FinExpert.e15.cz

SOS a EPS žalují Santander za protiprávní smlouvy na úvěry

Sdružení obrany spotřebitelů ČR a program GARDE Ekologického právního servisu žalují společnost Santander Consumer Finance a.s., dříve CCB Finance, a.s., o zdržení se protiprávního jednání. Tato úvěrová společnost se zabývá poskytováním finančních služeb, zejména hotovostními půjčkami, leasingem a spotřebitelskými úvěry. Dle názorů žalobců jsou její praxe a obchodní podmínky vztahující se k poskytování spotřebitelských úvěrů protiprávní.

SOS a GARDE-EPS dlouhodobě kritizují praktiky úvěrových společností, které požadují při předčasném splacení spotřebitelského úvěru platby, které jsou pro spotřebitele nečekané, neodůvodněné a nepřiměřeně vysoké.

V několika posledních měsících se na SOS v této souvislosti obrátila  řada spotřebitelů s žádostí o pomoc. Spotřebitelé si stěžovali  zejména na výši  poplatků, které byli nuceni zaplatit společnosti Santander Consumer Finance za to, aby mohli využít svého zákonného práva k předčasnému ukončení úvěrové smlouvy.

Po právní analýze obchodních podmínek vztahujících se k poskytování spotřebitelského úvěru SOS a GARDE-EPS oslovily společnost Santander Consumer Finance s výzvou ke zdržení se protiprávního jednání. Zákonná úprava předpokládá v  případech předčasného splacení úvěru snížení plateb takovým způsobem, aby žádnému z účastníků smlouvy nevznikl nepřiměřený prospěch. Společnost Santander v konkrétním případě*, který slouží jako základ žaloby, však požadovala platby, které vedly až k 90 % ročnímu nárůstu nákladů na úvěr (roční úrokové sazbě).  „Tak vysoké faktické navýšení nákladů na úvěr rozhodně nelze považovat za přiměřené a evidentně slouží jako náhrada  ušlého zisku. Taková praxe ze strany poskytovatele úvěru je ovšem dle našeho názoru protiprávní,“ dodává k tomu právník SOS Martin Reisinger.

Vzhledem k tomu, že proběhlá komunikace mezi splátkovou společností a žalobci nevyústila ke změně obchodních podmínek, podává SOS společně s GARDE-EPS žalobu o zdržení se protiprávního jednání.

Právník Filip Gregor z programu GARDE-EPS k tomu dodává: „Stěžejními body žaloby je napadení podmínek předčasného splacení spotřebitelského úvěru, zejména výše požadovaných plateb, klamavé uvádění podstatných náležitostí smlouvy a nesprávné nakládání s osobními údaji spotřebitelů.“

* V přepočtu 90.5 % roční nárůst nákladů na úvěr (úrok) požadovala společnost Santander při doplacení v 5. ze 48 měsíců. Santander by tak vyinkasoval za 5 měsíců 2/3 plánovaného zisku ze zisku inkasovaného za plných 48 měsíců trvání půjčky. Při doplacení úvěru v 18. měsíci ze 48 si společnost Santander účtovala v přepočtu 35 % úrok, což jí přineslo 91 % zisku, který by získala z plných 48 měsíců splácení úvěru. Úvěr byl původně úročen 16.5 % s RPSN 27.25 %.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

porovnani
hmm
29. 9. 2006, 08:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená