FinExpert.e15.cz

Soutěž Podnikatel roku 2006 má svoje vítěze

Prestižní ocenění Podnikatel roku 2006 převzali tři podnikatelé z různých oblastí. Potvrdili tak, že český podnikatel umí uspět i v současném náročném konkurenčním prostředí.

Podnikatel roku 2006

Držitelem prestižního ocenění Podnikatel roku 2006 České republiky se stal Pavel Juříček, generální ředitel společnosti BRANO GROUP. Vítěznou trofej převzal včera v pražském Paláci Žofín z rukou předsedy vlády Mirka Topolánka a Dirka Kroonena, vedoucího partnera společnosti Ernst & Young, která soutěž v České republice vyhlašuje od roku 2000. Technologickým podnikatelem roku se stal Jan Červinka, ředitel společnosti ADASTRA. Trofej Začínajícího podnikatele roku si odnesl Václav Muchna ze společnosti Y-soft Ltd. V letošním roce byl udělen také titul Sociálně prospěšný podnikatel roku 2006 České republiky, stal se jím Vojtěch Sedláček, ředitel Agentury ProVás.

„Samozřejmě jsem velmi potěšen. Dnešním dnem ale nic nezačíná ani nic nekončí. Člověk to musí brát s rezervou. Je to především ocenění toho, čeho jsme spolu s týmem za dvanáct let dosáhli. Měli jsme svoji vizi a tu jsme se snažili naplňovat. Důležité je přesvědčit o ni i své okolí, nevzdávat se, když přijdou neúspěchy, před těmi nesmí být člověk příliš pokorný, musí být schopný se zase znovu dostat do polohy úspěch,“ řekl při přebírání prestižního titulu Pavel Juříček.

Porota své rozhodnutí zdůvodnila následovně: „Soutěž není jen o číslech, která by se dala sečíst v excelovské tabulce, ale hlavně o zajímavých a úspěšných lidských příbězích, a ten Pavla Juříčka tato kritéria splňuje bezezbytku. Je příkladem amerického snu v českých podmínkách. Začínal od vyučeného frézaře a dnes zaměstnává 2400 lidí. Působí ve vysoce konkurenčním prostředí a přitom i v něm dosahuje nadprůměrný zisk. Je také aktivní v podnikatelské komunitě v regionu.“

„Porotci měli letos opět velmi těžkou úlohu a my věříme, že  vybrali  správného kandidáta, aby hájil barvy České republiky v klání o titul Světového podnikatele roku v červnu v Monte Carlu,“ uvedl Dirk Kroonen, vedoucí partner Ernst & Young v České republice.

Ing. Pavel Juříček, který řídí společnost BRANO GROUP, se původně vyučil v oboru frézař, posléze absolvoval fakultu strojní na Vysokém učení technickém v Brně a následně získal doktorát z ekonomických věd. Ty studoval částečně v Rotterdamu, ve Vídni a absolvoval je v Ostravě. Když nastoupil na pozici ředitele BRANO GROUP, byl obrat firmy 420 milionů Kč. BRANO GROUP se zaměřuje především na výrobu automobilových komponentů, zahrnuje 8 firem, 2400 zaměstnanců a dnes se může pochlubit ročním obratem přes 4 miliardy korun. Kromě vedení BRANO GROUP zastává Pavel Juříček funkci viceprezidenta Sdružení automobilového průmyslu a je členem představenstva Hospodářské komory České republiky a předseda představenstva Krajské hospodářské komory Liberec.

Sociálně prospěšný podnikatel roku 2006

Držitelem ocenění Sociálně prospěšný podnikatel roku 2006 České republiky se stal Vojtěch Sedláček, ředitel Agentury ProVás. Soutěž Sociálně prospěšný podnikatel roku 2006 je rozšířením projektu Podnikatel roku České republiky, a organizuje ji společnost Ernst & Young a Schwabova nadace pro sociální podnikání (The Schwab Foundation for Social Entrepreneurship) ve spolupráci s HR Partners.

Vojtěch Sedláček se pustil do odvážného podniku, když se rozhodl rozběhnout projekty, ve kterých zaměstnává postižené osoby. Navíc velké procento jeho handicapovaných zaměstnanců pracuje na velmi frekventovaných veřejných místech jako je budova Senátu nebo Staroměstská věž na Staroměstském náměstí. „Za minulého režimu byli postižení občané vnímáni jako méněcenní, komunisté je odsouvali na okraj společnosti a schovávali do ústavů. Bohužel se s takovýmto postojem můžeme setkat ještě dnes. My se snažíme toto vnímání změnit, ocenění bereme také jako dobrou vizitku toho, že se nám to zatím daří,“ řekl při slavnostním předání Vojtěch Sedláček.

Sedláček dokázal rozběhnout firmu, která je naprosto soběstačná. Sám řídí společnost, která dokáže zaměstnat postižené osoby ziskovým způsobem, bez potřeby státních grantů či zakázek. Jako úspěšný projekt uveďme obchod s pomůckami pro zdravotně postižené, který zaměstnává 8 handicapovaných pracovníků. Vojtěch Sedláček umožňuje svými projekty nejen integrovat postižené občany do společnosti a demonstrovat jejich rovnocenné kvality a práceschopnost, jako mají zdraví lidé, ale zároveň vybízí českou společnost k většímu přijetí postižených.

V současné době pracuje agentura ProVás v Praze, ale na zkrácený úvazek zaměstnává handicapované ve více než 300 městech. Cílem Vojtěcha Sedláčka je zaměstnat přes 1400 postižených do roku 2015. Jeho dalším záměrem je podnítit veřejnou debatu o potřebě integrace handicapovaných spoluobčanů do společnosti.

Na základě došlých přihlášek a dvoukolového výběrového procesu zakončeného osobními návštěvami u semifinalistů odborná porota vybrala kromě vítěze i další dva finalisty – Jozefa Baláže z občanského sdružení Liga Bruntál a Zdeňka Mateiciuca ze společnosti Gerlich Odry.

Technologický podnikatel roku 2006

Držitelem ocenění Technologický podnikatel roku 2006 České republiky se stal Jan Červinka, generální ředitel společnosti ADASTRA CORPORATION. Tato cena je součástí soutěže Podnikatel roku vyhlašované každoročně společností Ernst & Young. Společnost ADASTRA dodává softwarová řešení a služby, která synergicky propojují svět businessu s technologickým poradenstvím. Na základě došlých přihlášek vybrala odborná porota kromě vítěze i další dva finalisty – Josefa Susku ze společnosti Hokami CZ a Antonína Urbana ze společnosti B:Tech.

“Titulu Technologický podnikatel roku 2006 si velmi vážím. Je oceněním práce celé naší firmy, týmu softwarových profesionálů, kteří dělají dobré jméno našemu oboru v Čechách i v zahraničí. Titul je dalším impulsem k rozvoji a mezinárodní expanzi společnosti,” řekl Jan Červinka, ředitel společnosti ADASTRA.

Jan Červinka se v roce 1994 stal hlavním iniciátorem vzniku pražské pobočky vlastněné kanadskou společností Speedware, která reagovala na rostoucí poptávku trhu po softwarových nástrojích a řešeních business intelligence. V roku 1999 odkoupil (spolu se společníkem Petrem Jechem) tuto pobočku od Speedware Corporation a na jejích základech vybudoval společnost Adastra s cílem poskytovat technologicky nezávislé služby řešení datových skladů a business intelligence. V roce 2000 expandovala Adastra na trhy Severní Ameriky, kde současně se zřízením kanceláře v Torontu založili majitelé ADASTRA CORPORATION (přibyl třetí spoluvlastník Jan Mrázek). ADASTRA CORPORATION je dnes mezinárodní konzultační společností, která dodává specializovaná softwarová řešení především pro finanční instituce, telekomunikace a státní správu. Klíčovým faktorem rozvoje je důraz na řízení firmy jako "učící se" organizace. Za rok 2006 byla zahrnuta do prestižního žebříčku "Canada's 50 best managed companies".
 
Ocenění pro nejlepšího Technologického podnikatele roku je udělováno v rámci soutěže Podnikatel roku pořádané společností Ernst & Young ve spolupráci se sdružením TUESDAY Business Network. Do kategorie Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže Podnikatel roku, jehož firma působí přímo v oblasti moderních technologií nebo moderní technologie významným způsobem využívá v hlavní podnikatelské činnosti.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená