FinExpert.e15.cz

SOS: Deklarace šesti práv spotřebitelů v digitálním prostředí

Tisková zpráva SOS: Spotřebitelé odmítají, aby byli kriminalizováni, jak se s nástupem internetu stále častěji stává. Proto spotřebitelské organizace z celé Evropy za podpory europoslankyně Zuzany Roithové vyzývají k deklaraci základních práv spotřebitelů v digitálním prostředí.

„Toto CD nemůžete kopírovat.“ „Film na DVD dovezený z USA nelze spustit na přehrávačích prodávaných ČR.“ „Výměnné sítě P2P jsou obdobou kradení hudebních nosičů v obchodě.“ „Musíme chránit umělce, kteří jsou okrádáni spotřebiteli na internetu.“ Toto všechno jsou tvrzení, se kterými se spotřebitelé stále častěji setkávají. Hudební a filmový průmysl totiž spotřebitele systematicky informuje, co dělat nesmí.

Je však již načase také stanovit, co spotřebitelé v digitálním světě, který se od toho běžného poněkud liší, dělat mohou. Proto se Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) připojuje k podpoře evropská spotřebitelské organizace BEUC za zakotvení „Digitálních práv spotřebitelů“:

  1. Právo na volbu, přístup k informacím a kulturní rozmanitost (spotřebitelé by např. neměli být zbaveni možnosti poslouchat oblíbenou hudbu např. jen z toho důvodu, že velcí distributoři udržují ceny CD na prohibitivní úrovni a neumožní její nabízení v alternativních distribučních kanálech)
  2. Právo na princip "technické neutrality" – ochranu a zachování spotřebitelských práv v digitálním prostředí (stejná práva jako v analogovém světě, by měl spotřebitel mít i ve světě digitálním – tzn. např. o podmínkách užívání spotřebitel často není informován předem a někdy bývají dokonce průběžně měněny)
  3. Právo na prospěch z technologických inovací bez zneužitelných překážek (tzn. např. film na DVD dovezený z USA by mělo být možno prohlížet na přehrávači prodávaném v Evropě, CD by mělo být možné pro osobní potřebu zkopírovat)
  4. Právo na interoperabilitu obsahu na různých zařízeních (tzn. např. desky a kazety bylo dříve možné pouštět na jakémkoliv přehrávači, u hudby v digitální formě zakoupené na internetu to  však již neplatí)
  5. Právo na ochranu soukromí (tzn. např. neměly by existovat skryté programy, které bez vědomí uživatele omezují jeho možnosti nakládání s obsahem či dokonce zasílají zpět svému autorovi informace o chování a zájmech uživatele)
  6. Právo nebýt kriminalizován (tzn. např. kriminální sítě kopírující hromadně nosiče za účelem prodeje bývají označovány za piráty, podobně jako spotřebitelé, kteří si stáhnou z internetu písničku, přitom nejde o totéž)

Tuto kampaň podporuje i místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu MUDr. Zuzana Rothová, MBA, která k ní říká: „Kdo si dodnes myslel, že práva mohou mít jen výrobci, autoři či distributoři, tak se mýlil. Přišel čas říci nahlas, že spotřebitelé mají mít zajištěna jasná základní práva. Chci proto prosadit, aby práva spotřebitelů v informační společnosti byla jasně formulována na evropské úrovni a stala se součástí legislativy na ochranu duševního vlastnictví.“ (stanovisko Zuzany Rothové)

„Bohužel v ČR, jako i v celé Evropě, jsou práva spotřebitelů v oblasti autorského stále více opomíjena. Nemožnost zkopírování CD a využití tak zákonné možnosti na kopii pro osobní potřebu se stává pomalu pravidlem. A český parlament právě nyní schvaluje další omezení, na jehož základě je kriminalizován každý, kdo se pokusí obejít např. ochranu proti kopírování CD či proti přehrání amerického DVD na evropském přehrávači,“ uzavírá Karel Pavlík z SOS.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená