FinExpert.e15.cz

SODEXHO: Čechy nejvíce zajímá harmonie v životě a budoucnost

„Větší vyváženost mezi osobním a pracovním životem a 70% nárůst zájmu o příspěvky na penzijní připojištění, to jsou nejnovější trendy, které odhalil průzkum benefitů provedený na sklonku roku 2007 společností Sodexho Pass ČR ve spolupráci s TNS AISA.“

Cílem průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 1255 respondentů, z toho 842 zástupců z řad personalistů a zástupců firem a 413 dotazovaných z řad zaměstnanců, bylo zjistit poslední trendy v poskytování zaměstnaneckých výhod. Svým rozsahem největší průzkum za poslední dva roky, tak přináší nejen informace o nejčastěji poskytovaných benefitech a dynamice vývoje, ale také porovnání nabízených a zaměstnanci požadovaných výhodách.

Jaké výhody jsou v Česku nejčastější?

Nejčastěji poskytovaným benefitem i nadále zůstávají různé formy příspěvku na stravování (závodní stravování, stravenky apod.), které plošně poskytuje 93 % zaměstnavatelů. Mezi nejvíce rozšířené benefity patří také služební telefon (82 %), příspěvek na penzijní připojištění (56 %), služební notebook (47 %) či firemní auto (45 %), které ovšem nejsou poskytovány všem zaměstnancům ve společnosti.

Velké oblibě se těší volnočasové benefity v podobě příspěvků na kulturu, dovolenou, sport, zdravotní péči či vzdělávání. Alespoň jeden z nich svým zaměstnancům poskytuje 50,5 % všech firem na českém trhu.K dalším výhodám, které v rámci motivačních systémů firmy nabízí patří pitný režim (53%) či dovolená navíc poskytovaná 42 % zaměstnavateli. K méně časté formě zaměstnaneckých výhod patří překvapivě vlastní produkty společnosti (26 %) či dárkové poukázky, které využívá 25 % firem.

„Sílící konkurenční boj a nedostatek kvalitních lidí na trhu práce nutí zaměstnavatele nabízet stále něco navíc, tak aby si udrželi své klíčové zaměstnance. Stále častěji se tak setkáváme s relativně novými druhy benefitů, jako jsou například placené dny volna na překonání krátkodobé nemoci či na vyřízení osobních záležitostí. Velké společnosti v poslední době svým zaměstnancům umožňují využívat firemní mateřské školky nebo alespoň dětský koutek. Novinkou pak může být i tzv. „job sharing“,kdy jednu pozici zastávají například 2 ženy na mateřské dovolené. České firmy tak začínají pozvolna aplikovat benefity, které jsou zejména v západní Evropě zcela běžné,“ dodává Daniel Čapek, marketingový ředitel společnosti Sodexho Pass.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Výzkum TNS AISA pro Sodexho Pass ČR, a.s., listopad 2007, 842 zaměstnavatelů

V meziročním porovnání jsou jasným hitem benefity pro volný čas, které dosáhly více než stoprocentního nárůstu. Konkrétně u příspěvku na dovolenou se jedná o 117 %, u příspěvku na sport a kulturu o 94 % a u příspěvku na vzdělávání o 67% nárůst počtu zaměstnavatelů poskytujících tento benefit svým zaměstnancům.

Že jde o opravdový hit dokazují také dotázaní zaměstnanci. Jako nejatraktivnější benefit uvedlo 95 % zaměstnanců dovolenou navíc, přičemž celých 80 % by uvítalo také bonus v podobě příspěvku na ni. Volnočasové benefity (příspěvky na sport, kulturu, zdraví a vzdělávání) označilo 90 % zaměstnanců za atraktivní a považuje je za výhody, které nejvíce napomáhají k harmonii osobního a pracovního života.

„Zaměstnavatelé v České republice si začali uvědomovat, že pokud neustále zvyšují nároky na své zaměstnance, musí jim také něco dopřát. Konečně tak objevili fakt, že odpočinek, dobrá nálada a zdravý životní styl zaměstnance se projeví na produktivitě jeho práce,“ komentuje Daniel Čapek.

Finanční benefity, jejichž výhodou je opora v tuzemském daňovém systému, zaznamenaly také významný meziroční nárůst. Konkrétně u příspěvku na penzijní připojištění se jedná o 70% navýšení a u životního pojištění o 59% nárůst počtu firem, které tuto výhodu svým zaměstnancům poskytují. Příspěvek na penzijní připojištění tak poskytuje 56 % firem v České republice, přičemž loni to byla pouze třetina zaměstnavatelů.

„Česká republika se tak vydává ve šlépějích zemí západní Evropy, ve kterých hlavní roli hrají zaměstnanecké výhody zaměřené na budoucnost, tedy penzijní systémy, zdravotní péče či životní pojištění,“ dodává Daniel Čapek.

Zajištění své budoucnosti si také uvědomují zaměstnanci, z nichž celých 79 % považuje penzijní připojištění za velmi zajímavý benefit, u životního pojištění je to dokonce 83 % zaměstnanců.

Klepněte pro větší obrázek 

Zdroj: Výzkum TNS AISA pro Sodexho Pass ČR, a.s., listopad 2007, 842 zaměstnavatelů; Eficia, 2006 , 1610 zaměstnavatelů

Jaké benefity „bodují“ u zaměstnanců

Za nejatraktivnější výhody považují zaměstnanci již zmíněnou dovolenou navíc či příspěvek na ni a benefity pro volný čas. K dalším neméně atraktivním se řadí finanční benefity. Pro zaměstnance se tak stávají některé benefity zajímavější a výhodnější než poskytování peněžní odměny v obdobné výši, neboť tím získávají vyšší finanční hodnotu, než v případě plně zdaněné výplaty. Naopak možnost využívání mobilního telefonu i pro soukromé účely, který dnes zaměstnavatelé poskytují spíše jako pracovní nástroj, zaměstnanci tolik neoceňují.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Výzkum TNS – AISA pro Sodexho Pass ČR, a.s., listopad 2007

Obecně z průzkumu vyplývá, že firmy v Praze poskytují benefity častěji než v ostatních regionech České republiky, přičemž použití většiny benefitů se významně neliší mezi společnostmi výrobními a firmami ze sféry služeb.

Naopak velikost firmy má významný vliv na použití některých benefitů. Obecně platí, že firmy s větším počtem zaměstnanců nabízí širší škálu zaměstnaneckých výhod. Konkrétně u příspěvku na penzijní připojištění je zastoupení u velkých firem výraznější (65 %), než je tomu u středních (44 %) a malých firem (39 %). Jediným benefitem, u kterého velikost společnosti nehraje roli je stravování a stravenky, které jsou mezi zaměstnavateli nejpopulárnější.

Další článekcelkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Kraviny
MoB
9. 5. 2008, 18:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená