Přestože jsou některé příjmy od daně z příjmu osvobozeny, tak je nutné tyto příjmy finančnímu úřadu oznámit, pokud je tento příjem vyšší než 5 miliónů korun. Nesplnění zákonné povinnosti je sankciováno.
Pokud během roku 2016 obdržíte příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je přitom vyšší než 5 miliónů korun, musíte tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu v řádném termínu pro podání daňového přiznání za rok 2016. V praxi se např. jedná o dědictví i dary, na které se zaměříme.
Do pozůstalosti jsou podle nového občanského zákoníku zahrnuty veškeré dluhy v plné výši.
Pro splnění oznamovací povinnosti se limit posuzuje jednotlivě. Oznamovací povinnost mají i ti, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání. Pokud nejsou oznámeny osvobozené příjmy nad limit, potom vzniká povinnost uhradit vysokou pokutu, a sice ve výši:
- 0,1 % z částky neoznámeného příjmu, když daňový poplatník tuto skutečnost splní, aniž by k tomu byl správcem daně vyzván
- 10 % z částky neoznámeného příjmu, pokud bude zákonná povinnost plněna v náhradní lhůtě
- 15 % z částky neoznámeného příjmu, jestliže nesplní daňový poplatník zákonnou povinnost ani v náhradní lhůtě
Praktický příklad
Penzistka paní Nováková zdědí po své mamince částku 5,5 miliónu korun. Uvedený příjem formou dědictví je od daně z příjmu fyzických osob osvobozen, protože od daně z příjmu je osvobozen bezúplatný příjem z nabytí dědictví nebo odkazu. Paní Nováková nebude platit žádnou daň z příjmu, neboť obdržený důchod i dědictví jsou daňově osvobozenými příjmy, paní Nováková nebude tedy vyplňovat daňové přiznání. V zákonné lhůtě však musí finančnímu úřadu písemně oznámit, že obdržela osvobozený příjem nad limit. V písemném oznámení, pro které není stanoven žádný závazný tiskopis, stačí uvést výši příjmu, popis okolností nabytí příjmu a datum, kdy příjem vznikl.
Které příjmy se nemusí zveřejňovat?
Písemně oznamovat se nemusí příjmy nad 5 miliónů korun, které si může finanční úřad zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup. V praxi se tedy jedná o osvobozený příjem z prodeje nemovitosti v osobním vlastnictví, které jsou zapsány v Katastru nemovitosti.
Pokud se jedná o příjem nad limit plynoucí do společného jmění manželů, potom stačí, když tuto skutečnost oznámí finančnímu úřadu jeden z manželů.
Kdy jsou od daně osvobozeny dary?
Při splnění zákonných podmínek jsou od daně z příjmu osvobozeny i dary. Darovací daň byla zrušena a od roku 2014 patří příjmy z darování pod daň z příjmu. Pokud je částka daru nad limit, potom je nutné tyto příjmy oznámit, i když se z nich žádná daň z příjmu fyzických osob neplatí. Od daně z příjmu jsou osvobozeny tyto dary, které při překročení limitu je nutné finančnímu úřadu oznámit:
- dary od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů
- dary od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou
Zaměstnavatel může provést roční zúčtování daně
Zaměstnanec, který během roku 2016 bude mít pouze příjem ze závislé činnosti od svého zaměstnavatele, a současně obdrží daňově osvobozený příjem formou dědictví nebo daru nad limit, nemá povinnost podávat daňové přiznání.
Daňové záležitosti za tohoto zaměstnance může vyřídit jeho zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně. V zákonném termínu však tento zaměstnanec musí finančnímu úřadu písemně oznámit příjem nad zákonný limit.