FinExpert.e15.cz

Soutěž: Jak investují profesionálové? (2.)

První kolo naší soutěže vzbudilo poměrně značný zájem. Do jakých akcií makléři vložili svěřené prostředky tentokrát? A jak se podle analytiků bude vyvíjet hodnota osmi spadových titulů na pražské burze?

Kapitoly článku

Úvod
Tipy analytiků aneb Dokážeme vám, že to jde i bez křišťálové koule

Soutěž: Jak investují profesionálové? (2.)

Růst cen předčil očekávání

V lednu jsme od analytiků čtyř brokerských společností získali měsíční, půlroční a roční predikce dřívější sedmičky akcií obchodovaných ve SPADu na BCPP. Na konci ledna k těmto sedmi titulům přibyly ještě akcie společnosti ORCO Property Group.
Až na malé výjimky se v průběhu ledna vyšplhaly všechny kurzy nad analytiky očekávané hodnoty. Nejvíce překvapil Unipetrol – kurz jeho akcií byl o 13 % vyšší, než předpovídal Miroslav Frajt; jeho ostatní kolegové se zmýlili o 18, resp. 19 %. Důvodem vysoké ceny jsou příznivé hospodářské výsledky a nadcházející privatizace, stále však není jasné, jaká bude nakonec skutečná cena akcií pro stát. Nad očekávání vzrostly i kurzy Českého Telecomu (taktéž zde hraje důležitou roli privatizace) a akcie Philip Morris ČR. Naopak u akcií Erste Bank všichni analytici doufali v mírný růst, ale jejich kurz klesl, takže se propadl pod jejich tipované hodnoty.
Největší rozdíly mezi očekávanými hodnotami a skutečným kurzem vykazovaly akcie ČEZu – zatímco na jedné straně Miroslav Frajt očekával o více než 11 % vyšší kurz, na straně druhé Ivan Kolovecký tipoval o necelé dvě procenta méně, než jak ocenil akcie trh. Nejvíce se soutěžící trefili do vývoje akcií Komerční banky; sice všichni svorně odhadovali nižší kurz, ale odchylky od něj se pohybovaly v rozmezí 1,3 - 2,5 %.
A jak dopadlo hodnocení samotných analytiků? Pokud budeme sčítat relativní odchylky od skutečného kurzu, nejlépe na tom bude Miroslav Frajt (-9 %) (pozn.: záporný výsledek znamená, že kurzy na trhu byly vyšší než odhad a naopak) i když má na kontě dva velké protiklady – kurz akcií ČEZu nadsadil o více než 11 % a kurz akcií Unipetrolu naopak podcenil o téměř 13 %. Nejhůře by tak dopadl Ivan Kolovecký (-35 %). Kromě zmiňovaného Unipetrolu podcenil ještě o 11 % Český Telecom, což je nejvíce ze všech analytiků. Druhou možností, jak posuzovat úspěšnost našich analytiků, je počet nejlepších (nejhorších) odhadů skutečného kurzu. I v tomto případě by v lednovém kole zvítězil Miroslav Frajt, protože se třikrát nejvíce přiblížil skutečné hodnotě, dvakrát bodoval Pavel Hadroušek.

Tabulky s vyhodnocením úspěšnosti jednotlivých analytiků uvádíme v další části článku.

Hodnotil: Roman Ptáček, vysokoškolský pedagog PEF MZLU v Brně

Komentáře a predikce cen spadových titulů

Klepněte pro větší obrázekMiroslav Frajt, KZ Finance

Spadové tituly se rozšířily o akcie ORCO Property Group, které se uvedly růstem, v němž by mohly pokračovat i v následujícím měsíci. Pro pohyb cen akcií KB bude důležité, jak hospodařila v loňském roce (výsledky budou zveřejněny na  konci února). Velký otazník stále visí nad akciemi ČT a Unipetrolu. U druhého titulu mohou akcie v následujícím měsíci značně kolísat oběma směry. Otázkou je, zda-li PKN Orlen bude chtít akcie stáhnout z trhu, nebo ne. Domnívám se však, že tento titul je stále fundamentálně podhodnocený, a tedy dlouhodoběji  zajímavý, ovšem má to svá „ALE“. Kolem Českého Telecomu se v posledních dnech odehrála spousta událostí (žaloba, silný konkurent, privatizační nabídky atd.), které se nepochybně odrazí na jisté nervozitě investorů. Akcie Erste by mohly napravit svou korekci z minulého měsíce a posunout se na vyšší hodnoty.   

Klepněte pro větší obrázekPetr Bártek, Cyrrus

Pražská burza v posledních týdnech opět žije vývojem kolem privatizace Českého Telecomu. Jak je již zvykem, těsně před ukončením příjímání nabídek ze strany potenciálních kupců se objevily různé „zaručené“ informace. Ty ale většinou nemají ani cenu použitého papíru. Očekávám, že ať budou nabídky jakékoliv a vláda zvolí cestu privatizace přes trh, nebo do rukou jednoho vlastníka, po opadnutí emocí se tento titul vydá na cestu vzhůru. Druhým tématem je nováček burzy, developerská společnost Orco. Ta po svém impozantním vstupu do obchodování oznámila trojnásobný meziroční růst tržeb, který překročil odhady trhu. Čistá hodnota aktiv společnosti byla 34,09 eur na akcii. Budoucnost titulu bude do značné míry záležet i na tom, zda a v jakém objemu společnost vydá novou emisi akcií.

Vyhodnocení odhadu z úvodního kola soutěže

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekPavel Hadrousek, FIO burzovní společnost

Jednoznačně nejdůležitější událostí, která bude v průběhu února ovlivňovat dění na pražské burze, je privatizace Českého Telecomu. Je velmi pravděpodobné, že kvůli zájmu telekomunikačních operátorů se vláda rozhodne k přímému prodeji. Co se týče konečné ceny, zůstávám optimistou a věřím, že stát zinkasuje více než 70 miliard Kč. Akcie Českého Telecomu proto doporučuji i nadále nakupovat. Dále předpokládám, že Evropská komise schválí převzetí Unipetrolu společností PKN Orlen, a završí tím jeho privatizaci. Petrochemický holding by měl také zveřejnit velmi dobré hospodářské výsledky za uplynulý rok. Vysoký standard by měl potvrdit ČEZ, jehož akcie by mohly atakovat dosavadní maximum. Dobrá čísla očekávám i od Komerční banky. Vývoj jejích akcií však bude závislý na zahraničním segmentu.

Klepněte pro větší obrázekIvan Kolovecký, A&CE Global Finance, a.s.

Na pražskou burzu úspěšně vstoupily akcie společnosti ORCO. Prostřednictvím tohoto titulu je možné investovat do oboru realit ve středoevropském regionu. Investiční doporučení, která doprovázela vstup těchto akcií na trh, zněla snad ve všech případech koupit s cílovými cenami 43,2-50 EUR. Domnívám se však, že u tohoto titulu lze po počáteční euforii očekávat pouze mírný růst, na rozdíl od akcií Zentivy, jež se loni dočkaly více jak šedesátiprocentního zhodnocení. Předběžné nabídky na 51procentní státní podíl v Českém Telecomu dosáhly údajně až 3 mld. USD, tzn. jsou na úrovni současné tržní ceny. S nákupy bych byl proto až do vyjasnění situace ohledně privatizace velmi opatrný.

Vyhodnocení odhadu z úvodního kola soutěže

Klepněte pro větší obrázek

Aktuální odhad kurzů akcií v systému SPAD k 4. březnu 2005

 Klepněte pro větší obrázek

Dlouhodobý odhad vývoje ceny akcie Orco Property Group

Klepněte pro větší obrázek

Předchozí kapitola Další článek
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená