Teprve v nedávné době byly v ČR spuštěny první obchody s on-line hudbou a čeští spotřebitelé tak konečně získali možnost legálního zakoupení hudebních nahrávek přes internet. Zatím nejširší nabídku mají servery www.i-legalne.cz a www.allmusic.cz. Ovšem nenaplnil se předpoklad významně nižší ceny díky jednodušší distribuci a třeba i absenci bookletu. Navíc tento malý cenový rozdíl není v rovnováze s výraznými omezeními, která jsou s takto legálně staženými hudebními soubory spojena v podobě technických restrikcí DRM*).
Jaký produkt tedy za své peníze dostanete? Hudební soubor omezený systémem DRM pro jakékoliv jeho použití: lze ho přehrát pouze na omezeném množství počítačů (3-5), počet kopií pro vlastní potřebu je velice omezený (většinou na 5-10). Bohužel tento soubor nelze přehrát na přehrávačích, které nepodporují DRM, což je mnoho mp3 přehrávačů nižší cenové kategorie, které zajisté budou častým dárkem nadcházejících Vánoc. A uživatel není oprávněn změnit datový formát souboru na jiný, který jeho přehrávač podporuje.
Podle Sdružení obrany spotřebitelů takové použití technologie DRM nepřiměřeně omezuje spotřebitele v použití legálně zakoupené hudby. V případě, že zaplatíte za stažení hudby částku, která jistě není zanedbatelná, měli byste ji obdržet v takovém formátu, abyste s ní mohli nakládat jako s jiným hudebním nosičem - samozřejmě v rámci volného užití pro vlastní potřebu. Takto striktní omezení spíše odradí každého od legálního nákupu hudby a navíc využitím složité technické ochrany zvyšuje cenu nahrávky. V konečném důsledku to může nelegální trh s hudebními soubory naopak podpořit.
SOS se problematice práv duševního vlastnictví hodlá dlouhodobě věnovat. Proto se všichni zájemci o tuto tematiku mohou zaregistrovat pro získávání informací a případně se i podělit o své zkušenosti na adrese www.spotrebitele.info/kauzy.
*) DRM (Digital Rights Management – správa digitálních práv), je technologie, která má v digitálním prostředí zajistit nakládání s autorským dílem podle požadavků vlastníka autorských práv, kterým ale ve většině případů nebude samotný autor, ale vydavatel. Soubory s DRM, tedy s chráněným obsahem jsou uzamčené a obsahují informace o poskytnuté licenci. V případě hudebních souborů stažených z legálních zdrojů tak jde o značná omezení při jakémkoliv nakládání se zakoupenou hudbou. Odstranění DRM ochrany spotřebitelem přitom není povoleno.