FinExpert.e15.cz

Speciál: Změna kódu eBanky

Od 7. července 2008 přestane platit kód eBanky a klienti začnou využívat bankovní kód Raiffeisenbank. Jak bude proces probíhat?
Speciál: Změna kódu eBanky

Klepněte pro větší obrázekZměna bankovního kódu s sebou přinese pro klienty eBanky některé změny. Fungování jejich účtů však zásadně neovlivní. Na otázky odpovídá mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Jak bude vypadat moje číslo účtu?

V čísle Vašeho účtu se změní pouze kód banky uvedený za lomítkem ze stávajících 2400 na nových 5500. Příklad: Číslo Vašeho účtu 12345678/2400bude změněno na 12345678/5500.

Musím měnit příkazy pro platby odcházející z mého účtu?

Příkazy (jednorázové, trvalé i inkasa) ze svého účtu měnit nemusíte, veškerá nastavení související se změnou bankovního kódu změníme za Vás. O víkendu 5.-6. 7. 2008 Vám automaticky změníme příkazy k úhradě a k inkasu s budoucí splatností, trvalé příkazy, povolení inkasa i nastavení služby „informuj mě“.

Otázka: mám z účtu nastavené SIPO, musím jej změnit?

Nemusíte, SIPO Vám také automaticky změníme.

Otázka: musím informovat svého zaměstnavatele o změně čísla účtu?

Informujte svého zaměstnavatele o změně tak, aby Vám mohl výplatu posílat na správné číslo účtu. K tomuto účelu jsme pro Vás připravili formulář, do kterého doplníte Vaše stávající číslo účtu (nový bankovní kód 5500 je již na formuláři předtištěn), dále Vaše kontaktní údaje a předáte svému zaměstnavateli (mzdové účtárně).

Musím informovat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) v případě, že pobírám na účet důchod či jiné dávky?

Nemusíte, důchody a dávky jsou zasílány klientům z účtů ČSSZ, které jsou vedeny u České národní banky, a ta sama provede automatickou změnu kódu na 5500 u všech účtů s kódem 2400. Navíc jsme všem složkám ČSSZ zaslali informaci o změně kódu.

Dotkne se změna bankovního kódu splácení úvěrů, poskytnutých eBankou?

Nedotkne, jelikož se splátky úvěrů realizují přímo z účtu klienta a nevyužívá se pro splácení speciální účet banky. Klient je pouze povinen, stejně jako doposud, mít k datu splátky na svém běžném účtu dostatek prostředků.

Jak dlouho budou ještě chodit platby na číslo účtu se starým bankovním kódem?

Ještě šest měsíců po 7. 7. 2008 budou platby z jiných bank směrované na účet se starým bankovním kódem 2400 automaticky přesměrovány na číslo účtu s novým kódem 5500.Váš zaměstnavatel a případně další partneři budou tedy mít půl roku na to, aby si číslo Vašeho účtu změnili.

Mohu si nechat změnit číslo bankovního spojení a tuto změnu nahlásit zaměstnavateli již nyní?

Změna bude platná až po 7. 7. 2008. Svého zaměstnavatele můžete o změně kódu informovat samozřejmě předem, ale s upozorněním, aby do té doby neprováděl žádné změny v čísle Vašeho účtu, jinak by mohlo dojít k chybnému doručení plateb.

Jak se změna dotkne plateb do a ze zahraničí?

Po dobu šesti měsíců od právního spojení bank (od 7.7.2008) jsme schopni Vám zpracovávat příchozí platby se starým mezinárodním bankovním číslem, po této lhůtě však nebude možné tyto platby zpracovat.

Platební styk v cizí měně prováděný mezi účty vedenými v Raiffeisenbank a u eBanky bude od 7.7.2008 prováděn jako interní převody.

V souvislosti s právní fúzí Raiffeisenbank a eBanky dojde 5. 7. 2008 k deaktivaci a změně swiftového kódu eBanky (BIC) EBNKCZPP na společný kód Raiffeisenbank RZBCCZPP. Tento kód je důležitý pro korektní směřování příchozích plateb ze zahraničí.

Se změnou bankovního kódu dojde též ke změně mezinárodního bankovního čísla účtu (IBAN) u všech účtů vedených v eBance – před datem změny Vám nový IBAN přímo sdělíme, a to zprávou do vnitřní schránky Vašeho účtu.

Jak se budu přihlašovat na účet?

Od 7. 7. 2008 se budete přihlašovat na účet stejným způsobem jako doposud pouze nově přes internetové stránky www.rb.cz.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená