FinExpert.e15.cz

Soutěž: Jak investují profesionálové?

Na stránkách Osobních financí věnujeme poměrně značný prostor informacím o obchodech s akciemi. V naší nové investiční hře máte možnost sledovat, jak by profesionální makléři dokázali během roku zhodnotit pomyslný půl milion. Jejich tipy doplňují komentáře analytiků.
Soutěž: Jak investují profesionálové?

Do soutěže Osobních financí o historicky první pamětní certifikát pro nejlepšího makléře se přihlásili reprezentanti brněnských společností A & CE Global Finance (Radek Létal) a Cyrrus (Rostislav Míšek), pražské FIO group (Radek Neumann) a zlínských KZ Finance (Marek Janšta).
Jejich úkolem je diverzifikovat pomyslnou půlmilionovou investici každý měsíc tak, aby k předem stanovenému datu dosáhly jimi navržené a do modelového portfolia zařazené akcie co nejvyššího výnosu. Volit přitom mohou z globálních podnikových a indexových akcií. Smyslem soutěže je ukázat vám, čtenářům Osobních financí, jak dalece jsou profesionální makléři schopni plnit do nich vkládaná očekávání. Na konci roku byste měli dostat odpověď na následující otázky: Podaří se jim peníze zhodnotit? O kolik? Stál by mi podobný výnos za podstupované riziko?

V rámci objektivity je třeba přiznat, že pravidla soutěže nezohledňují dvě v praxi velmi podstatné skutečnosti:

  1. Do průběžných výnosů nebudeme promítat vstupní a výstupní poplatek. A to z toho důvodu, že každý ze zaměstnavatelů soutěžících makléřů může mít jinou cenovou politiku. Někdo by tak mohl být zvýhodněn, někdo jiný by v důsledku toho mohl naopak utrpět újmu.
  2. Zatímco první odchylka od reality makléřům opticky nahrává, druhá je může citelně poškodit. V praxi by totiž klientovy akcie zhodnocovali ve vhodnou chvíli. V soutěži Osobních financí se ovšem musí snažit dosáhnout maximálního výnosu k předem přesně danému datu. Strmý růst (případně propad) ceny přitom může nastat například o jeden jediný den později.

Každopádně chceme všem soutěžícím poděkovat za jejich odvahu, kterou bezpochyby prokazují ochotou zúčastnit se této hry. Upřímně bychom jim přáli, aby jim za ni byla odměnou vaše plná důvěra.

Soutěžní portfolia

Klepněte pro větší obrázekMarek Janšta, KZ Finance

V mém (netradičně spíše spekulativním) návrhu najdete především produkty více diverzifikující riziko napříč zvoleným segmentem trhu. Mám tím na mysli zejména využití indexových instrumentů – certifikátů a ETF, tedy indexových akcií. Právě jednu ETF jsem využil pro pokrytí oboru farmacie, kde se podle mého názoru až příliš projevil negativní sentiment způsobený nezdarem Pfizeru s distribucí léku Celebrex. Domnívám se proto, že je možné očekávat pozitivní korekci. Indexové certifikáty obchodované na trhu EUWAX jsem využil pro pokrytí regionů s vyšším potenciálem, což je dle mého názoru Polsko (konvergenční vlna pokračuje), Turecko (sledujeme už od léta v souvislosti s možným vstupem do EU) a Thajsko (zvýšený zájem investorů po přírodní katastrofě). Jelikož je portfolio vedeno jako korunové, neopomněl jsem ani české akcie. Díky dobrým fundamentálním výsledkům a vrcholící privatizaci věřím zejména Unipetrolu a ČEZu.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRadek Létal, A & CE Global Finance

Navržené modelové portfolio je určeno pro investora s průměrnou mírou averze k investičním rizikům, který je ochoten tolerovat případné přechodné poklesy tržní hodnoty svých aktiv. Investiční horizont zvoleného portfolia je přibližně tři až pět let. Navržené investice jsou kombinací hodnotového investičního přístupu s důrazem na dividendové výnosy, který je doplněn indexovými nástroji (SPY, EWJ). V odvětvové struktuře jsou silněji prosazeny obory ropného průmyslu a farmacie. Celé portfolio sází také na obrat ve vývoji měnového kurzu amerického dolaru, což by mohlo být do budoucna i silným sekundárním výnosovým efektem.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRadek Neumann, FIO group

Mnou sestavené portfolio obsahuje jak tituly, u kterých v krátkodobém horizontu očekávám růst, tak i tituly pro dlouhodobé investování. Podněty pro zařazení akcií Oracle, Sandisk a TIWI jsou spíše technického rázu. Akcie se ocitly na zajímavých cenových úrovních a vzhledem k očekávanému lednovému růstu u nich existuje zajímavý růstový potenciál. Společnost Medifast považuji dlouhodobě za velmi atraktivní. Vzhledem ke svému fundamentu a zaměření je podle mého názoru podhodnocena. Německá společnost Epcos se již delší dobu pohybuje na ročním minimu a tvoří střednědobou složku portfolia. Unipetrol je dlouhodobá, relativně bezriziková investice s výrazným potenciálem v případě, že majoritní vlastník PKN Orlen ponechá akcie na trhu.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRostislav Míšek, Cyrrus

S ohledem na loňský růst doporučuji k nákupu akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Vedou mne k tomu především příznivá hodnocení velkých brokerských a bankovních společností, rostoucí ceny elektřiny a další předpokládaná expanze této společnosti do zahraničí. Akcie rakouské společnosti Wienerberger (výrobce stavebních materiálů a komponent) považuji za vhodné k nákupu vzhledem k příznivým vyhlídkám stavebního sektoru v evropském regionu, zejména v nově přistoupivších zemích EU včetně ČR. Její akcie vykázaly v loňském roce značný růst a pro letošní rok existuje reálný předpoklad podobného scénáře. Německý energetický gigant RWE jsem zařadil do svého portfolia vzhledem k aktuálnímu zvýšenému doporučení od analytiků společnosti DresdnerKW z 53 na 60 EUR. Zbývající třem doporučovaným titulům jsem přiřadil v portfoliu pouze desetiprocentní váhu. Nárůst hodnoty těchto akcií nemusí být sice příliš velký, u těchto titulů nicméně považuji za poměrně nízkou míru rizika.

Klepněte pro větší obrázek

V další kapitole článku najdete soutěžní hru č. II: odhady vývoje kurzu titulů v sektoru SPAD Burzy cenných papírů Praha.

Další kapitola
 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: UNIPETROL objeven ?
Lima
7. 3. 2005, 23:38
Gratulace !
BOB
15. 2. 2005, 23:43
HV UNIPETROLU za rok 2004 !
BOB
3. 2. 2005, 01:08
Unipetrol konečně objeven analytiky ?
BOB
23. 1. 2005, 13:28
UNIPETROL objeven ?
BOB
23. 1. 2005, 13:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená