantem hollywoodské herečky Elizabeth Taylor, který dostala od svého manžela Richarda Burtona, se v aukci Christie´s prodal za 8,8 milionu dolarů, přičemž jeho odhadovaná hodnota byla „pouhých“ 2,5 milionu dolarů. Podobným příkladem může být i safírový zásnubní prsten princezny Diany, který jí v roce 1981 daroval princ Charles a jehož původní hodnota byla 28 000 liber. Podle britských médií stávající odhady hovoří o hodnotě 300 000 liber. Taktéž prsten jeho druhé manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, ve stylu Art Deco, již získal na hodnotě. V roce 2004, kdy si princ Charles Camillu bral, byla jeho cena 100 000 liber. Aktuální hodnota prstenu je dle informací z britského tisku odhadována na 250 000 liber. Tyto příklady ukazují dvě věci: že hodnota kvalitního šperku je výrazně větší, než součet cen surovin, z nichž byl vyrobený a také to, že se v čase dokáží takové šperky velmi dobře zhodnotit.
Dlouhodobé uložení peněz
Investice do diamantových šperků představuje jeden z nejjistějších způsobů dlouhodobého uložení peněz. Investoři si uvědomují, že vstupní surovinou je nerostné bohatství, jehož zásoby se v celosvětovém měřítku snižují. Výsledkem je v posledních 100 letech prakticky vytrvalý růst ceny. Na rozdíl od tolik prezentovaného zlata, jehož tržní cena je velmi volatilní.
Podobně jako drahé kovy či kameny samotné, jsou i diamantové šperky a šperky s drahými kameny snadno přenosnou formou jmění, navíc směnitelnou po celém světě.
Kvalitní šperky s diamanty a drahými kameny lze v zásadě stavět na stejnou úroveň jako např. akcie, dluhopisy či nemovitosti a pozemky, které budou vždy tvořit většinu investičního majetku. Měly by se stát běžnou složkou alternativní části portfolia, u níž se doporučuje váha mezi 10-15 procenty a kterou tvoří typicky šperky, drahé kovy a kameny i různé druhy uměleckých děl. V USA či anglosaských zemích je běžné, že vysoce kvalitní klenoty jsou, stejně jako obrazy a jiná umělecká díla, nedílnou součástí rodinného majetku po generace. V posledních letech zaznamenáváme zvyšující se poptávku po této komoditě i v Čechách.
Je důležité vědět, že ačkoli na trhu existují lidé, kteří lákají na investici do diamantů s vysokým zhodnocením „přes noc“, investiční rodinný šperk není spekulativní koupí. Je něčím, co si dokáže dobře udržet hodnotu a v dlouhých horizontech ji zvyšovat. Hovoříme o rodinném dědictví, kdy se šperk předává z generace na generaci a chová se obdobně jako předmět umělecké a kulturní hodnoty, jehož cena roste s přibývajícími roky.
Autorka je B2B manažerkou ALO diamonds.