FinExpert.e15.cz

Soutěž: Jak investují profesionálové? (2.)

První kolo naší soutěže vzbudilo poměrně značný zájem. Do jakých akcií makléři vložili svěřené prostředky tentokrát? A jak se podle analytiků bude vyvíjet hodnota osmi spadových titulů na pražské burze?
Soutěž: Jak investují profesionálové? (2.)

Hodnocení prvního kola soutěže

Máme za sebou první kolo soutěže Osobních financí o certifikát pro nejlepšího makléře. Po prvním měsíci je nejúspěšnější pan Marek Janšta (KZ Finance), který zhodnotil svoji půlmilionovou investici o 10 %. Naopak nejhůře dopadl v lednovém kole pan Rostislav Míšek (Cyrrus), svoje portfolio zhodnotil o necelé 1 %. Ale i tak nesmíme zapomínat na to, že peníze uložené v bance nám takovýto výnos přinesou za celý rok, takže 1 % měsíčně je vlastně pořád 12x lepší než banka. A co přineslo největší výnos našim soutěžícím? Byla to investice pana Radka Neumanna (FIO group) do akcií Telesystem International Wireless, což je provozovatel mobilních sítí ve střední Evropě, vlastnící společnost Oskar. Za jeden měsíc vzrostl kurz jeho akcií o 31 %. Třem makléřům se také velmi vyplatila investice do českého Unipetrolu; kurz jeho akcií vzrostl o 25 %. Dále to byly také Indexové certifikáty ISE National 30 Index (jsou obchodované na trhu EUWAX, což je trh warrantů a certifikátů ve Stuttgartu, ale jeho hodnota se odvíjí od hodnoty akciového indexu v Turecku) a akcie společnosti Sunoco Inc. (ropný průmysl) – růst kurzu byl v obou případech 18%. Nejhoršího výsledku v naší soutěži dosáhly akcie německé společnosti Epcos (-16 %) a farmaceutického Pfizeru Inc. (-9 %). Vyskytly se zde i další poklesy, avšak nijak dramatické. Našemu lednovému vítězi nejvíce napomohla investice do akcií Unipetrolu a do výše zmiňovaných indexových certifikátů. Vývoj kurzu koruny vůči euru a americkému dolaru v lednu nebyl příliš významný, takže výsledky tohoto kola příliš neovlivnil (vůči euru koruna mírně posílila, čímž snížila výnosnost investice v Kč, u dolaru tomu bylo naopak).

Klepněte pro větší obrázek

* Uzavírací kurz akcie a Kurz ČNB k 3. 2. 2005
** Původní měna
Zdroj: Osobní finance

Autorem hodnocení je Roman Ptáček, vysokoškolský pedagog PEF MZLU v Brně

Soutěžní portfolia

Klepněte pro větší obrázekMarek Janšta, KZ Finance

Výkonnost zvoleného portfolia v měsíci lednu byla především díky akciím Unipetrolu nadstandardní, a proto jsem se rozhodl jednak realizovat zisky (Unipetrol,Thajsko), jednak portfolio dále obohatit o tituly se zajímavým investičním potenciálem. Základ i nadále tvoří polské a turecké akcie, k jejichž pokrytí jsem i nyní využil indexové certifikáty obchodované na stuttgartské burze. Jako třetí hlavní pilíř jsem do portfolia zařadil nováčka pražské burzy, akcie developerské firmy Orco, u nichž očekávám zhodnocení již na poměrně krátkém investičním horizontu. Poměrně značnou část portfolia jsem umístil do dolarových aktiv – milované i nenáviděné technologie se mohou dočkat zajímavého comebacku, a tak je nelze ve spekulativním portfoliu opomenout. ETF na farmaceutické akcie jsem nahradil konkrétním akciovým titulem, firmou Merck, a to především pro její aktuálně atraktivní cenu. Spíše jen pro zpestření než jako vážně míněnou investici jsem použil zisk z předchozího měsíce na nákup akcií Manchesteru United. Koncem února totiž začíná jarní sezóna milionové Ligy mistrů; fotbalistům tohoto klubu se v britské Premier League v poslední době daří, a tak nemusí být postup přes AC Milán pouze snem, ale také realitou, která se může příznivě projevit i v klubové pokladně.       
 

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRadek Neumann, FIO group

Po téměř 9% zhodnocení portfolia v průběhu ledna je aktuální portfolio i přes důslednou diverzifikaci a vzájemnou nízkou  korelaci zahrnutých titulů opět agresivního ražení. Český trh je zastoupen akciemi ČEZ, u kterých spatřuji zajímavý ziskový prostor. Navíc ČEZ v průběhu ledna zaznamenal relativně nízké zhodnocení. Dolarová část portfolia je diverzifikovaná mezi biotechnologie a farmacii, technologie a retail. Největší pozice je v akciích společnosti Medifast, kterou na aktuálních cenách považuji vzhledem k fundamentu za podhodnocenou. Pozice v Hewlett-Packard je spekulací na pozitivní hospodářské výsledky a následný růst ceny akcií. Výrobce sportovních oděvů Columbia oznámil dobré výsledky a na současných cenách je velmi atraktivní. Eurovou část portfolia reprezentují akcie SAP. Cena je neadekvátně nízká fundamentu a také technicky je daný titul přeprodaný. 

Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázekRadek Létal, A & CE Global Finance

Modelové portfolio je určeno pro investora s malou averzí k investičním rizikům, který je ochoten tolerovat případné přechodné poklesy tržní hodnoty svých aktiv. Navržené investice jsou vyhodnoceny „value“ investičním přístupem s ohledem na aktuální podhodnocení regionu Latinské Ameriky, Japonska a Jižní Koreje (EWZ, EWJ, EWY). V odvětvové struktuře jsou silněji prosazeny obory ropného průmyslu (MRO) a farmacie (PFE). Především akcie společnosti Pfizer stále nesplnily má očekávání. Celé portfolio sází také na obrat ve vývoji měnového kursu amerického dolaru, který by mohl být odstartován posledním růstem základní úrokové sazby v USA. Domácí akcie, Český Telecom a JIP Větřní, jsou v současné době horkými tituly, na kterých by se mohla pozitivně projevit blížící se změna majoritního vlastníka.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRostislav Míšek, Cyrrus

Ve svém portfoliu ponechávám beze změny objemy akcií společností RWE a IBB. Naopak jsem snížil váhové zastoupení společností ČEZ a Wienerberger. Zcela jsem vyřadil indexové akcie technologického trhu QQQQ a strojírenského koncernu EADS. V prvním případě titul nenaplnil očekávání a krátkodobé výhledy jsou značně nejisté, ve druhém sice mé očekávání naplnil, nicméně v blízkém horizontu předpokládám již pouze mírnější růst. Nově jsem do portfolia zařadil akcie německého výrobce stavebních hmot HeidelbergCement, které v posledních měsících vykazují pozoruhodný růst. Věřím také akciím německého producenta softwarových aplikací SAP, rakouské bankovní skupiny Erste a zvolil jsem i indexovou akcii telekomunikačního sektoru Telecom HOLDRs Trust (TTH) obchodovanou na americké burze AMEX.

Klepněte pro větší obrázek

V další kapitole článku najdete soutěžní hru č. II: odhady vývoje kurzu titulů v sektoru SPAD Burzy cenných papírů Praha.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená