FinExpert.e15.cz

Sobotka: „Máme druhý nejnižší rozpočtový schodek v historii“

„Rozpočty, které schvalovala vláda vedená ČSSD, byly méně schodkové než rozpočty sestavované vládami ODS - a to výrazně,“ uvedl 1. vicepremiér, ministr financí a statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. 

„Jsem už ve funkci ministra financí příliš dlouho na to, abych očekával nějaký potlesk, když se v oblasti rozpočtové politiky v naší zemi podaří něco dobrého. V tom se skutečně pan Tomáš Němeček, jehož inteligentní komentáře jinak se zájmem v HN čítám, skutečně mýlí. Přesto mne vlna negativních reakcí na výraznou redukci rozpočtového schodku v roce 2005 překvapila.

Česká republika dosáhla v roce 2005 druhého nejlepšího výsledku hospodaření veřejných rozpočtů od svého vzniku. Jediný rok, který dopadl lépe, byl rok 1997, kdy deficit dosáhl v evropské metodice 2,4 % HDP, což je jen o něco málo méně než loňských 2,8 % HDP. S tímto výsledkem můžeme být podle mého názoru spokojeni a kritici vlády nutně ztrácejí další argument ve své polemice se současnou vládní rozpočtovou politikou. Je totiž evidentní, že se vládní slib z roku 2003 o postupném snižování schodku daří plnit důsledněji, než k čemu jsme se zavázali v rámci konvergenčního programu.

Co se týče historického srovnání, dojdeme k překvapivému zjištění. Rozpočty, které schvalovala vláda vedená ČSSD, byly méně schodkové než rozpočty sestavované vládami ODS - a to výrazně. To se může zdát mnohým nezasvěceným jako překvapující, ale mezinárodně uznávaná metodika používaná Evropskou komisí hovoří v tomto směru naprosto jasně a každý si to může na stránkách Eurostatu najít. ODS se totiž v minulosti dařilo „upravovat“ domácí statistiky tím, že své výdaje schovávala do mimorozpočtových forem výdajů. Ve skutečnosti jsme nikdy neměli rozpočet vyrovnaný, natož přebytkový - deficit za vlády ODS v průměru dosahoval ročně kolem 8 %. Například jen v roce 1995 činil deficit 13,4 % HDP - tedy ještě více než v roce 2003, kdy musela vláda financovat nejen odstraňování škod po ničivých povodních, ale také deset miliard za prohraný spor se CME.“

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Co to je??
Pete
12. 1. 2006, 17:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená