FinExpert.e15.cz

Soutěž: Jak investují profesionálové?

Na stránkách Osobních financí věnujeme poměrně značný prostor informacím o obchodech s akciemi. V naší nové investiční hře máte možnost sledovat, jak by profesionální makléři dokázali během roku zhodnotit pomyslný půl milion. Jejich tipy doplňují komentáře analytiků.

Kapitoly článku

Úvod
Dokážeme vám, že to jde i bez křišťálové koule

Soutěž: Jak investují profesionálové?

Zajímáte se o investice do akcií? Orientujete se přitom především na tuzemský trh? Sledujete vývoj kurzů sedmi nejobchodovanějších domácích titulů? Pokud ano, potom vás jistě potěší nová rubrika, kterou vám zde budeme přinášet pravidelně s vydáním Osobních financí po celý letošní rok.

Tato rubrika bude mít soutěžní charakter. Kvarteto analytiků ve složení Radek Látal (A&CE Global Finance- Brno), Petr Bártek (Cyrrus- Brno), Pavel Hadroušek (Fio- Praha) a Miroslav Frajt (KZ Finance- Zlín) má za úkol co nejpřesněji odhadnout budoucí kurzy tuzemských spadových titulů (ČEZ, KB, Český Telecom, Philip Morris ČR, Unipetrol, Zentiva, Erste Bank). Predikce jsou vždy měsíční, kromě toho jsme ale na začátku roku požádali také o odhad v horizontu půl a jednoho roku. Odhady budeme pečlivě sledovat a porovnávat se skutečnou tržní cenou té které akcie vždy k předem přesně stanovenému datu. Na základě toho pak na konci roku vyhlásíme vítěze této soutěže: analytika s nejlepšími informacemi, s nejcitlivějším nosem, nebo nejpřesnější muškou, chcete-li.

Smyslem soutěže je ukázat, s jakou přesností jsou profesionální analytici na základě dostupných informací schopni prognózovat budoucí hodnotu akcií. Na konci roku byste měli dostat odpověď na následující otázky: Mají výroky analytiků skutečně takovou váhu, jakou jim často přisuzují média? Dokážou mi poradit, do čeho investovat, abych vydělal? Může být čtyřikrát nezávisle na sobě avizovaný růst poklesem a naopak? Má pro mě význam naslouchat radám a postřehům odborníků, nebo by mi pouze pletli hlavu?
Ať už si na výše položené otázky na počátku příštího roku odpovíte jakkoliv, rádi bychom touto cestou poděkovali všem soutěžícím za jejich odvahu, kterou bezpochyby prokazují, když se nezalekli účasti v této hře. Upřímně bychom jim přáli, aby jim za ni byla odměnou vaše plná důvěra.

Komentáře a predikce cen spadových titulů

Klepněte pro větší obrázekPetr Bártek, Cyrrus

Do nového roku investoři jdou především s očekáváním, jak se budou vyvíjet privatizace Českého Telecomu a Unipetrolu. Do 21. ledna mají strategičtí investoři čas si koupit materiály k privatizaci Telecomu a na začátku února je konečný termín pro podání závazných nabídek. Je otázkou, zda vláda zveřejní nabídnuté ceny, určitě se ale dozvíme počet zájemců. V lednu se také očekává vyjádření evropské komise, zda fúze Unipetrolu a PKN nenarušuje konkurenční prostředí. Investoři ale již spekulují na dobré hospodářské výsledky Unipetrolu a ženou ceny vzhůru.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekMiroslav Frajt, KZ Finance

V roce 2005 by v České republice měl pokračovat proces konvergence do západoevropských struktur, který by mohl mít další pozitivní vliv i na spadové akcie. Nemyslím si, že by růst PX50 v roce 2005 bude tak dynamický jako v předchozím roce, přesto jsem u spadových akcií optimistou. Aktuálně nejzajímavějším titulem k nákupu by mohly být akcie Unipetrolu, u nichž se čeká na cenu veřejného odkupu, která by se mohla vyšplhat i nad hranici 110 Kč za akcii. Důležité také bude jaký způsob prodeje zvolí vláda při privatizaci Českého Telekomu. Bankovní tituly podpoří snížení příspěvku do Fondu pojištění vkladů. Dále by spádové tituly mohly těžit z poměrně dobrých fundamentální dat a aktuálně by mohl na trhu také působit tzv. „lednový efekt“, který podpoří růst cen akcií.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekPavel Hadrousek, FIO burzovní společnost

České akcie pokračují na začátku roku ve své jedinečné jízdě vzhůru. Sezónní faktory a předpoklady dalšího růstu trhu v roce 2005 (tržní konsensus 10-15% ) vedou investory a obchodníky k otvírání nových pozic. Na současných cenových úrovních doporučuji budovat pozice v Českém Telecomu, Unipetrolu, Philip Morris. Tyto tituly nabízí i v případě korekce trhu po rychlém růstu pro střednědobé investory stále potenciál z hlediska fundamentu. Příjemně mohou v příštích týdnech překvapit také akcie Komerční banky, když růst spotřebitelských úvěrů a svižné tempo české ekonomiky pozitivně ovlivní výsledky banky.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekIvan Kolovecký, A&CE Global Finance, a.s.

V letošním roce nelze očekávat na pražské burze zopakování loňského mimořádného roku doprovázeného výrazným posílením všech spadových titulů. K nákupu lze doporučit akcie  Unipetrolu. Privatizace holdingu se již blíží ke konci, v minulých dnech kurs akcie lehce překonal předpokládanou cenu povinného odkupu a obchoduje se již nad stokorunovou hranicí. Zdá se, že investoři začínají objevovat výrazné fundamentální podhodnocení tohoto titulu. Unipetrol vykázal za tři čtvrtletí konsolidovaný zisk přes 1,8 mld korun a vyhlídky petrochemického a chemického průmyslu pro letošní rok jsou také velmi dobré.   

 Klepněte pro větší obrázek

Předchozí kapitola Další článek
 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: UNIPETROL objeven ?
Lima
7. 3. 2005, 23:38
Gratulace !
BOB
15. 2. 2005, 23:43
HV UNIPETROLU za rok 2004 !
BOB
3. 2. 2005, 01:08
Unipetrol konečně objeven analytiky ?
BOB
23. 1. 2005, 13:28
UNIPETROL objeven ?
BOB
23. 1. 2005, 13:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená