FinExpert.e15.cz

Soutěž: Tak investují profesionálové IV.

Také ve čtvrtém kole naší soutěže byli makléři poměrně úspěšní. Nejlepší z nich dokázal zhodnotit původní investici již o 18,4 %. Méně se tentokrát dařilo analytikům odhadujícím vývoj kurzů na BCP Praha. A kdo investoval nejlépe tentokrát?
Soutěž: Tak investují profesionálové IV.

Hodnocení druhého kola soutěže

Svá předešlá modelová portfolia sestavovali makléři na počátku března. Předem přitom počítali s tím, že je budou muset odprodat v pátek 1. dubna. Nemohli si tedy tím pádem zvolit ideální načasování, což je jistě u řady akcií poškozuje. Na druhou stranu jim v březnu pomohl kurz koruny vůči použitým měnám, když koruna mírně oslabila.

1. Marek Janšta
Za těchto podmínek dosáhl v březnu nejvyššího zhodnocení Marek Janšta. Hodnota jeho portfolia vzrostla o 3,8%. Reprezentant společnosti KZ Finance si tak po třech kolech naší soutěže o nejlepšího makléře upevnil své celkové vedení. Nejvíce tomu napomohla investice do rakouské internetové sázkové kanceláře Betandwin, jejichž akcie posílily o 31,6 %. Za zmínku stojí i Český Telecom (7,6 %). Největší ztrátu přinesly Marku Janštovi akcie technologického titulu JDS Uniphase (-8,3 %), maďarského farmaceutického Gedeonu Richter (-2 %) a ČEZu (-1,8 %).

Na pátek jsme připravili on-line rozhovor s Markem Janštou na téma Investování na kapitálových trzích. Své otázky můžete pokládat již nyní na adrese on-line rozhovoru: www.finexpert.cz/Online/default.asp?OID=14 


2. Radek Neumann
Zhodnocení investic (1,2%) v tomto kole druhého Radka Neumanna (FIO Burzovní společnost) je ve srovnání s vítězem asi jen třetinové. Nejvíce se o to zasloužil zástupce ocelářského sektoru Oregon Steel. Když k jeho 16,6% propadu připočteme i 2,2% pokles u Oraclu, tak smažeme většinu zisků realizovaných na jiných titulech – Medifast (+9,1 %), Český Telecom (+7,6 %), Qualcomm (+6,23 %) i necelá 3 % u německého SAPu.

3. Rostislav Míšek
Hodnota portfolia Rostislava Míška (Cyrrus) se příliš nezměnila, zvýšila se jen o 0,6 %. Výsledky jednotlivých titulů byly opět různorodé. Z devíti titulů v portfoliu vzrostlo pět, z toho se u čtyř případů jedná o německé akcie. Konkrétně se nejvíce dařilo akciím Pumy (+9,9 %) a Continentalu (4,2 %), dále rostly i akcie SAPu a Stady. Příliš se mu tentokrát neosvědčila sázka na dolarové investice – Telecom HOLDRs Trust +0,05 %, IBB –3,58 %. Ztrátová byla rovněž Erste Bank, ČEZ a nepatrně i německý E.ON.

4. Radek Létal
Z prvního místa v minulém kole se v březnu propadl na poslední příčku Radek Létal (A&CE Global Finance), který tentokrát jako jediný z účastníků soutěže "utrpěl" ztrátu –2,3 %. Nevyplatila se jeho strategie investovat většinu prostředků do indexových akcií. Hodnoty všech těchto indexových akcií klesly, nejvíce u MSCI Brazil (-8,3 %) a u MSCI S. Korea (-4,5 %). Mírně ztrátový byl i Pfizer. Ztráty byly částečně smazány více než 7% růstem u Českého Telecomu a mírným vzestupem u Marathon Oil.

Po třech kolech
Celkové pořadí se po březnovém kole nezměnilo. Nadále je v čele Marek Janšta s celkovým zhodnocením 18,4 %. Přes březnový neúspěch si druhé místo udržel Radek Létal (10,7 %) před Radkem Neumannem (9,3 %). Na čtvrté příčce je stále Rostislav Míšek, který za tři měsíce dokázal vydělat 4,4 %.


Autorem hodnocení je Roman Ptáček, vysokoškolský pedagog PEF MZLU v Brně

Soutěžní portfolia

Klepněte pro větší obrázekMarek Janšta, KZ Finance

Pro měsíc duben jsem se sázkou na český trh opatrný a volím pouze akcie rakouské Erste Bank, jejíž kurs považuji vzhledem k výsledkům za velice dobrý. I nadále bude část portfolia zainvestována na americkém Nasdaqu, stejně jako v portfoliu ponechávám Cisco Systems. Nově k němu zařazuji i Oracle. Z evropských akcií se dostává tentokráte na Continental, který považuji za perspektivní titul a to nejen proto, že to mám z kanceláře do Otrokovic necelých dvacet kilometrů. Poprvé se v mém portfoliu objevuje i australský titul- cena těžařského BHP Billitonu je po předchozí korekci zajímavá. Po měsíční pauze opět obracím pozornost k rozvíjejícím se trhům, neboť předešlé korekce přinášejí zajímavá ocenění a perspektivy pro indický, thajský či korejský trh. Pokryl jsem je proto indexovými certifikáty.
       
 Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekRadek Létal, A & CE Global Finance

I pro dubnové, modelové a poměrně agresivně nastavené portfolio, jsem volil pouze jedinou výměnu akciové složky. Akcie Pfizer, které stále oscilují kolem 25 dolarů, jsem s ohledem na rostoucí riziko farmaceutického průmyslu jako celku vyměnil opět za akcie Unipetrolu. Věřím, že se potvrdí pozitivní očekávání stran hospodaření této firmy za první čtvrtletí letošního roku a jejich kurs se vrátí nad 160 korun za akcii. Zařazením této domácí emise poklesne měnové riziko modelového portfolia. Všechny investice jsou vyhodnoceny „value“ investičním přístupem s ohledem na trvající podhodnocení regionu latinské Ameriky, Japonska a jižní Koreje (EWZ, EWJ, EWY). Navržené portfolio stále sází na pokračující růst ve vývoji amerického dolaru vůči euru a potažmo i k naší koruně.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRadek Neumann, FIO group

"Dubnové" portfolio prošlo opět změnou a je laděno poměrně agresivně s omezeným prostorem k propadu. Zůstává pozice v akciích Medifast, Oracle  a OregonSteel. U těchto akcií jsem přesvědčen o opětovném návratu k vyšším cenovým úrovním. Titulem pro „okořenění“ je CMKX, společnost spravující diamantové doly. Jedná se o čistou spekulaci a investovaný objem a váha v portfoliu plně odpovídá „kvalitě“ společnosti. Staronovým reprezentantem českého trhu je Unipetrol, který po korekci hodnotím jako vhodný k investici a očekávám postupný návrat na vyšší úrovně. Německý trh je zastoupen akciemi společnosti Continental, která si udržuje stabilní růstový trend a po výsledcích zde spatřuji pokračující potenciál růstu. Akcie pojišťovacího brokera MLP prošly výrazným poklesem a na aktuální ceně hodnotím titul jako předprodaný se zřetelnou oporou u 11 eur.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRostislav Míšek, Cyrrus

Aktuální modelové portfolio doznalo pouze tří změn. I když některé tituly, např. ČEZ a Erste Bank, skončily ve ztrátě, ponechal jsem je nadále v "sestavě", neboť vidím u těchto akcií stále zajímavý prostor k růstu. Svůj potenciál dokazovaly v první polovině března, když se jejich kurs pohyboval výrazně výše. Erste Bank obdržela navíc po excelentních hospodářských výsledcích za loňský rok vysoká investiční doporučení. Akcie německého energetického koncernu E.ON sice po zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok svoji hodnotu snížily, neboť údaje byly "pouze" v rámci odhadů, protože ale výhledy do budoucnosti zůstávají minimálně stejně příznivé jako v minulosti, očekávám opět postupné zvyšování jejich hodnoty. Vyřadil jsem indexové akcie IBB a cenné papíry společnosti Puma a naopak jsem do portfolia vrátil rakouského výrobce stavebních hmot Wienerberger. Ten v minulém měsíci po úpisu nových akcií výrazně propadl, nyní ale očekávám jeho návrat k původním maximům. Navýšil jsem také počet akcií Continentalu. Německý výrobce pneumatik se prezentuje rekordními zisky i dlouhodobou perspektivou jejich dalšího zvyšování.     

Klepněte pro větší obrázek

V další kapitole článku najdete soutěžní hru č. II: odhady vývoje kurzu titulů v sektoru SPAD Burzy cenných papírů Praha.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená