FinExpert.e15.cz

SOS: Opencard - SOS nesouhlasí s některými podmínkami

Od nového roku mohou cestující v pražské hromadné dopravě používat kartu opencard. Sdružení obrany spotřebitelů analyzovalo podmínky pro vydávání a používání karty opencard a shledalo několik nedostatků, na které upozornilo Magistrát hl. města Prahy a o kterých informovalo veřejnost v minulém roce..

Jedním z bodů, který SOS vytýkalo, byl automatický souhlas cestujícího na formuláři na žádosti o vydání karty se zasíláním obchodních sdělení týkající se projektu opencard. Od nového roku mají cestující možnost sami si zvolit zdali budou chtít, aby jim byla obchodní sdělení zasílána. V tomto směru byla výtka SOS vyslyšena a formulář opraven.
 
Nadále SOS nemůže souhlasit se zněním podmínek pro vydávání a používání karty opencard, ve kterých je omezení odpovědnosti za škodu do výše Kč 5 000,-. Podle platné právní úpravy, nelze výši škody omezit, zejména ve vztahu ke spotřebiteli. Citace z občanského zákoníku: „nepřípustná jsou zejména smluvní ujednání, která vylučují nebo omezují práva spotřebitele při uplatnění odpovědnosti za vady či odpovědnost za škodu.“ Takovéto ustanovení by bylo neplatné, pokud by se ho spotřebitel (cestující) dovolal.
 
V novém roce konzultovalo SOS projekt opencard s občanským sdružením Iuridicum Remedium (IuRe), které se věnovalo projektu z hlediska ochrany osobních údajů. Došlo ke shodě názorů, že cestujícím by mělo  být bez sankcí umožněno anonymní cestování pražskou hromadnou dopravou. To znamená, že  cestující, který žádá anonymitu při cestování, nebyl sankcionován zvýšeným jízdným za roční kupón a vyšší cenou za zřízení karty opencard a jeho pohyb po městě nebylo možné nijak monitorovat, což za stávající situace není vyloučeno. Z tohoto důvodu IuRe iniciovalo petici, kterou lidé mohou na stránkách http://www.slidilove.cz/petice/opencard podepsat. Po dosažení hranice 1 000 podpisů, bude tato petice předána Radě hlavního města Prahy k projednání. Cílem petice je zajistit anonymitu při cestování pražskou hromadnou dopravou bez sankcí pro cestujícího.
 
Petici je možné podepsat elektronicky zde: http://www.slidilove.cz/petice/opencard.
O petiční archy můžete požádat IuRe na kontaktu 222 515 564, iure@iure.org či písemně na adrese U Průhonu 23, 170 00 Praha 7.
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená