FinExpert.e15.cz

Sociální karty: Co rozhodne o vítězné bance?

Realizace tzv. karet sociálních systémů postoupila do své další fáze.
Sociální karty: Co rozhodne o vítězné bance?

Realizace sociálních karet pokročila k výběru vhodné finanční instituce. S koncem srpna MPSV uzavřelo období pro podání přihlášky, které využily tři největší banky: Komerční banka, ČSOB a Česká spořitelna. Další, např. Raiffeisenbank, nesplnily podmínky především kvůli požadovanému počtu minimálně 650 bankomatů, a proto se nezapojily. V pondělí 5. 9. 2011 byly otevřeny obálky s návrhy. Vítěze obchodní veřejné soutěže oznámí MPSV do 20 dnů od uplynutí lhůty pro podání návrhu.

MPSV chce ušetřit

Dnes se v České republice vyplácí více než 20 různých typů sociálních dávek. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se zaměřuje na pojistné dávky, Úřad práce ČR (ÚP ČR) na ty nepojistné. MPSV chce opustit zastaralý systém hotovostního vyplácení peněz, kdy různé dávky dnes vyplácí různé organizace, a to různými kanály. Sjednocení by tak mělo státu ušetřit až miliardu korun.

Karta je součástí ministerského projektu jednotného inkasního místa. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce s vítězem do konce září sepsat smlouvu na příštích dvanáct let a od ledna roku 2012 začít s distribucí karet. Tyto by se týkaly přibližně tří milionů lidí, kteří pobírají některou z dvaceti sociálních dávek vyplácených v ČR.

Kromě platební funkce bude karta sloužit k identifikaci na úřadě nebo například u lidí se zdravotním handicapem jako průkazka spojená s řadou zvýhodnění. Třetí je funkce autorizační, karta umožní z domova realizovat činnosti spojené s veřejnou správou.

Vítěze bude MPSV vybírat podle několika kritérií, např. množství bankomatů, v nichž bude možné karty používat, a výše poplatků, přičemž karta a jeden výběr z bankomatu ke každé sociální dávce by měly být zdarma. Náklady na zavedení by byly plně v režii banky a ta by následně získávala přibližně procento z objemu provedené transakce.

Co rozhodne o vítězi?

Klepněte pro větší obrázek

Kartou zaplatíme v supermarketu, v herně ne

Zavedení karet vítají také obchodníci. Jejich prostřednictvím bude – v případě nevázaných dávek – možné platit např. v supermarketech, nicméně vzhledem k jejich sociální povaze chce mít MPSV možnost, ovlivňovat sortiment nakupovaných produktů.

Autorizaci terminálů pro platby touto kartou bude provádět MPSV a nepovolí ji například baru nebo herně. Navíc s ní pravděpodobně nebudete moci zaplatit ani alkohol a další zboží zatížené spotřební daní, pokud byste např. alkohol kartou zaplatili, mohou vám být dávky „za trest“ sníženy či dokonce zcela odebrány. MPSV tím chce zamezit zneužívání dávek.

ODS také požaduje zajistit, aby vázané sociální dávky musely vždy jít přímo za poskytovatelem dané sociální služby, např. nájemné přímo za majitelem domu. Z iniciativy poslanců ODS by mělo dojít také k prodloužení sankční doby, po kterou nemohou lidé zneužívající dávku zažádat o její opětovné čerpání z jednoho měsíce na tři, potvrdila to poslankyně Ivana Řápková.

MPSV předpokládá, že by v roce 2012 mohlo být vydáno na 800 000 karet a do budoucna existuje možnost výplaty i důchodů stejným způsobem, nicméně MPSV ji prozatím spíše dementuje.

Nejrůznější dávky a příspěvky dnes dosahují 417 miliard korun, z toho přibližně 300 miliard v dávkách v hmotné nouzi. Zavedením karet by ministerstvo rádo přesunulo až 200 miliard korun z této sumy z oběhu do bezhotovostního styku.

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.mpsv.cz
Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Navíc například vypít 1-2 piva denně je zdravější ne...
J.
11. 9. 2011, 18:50
jak muze banka zjistit co dotycny kupuje? to bude sh...
x
11. 9. 2011, 18:21
Až z čeho si bude ty jinak zcela zbytečné cesty do m...
nn
11. 9. 2011, 12:53
Já bych to zas tak černobíle neviděl, oni sice budou...
milan
11. 9. 2011, 11:08
Kdo kartu bude mít,tak ho nakonec čeká další martiri...
Alois
11. 9. 2011, 10:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená