FinExpert.e15.cz

SOS upozorňuje na diskriminační praktiky směnáren

SOS - Sdružení obrany spotřebitelů varuje před praktikami některých směnáren, jež lze označit za diskriminační. Tato diskriminace se projevuje zejména ve vztahu k cizincům, kteří nemají dostatečné zkušenosti s českým směnárenstvím.

SOS provedlo v listopadu roku 2007 průzkum zaměřený na služby pražského směnárenství a v tomto týdnu jeho výsledky znovu ověřilo. Pozornost směřovala zejména na informování o obchodních podmínkách, relevantnost vyvěšovaných kurzových poměrů, kurzové rozdíly mezi jednotlivými směnárnami a samotný průběh transakcí. Dva pracovníci SOS navštívili vybrané pobočky, přičemž v každé z nich uskutečnili dvě transakce v krátkém časovém sledu v hodnotě 50€. První výměna probíhala v angličtině, druhý pracovník potom mluvil česky.

Výsledkem průzkumu bylo jasné potvrzení rozdělení směnáren na dva typy – na turistické a tzv. „směnárny pro Čechy“. První skupina je zaměřena na zahraniční klientelu a disponuje hustou pobočkovou sítí zejména v turisticky frekventovaných oblastech Prahy. Její kurzy jsou přitom o poznání horší, než u druhého typu institucí. „Směnárny pro Čechy“ naproti tomu sídlí na méně výrazných adresách, ale jejich přístup ke klientům a směnné poměry jsou neporovnatelně lepší. Kurzové rozdíly mezi oběma skupinami dosahují až 30 %.

 

Průběh samotné transakce většinou nevykazoval žádná pochybení. Po formální stránce tedy směnárny dodržují závazná pravidla. Mají vylepené obchodní podmínky, kurzy jsou řádně vyznačeny. Zpravidla však nechybí upozornění, že podmínky konkrétní transakce je možné dohodnout před jejím uzavřením. Právě zde spatřuje SOS největší problém. Ne vždy je takové upozornění uvedeno v jiném jazyce, než jen v češtině. Turisté své peníze tedy mění bez uplatnění možnosti „smlouvat kurz“. V jedné z oslovených směnáren dokonce samotný fakt, že spotřebitel mluvil anglicky, postačoval k tomu, že dostal takřka o 20 % nižší kurz.

 

SOS nabádá spotřebitele, aby důkladně prověřovali kurz, který směnárna nabízí, případně se snažili o kurzu licitovat. Ve směnárnách je totiž možné uzavřít mnohem výhodnější transakci, než jim nabídne jakákoliv banka. Na druhou stranu mohou na výměně také velmi prodělat.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Co to je za blbost?
Pet
16. 4. 2008, 10:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená