FinExpert.e15.cz

Softwarová „razie“ v tuzemských firmách?

Podle vyjádření protipirátské organizace BSA bude kontaktováno více než 15 tisíc tuzemských firem kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru ve firemních počítačích. Stále častěji jsou za trestné činy proti autorskému právu stíháni manažeři a majitelé firem. Množí se počet policejních zásahů, které byly provedeny na základě udání konkurenčních firem.

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje výrobce softwaru, již dříve odstartovala kampaň zaměřenou na boj proti softwarovému pirátství v malých a středně velkých firmách. V polovině listopadu se BSA údajně obrátí na management a majitele více než 15 tisíc firem po celém Česku. Tímto krokem chtějí přispět k dalšímu snížení tuzemské míry pirátství. Podle studie analytické společnosti IDC se v Česku nelegálně užívá 39 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 2,5 miliardy korun. 

„Manažery upozorníme na rizika spojená s užíváním nelegálního softwaru a poradíme jim, jak se s pirátstvím důsledně vypořádat. Majitelé firem a manažeři si často mylně myslí, že jsou zbaveni jakékoli odpovědnosti, pokud nelegální software sami neinstalovali či jeho užívání nenařídili. Na tento mýtus již mnoho z nich doplatilo,“ řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. Za užívání nelegálního softwaru ve firmě je totiž zodpovědný každý, kdo se na jeho šíření podílel – ať už aktivně například jeho instalací či pasivně třeba tím, že jeho šíření toleroval či například schválil. O míře odpovědnosti a výši trestu rozhoduje soud. 

BSA se v kampani zaměří na malé a střední firmy napříč všemi sektory s důrazem na kreativní obory. „Ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby, se podle našich analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru,“ dodal Hlaváč. Asociace chce detailně informovat o způsobech, jimiž se obvykle nelegální software do firmy dostane a jak tomu účinně zabránit.  

Tento systém anonymních udání, zasílání odstrašujícíh videí a následný zásah členů BSA společně s Policií ČR již funguje delší dobu. Je otázkou s jakou účinností a jakými důsledky mohou uživatelé nelegálního softwaru počítat.  

Více informací v kopletní tiskové zprávě zde. 

 

Zdroj: tisková zpráva Business software alliance

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Zarazila mě tahle věta
.-
10. 11. 2007, 06:20
Stíhání manažerů...
Hugo
7. 11. 2007, 14:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená