FinExpert.e15.cz

SOS: Boj o úplné ceny zájezdů pokračuje

Obvodní soud pro Prahu 1 projednal žalobu SOS – Sdružení obrany spotřebitelů proti cestovní kanceláři EXIM TOURS, a.s o oprávněnost vyčleňování povinných příplatků z ceny zájezdu. Žaloba byla zamítnuta, aniž by se soud věcně zabýval otázkou oprávněnosti inzerování neúplných cen. K dlouho očekávanému soudnímu výkladu tedy bohužel opět nedošlo.

Žalobu proti CK EXIM TOURS, a.s. podalo SOS v červenci roku 2007. Sdružení žalovalo společnost o zdržení se praxe vyčleňování povinných příplatků z ceny zájezdu, kdy cena původně inzerovaná mnohdy vzrostla po přičtení všech povinných příplatků až o 40 %. Předmětem žaloby byla rovněž spotřebiteli nejčastěji kritizovaná ustanovení obchodních podmínek (omezování odpovědnosti CK za krácení zájezdů atd.). Pro soudní spor, který měl svým významem ovlivnit praxi většiny cestovních kanceláří působících v ČR, byla vybrána jako vzorový případ cestovní kancelář EXIM TOURS, a.s., jež patří mezi nejvýznamnější poskytovatele cestovních služeb v ČR.

Soudní výklad oprávněnosti vyčleňování povinných příplatků cen byl napjatě mnohými očekáván. K interpretaci sporných ustanovení soudem však bohužel nedošlo. Věcně žaloba nebyla vůbec projednána. Soud prvního stupně zpochybnil aktivní legitimaci žalobce. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí soudu není SOS vůči společnosti EXIM TOURS, a.s. v daném případě tím subjektem, který může tzv. zdržovací žalobou účinně uplatňovat ochranu práv spotřebitelů, porušených jednáním žalované.

„Proti rozhodnutí obvodního soudu podáme odvolání. Jsem přesvědčena, že právo SOS podat u soudu návrh na zahájení řízení o zdržení se protiprávního jednání ve věci ochrany práv spotřebitelů a právo být účastníkem takového řízení vyplývá pro SOS přímo ze zákonné úpravy. Zákon o ochraně spotřebitele totiž ve svém § 25 odst. 2 výslovně stanoví, že právem, jak jej SOS vůči žalované EXIM TOURS, a.s. žalobou uplatnilo, je nadáno mj. sdružení, v jehož stanovách jsou tyto cíle uvedeny. Pokud by SOS soudy nadále tuto možnost odpíraly, byla by činnost SOS na ochranu čistoty trhu z velké části nedůvodně ochromována,“ uvedla k případu Mgr. Soňa Adamová, advokátka SOS. Toto ustanovení soud podle všeho zcela opominul.

„Praxe uvádění úplných cen zájezdů na českém trhu není jednotná. Kompletní ceny zahrnující všechny povinné příplatky inzeruje čím dál tím více cestovních kanceláří (např. CK Alex, CK Neckermann, CK ČD travel a další).Jiné cestovní kanceláře se této praxi vyhýbají. Cílem není dosáhnout změny v přístupu jedné cestovní kanceláře, nýbrž změny plošné,“ uvádí Ivana Picková, tisková mluvčí SOS.

Stanovisko SOS již dříve podpořila Česká obchodní inspekce, jakožto dozorový orgán, když v loňském roce uložila 20 cestovním kancelářím za účtování neúplných cen pokutu.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená