FinExpert.e15.cz

Solární clo? Evropské solární firmy varují před nárůstem nezaměstnanosti

Brusel 18. července 2013

Solární clo na fotovoltaické panely z mimoevropských zemí, navrhované Evropskou komisí, bude mít negativní dopad na evropskou zaměstnanost a konkurenceschopnost instalačního odvětví. Společnosti podnikající v solárním byznysu se proto sešly 18. července v Bruselu, aby upozornily na hrozbu, jež rozhodnutí komise představuje pro evropský trh s fotovoltaikou.

Přes 30 zástupců společností podnikajících v oboru instalací fotovoltaických elektráren navštíví zítra Brusel, aby vyjádřili svůj nesouhlas s navrhovaným clem na solární panely vyráběné mimo Evropu. Akce je organizována Aliancí pro dostupnou solární energii (AFASE), která již dlouhodobě upozorňuje na neblahé důsledky kroků Evropské komise, jež se, podle AFASE, promítnou hlavně v úbytku pracovních míst, ztrátě konkurenceschopnosti konečných spotřebitelů a v celkovém utlumení solárního odvětví. To je přesný opak toho, co od daně očekává právě Evropská komise.

Případem ilustrujícím důsledky kroků Evropské komise je i nedávná insolvence jedné z nejstarších německých firem podnikajících v solárním byznysu Gehrlicher Solar AG. Jako důvody svého zániku uvedla zavedení evropských anti-dumpingových tarifů na čínské panely a následné zhoršení tržních podmínek v odvětví. 

Tento rok byla také zveřejněna studie nezávislého Švýcarského institutu Prognos, která poukazuje na možnost zániku až 242 000 pracovních míst, pokud vstoupí v platnost současné navrhované 60% clo.

Thorsten Preugschas, předseda AFASE a ředitel Soventix GmbH doufá, že nešťastný příklad Gehrlicher Solar AG otevře Bruselu oči a ten nakonec nenechá odvětví solárního byznysu padnout. „Evropské komise nepřinesou nic jiného než rozvrat tohoto odvětví a množství nezaměstnaných Evropanů,” říká Preugschas. 

„Pro Českou republiku by zavedení cla znamenalo zdražení vstupů investičních nákladů, což by se promítlo do výsledné ceny instalací fotovoltaických elektráren. Tím by citelně klesla poptávka po nových elektrárnách. V důsledku těchto událostí by Česká republika mohla přijít až o 5 tisíc pracovních míst,“ upozorňuje Aleš Hradecký, ředitel SolarInvest.

Dennis Gieselaar, ředitel nizozemské společnosti Oskomera Solar Power Solutions a člen představenstva AFASE navíc nesouhlasí ani s tvrzením komise, že solární byznys bude schopný toto clo snadno absorbovat, případně přeorientovat své podnikatelské aktivity jinam. “Evropská komise postavila veškeré své výpočty na vzorku čítajícím jen 7 společností. Většina evropských instalačních firem se těžko vypořádává i s nynějším clem ve výši 11,8%, protože čistý zisk většiny menších podniků často nepřesáhne ani 10 %,” dodává Geiselaar. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená