FinExpert.e15.cz

Soud: Plaťte, i když teplo neodebíráte

Pořídit si do bytu vlastní kotel a odpojit se od centrálního vytápění neznamená, že ušetříte. Musíte platit i za to, co nepoužíváte.
Soud: Plaťte, i když teplo neodebíráte

Pan Novák musí zaplatit za dodávku tepla z centrálního zdroje 3 600 Kč s 2 % úrokem. Tak zní výrok soudce.

Paradox je v tom, že má vlastní kotel a od centrálního vytápění je odpojen. Vyhláška ministerstva bohužel ignoruje fyzikální zákony. Pan Novák (redakce má k dispozici skutečná jména účastníků sporu i rozsudek soudu) je dále povinen zaplatit žalobci 7 000 Kč na náklady řízení. To vše do tří dnů od nabytí právní moci tohoto rozsudku. I takto můžete dopadnout, když necháte svůj byt odpojit od centrálního vytápění a zůstanete v domnění, že už nemusíte platit žádné další náklady na vytápění.

Pan Novák se rozhodl, že si do svého bytu pořídí vlastní etážové topení. Nechtěl být dále odkázán na teplárny a jejich rozmary, kdy si usmyslí zapnout či vypnout topení, nehledě na vysokou cenu za teplo. Jelikož má byt v osobním vlastnictví, musel zajistit souhlas všech ostatních členů společenství vlastníků, že může byt od centrálního vytápění odpojit. Všichni podepsali smlouvu, v níž pan Novák také potvrdil, že bude i nadále přispívat na náklady vytápění společných prostor. Na základě této smlouvy pak už mohla topenářská firma byt odpojit od společných rozvodů tepla a instalovat tam vlastní kotel na vytápění a ohřev vody. Za veškerou instalaci vody, plynu, topení, nový kotel a nové radiátory zaplatil pan Novák něco přes 80 tisíc korun.

Se zákonem nikdo nehne

Vše se zdálo v pořádku, až do doby, kdy panu Novákovi přišlo roční vyúčtování nákladů za teplo. Částka činila 3 600 Kč. Šlo o úhradu podílu na základní složce nákladů na tepelnou energii dodanou do celého domu. Pan Novák odmítl zaplatit, jelikož žádné teplo neodebíral a společné prostory vytápěny nejsou. Se společenstvím vlastníků se nedohodl, a tak se obrátil na soud. A výsledek? Společenství vlastníků má na úhradu uvedených nákladů ze zákona právo.

Ministr myslel na všechny

Konkrétně se vychází z § 78 energetického zákona č. 458/2000 Sb. Podle tohoto paragrafu hodnoty naměřené a zjištěné dodavatelem a ceny v místě měření tvoří náklady na tepelnou energii, které se rozúčtují mezi konečné spotřebitele, jimiž jsou uživatelé bytů a nebytových prostorů. Způsob rozúčtování rozvádí vyhláška 372/2001 Sb. vydaná Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Ve vyhlášce je upravena i situace, kdy se někdo, jako například pan Novák, od centrálního vytápění odpojí. Na takové byty a nebytové prostory je rozúčtována základní složka nákladů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce. Přičemž základní složka činí 40 % až 50 % z celkových nákladů na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období, zbytek nákladů tvoří spotřební složku.

A tak pan Novák sice neodebírá žádné teplo z centrálního systému vytápění domu, ale přesto musí část z těchto nákladů platit. Ceny se každým rokem zvyšují a návratnost investice pana Nováka do vlastního etážového topení se stále vzdaluje. Ve výsledku platí více, než jeho sousedé napojeni na centrální vytápění.

Lepší dům, než byt

Jak z této patové situace ven? Rada od právníka zní: Nechte odpojit od centrálního vytápění celý dům. Vyhláška pojednává o domech, nikoli o bytech, které jsou napojeny na centrální topení. Je proto nutné ji aplikovat na všechny domy, které jsou napojeny na centrální vytápění, včetně těch, v nichž se nachází některé byty s vlastním topením. Z tohoto důvodu pan Novák u soudu neuspěl. Když se však odpojí celý dům, vyhláška se na něj již vztahovat nebude.

Otázkou zůstává, zda se budou schopni domluvit všichni nájemníci.

Další článek


 

Související články


celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Nesouhlas
Zunt
2. 3. 2010, 15:59
Odpojený byt od otopné soustavy v domě a platba za
Zunt
2. 3. 2010, 15:51
Re: Nesouhlas
pan Novák
3. 2. 2010, 20:29
Re: Logika
pan Novák
3. 2. 2010, 20:27
Re: Logika
pan Novák
3. 2. 2010, 20:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená