FinExpert.e15.cz

SOS: Někteří prodejci nabízí elektrospotřebiče za neúplné ceny

Podle zjištění Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) někteří prodejci elektrospotřebičů v nabídce svých výrobků neuvádí konečnou cenu, kterou spotřebitel skutečně zaplatí. Jedná se zejména o případy, kdy cena v nabídce nezahrnuje povinný poplatek za likvidaci historických elektrozařízení, jenž může dosahovat až 420 Kč, a  jehož výši se často spotřebitel dozví opožděně.

SOS je toho názoru, že účtovaná cena by měla být konečná a navíc v souladu se zákonem o odpadech by z celkové ceny měla být patrná výše recyklačního poplatku. Obchodníci, kteří inzerují ceny elektrospotřebičů bez poplatku za likvidaci odpadu, se podle názoru SOS dopouští porušování zákona o ochraně spotřebitele (č.634/1992 Sb.). Ten zakazuje informovat o ceně způsobem, který vzbuzuje zdání, že cena je nižší než ve skutečnosti nebo že v ceně nejsou zahrnuty poplatky, které se hradí zvlášť. Zákon o regulaci reklamy navíc zakazuje klamavou nabídku zboží a služeb.

SOS osloví prodejce elektrospotřebičů, kteří uvádí své ceny bez zmíněného poplatku a vyzve je k nápravě. Pokud tak neučiní, obrátí se na místně příslušný živnostenský úřad, který je dozorovým orgánem v oblasti reklamy. SOS se obrátilo na Českou obchodní inspekci kvůli cenám elektrospotřebičů v reklamních letácích obchodní sítě PROTON, která je uvádí bez recyklačních poplatků. „Pouze pozorný spotřebitel z poznámky pod čarou zjistí, že nabízená cena nezahrnuje příspěvek na likvidaci historických elektrozařízení. Kolik ale skutečně spotřebitel za výrobek zaplatí, to se nedozví z reklamní nabídky, ale až při placení“, konstatuje mluvčí SOS Ivana Picková. „Stejně tak na internetových stránkách sítě prodejen PROTON a internetového obchodu www.eproton.cz je recyklační poplatek za elektrospotřebič spotřebiteli naúčtován až v konečné fázi nákupu,“ dodává Ivana Picková.

Není to bohužel případ ojedinělý, neboť prodejci elektrozařízení  mnohdy správně neinformují o účtované ceně. Podobně nesprávným způsobem podle našeho názoru  uvádějí ceny i provozovatelé některých internetových obchodů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená