FinExpert.e15.cz

Solidní výsledky

Minulý týden patřil k těm rušnějším. Čekalo se totiž na výsledky a výhledy řady významných firem.

A k tomu už obvykle patří jistá nervozita a těžko odhadnutelné reakce investorů. I přes tuto nejistotu v pondělí indexy posilovaly, zejména díky dobrým zprávám z finančního sektoru či zvýšenému doporučení od Merrill Lynch na akcie společnosti Intel, která měla reportovat po úterním uzavření trhů. Bohužel na pondělní růst nenavázalo úterní obchodování a pokles pokračoval až do čtvrtka, kdy dva hlavní indexy uzavíraly pod důležitými psychologickými hranicemi: Nasdaq Composite pod 1 700bodovou hranicí a širší index S&P 500 pod 1 000 body.

Intel potěšil, Nokia ne
Přitom přicházející zprávy nebyly zdaleka negativní. Např. reportování Intelu potěšilo, když společnost oznámila za 2. kvartál zisk 14 centů na akcii při obratu 6,82 mld. USD (meziroční růst o 7,9 %); odhady hovořily o zisku 13 centů na akcii a obratu 6,72 mld. USD. Navíc Intel mluví optimisticky i o 3. čtvrtletí: obrat má činit 6,9 až 7,5 mld. vs. odhady 7,17 mld. USD a hrubá marže má vzrůst na 54 % z 50,9 % v 2. čtvrtletí. Také IBM, SAP či Nokia dosáhly odhadů analytiků za druhý kvartál, nicméně horší to již bylo s výhledy. Tak např. finská  Nokia postrašila ohledně prodejů za 3. kvartál, kdy nevylučuje meziroční pokles. Akcie Nokie v reakci na zprávu klesly o pětinu.

Zachránce Microsoft
Změna trendu přišla v pátek, kdy se po třech ztrátových dnech opět býci dostali ke slovu. Investoři ocenili zejména lepší výsledky od společností Microsoft a Ericsson. Softwarová jednička reportovala za fiskální 4. kvartál (končící v červnu) zisk na akcii 23 centů při obratu 8,07 mld. USD (meziroční růst 11,2 %), zatímco analytici očekávali zisk 24 centů a obrat 7,87 mld. USD. Neboli Microsoft nedosáhl předpokládaného zisku jeden cent, jev pro Microsoft spíše ojedinělý. Na druhou stranu společnost přišla s velmi dobrým výhledem na probíhající kvartál. U švédského Ericssonu zatím o zisku mohou jen snít, ale i tak firma plně uspokojila požadavky investorů, když oznámila nižší než očekávanou ztrátu. Akcie Ericssonu pak vylétly o 16 %.

I přes optimistický pátek dva ze tří hlavních indexů končily týden v negativním teritoriu: Nasdaq – 1,5 % a S&P 500–0,5 %, zatímco tradiční Dow přidal 0,8 % a zaznamenal tím třetí růstový týden v řadě za sebou. Dění v následujících dnech bude opět pod taktovkou zveřejňování firemních výsledků a výhledů. Jak bylo vidět tento týden, relativně dobré zprávy nemusejí být nutně následovány růstem indexů. Přeci jenom letos již indexy zaznamenaly výrazné růsty (Nasdaq +28 %, Dow +10,1 %) a korekce by nezaškodila.

Doma: Problematický odkup
Minulý týden začal na výbornou, když index PX 50 v pondělí přidal téměř 2 % a dostal se nad 560 bodů, zejména díky bankovním titulům a ČEZu.  V dalších dnech však index PX 50 spíše stagnoval a nezaznamenal výraznější výkyvy. Za zmínku stojí páteční obchodování s akciemi Unipetrolu, které se dostaly nad 60 Kč, kde se naposledy pohybovaly před dvěma lety. Růst je tažen spekulacemi o lepší ceně v připravované privatizaci.

Další informace se objevily v souvislosti s chystaným odkupem akcií Českých radiokomunikací, když v pátek po uzavření trhů oznámila společnost Bivideon, že stahuje žádost o schválení dobrovolné nabídky na odkup akcií Radiokomunikací a také, že nová nabídka nepřesáhne 245 Kč za akcii; Radiokomunikace uzavíraly týden na 265 Kč, tedy 20 Kč nad plánovanou nabídkou od Bivideonu.  

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená