FinExpert.e15.cz

Snižte si zálohu na zdravotní pojištění

Platíte zbytečně moc na zálohách zdravotního pojištění? O snížení jde přitom požádat již od 1. dubna.
Snižte si zálohu na zdravotní pojištění

Ze zákona totiž mohou živnostníci (OSVČ) o snížení záloh na zdravotní pojištění písemně požádat svoji zdravotní pojišťovnu, pokud příjem (po odečtení výdajů) v posledních třech měsících je alespoň o třetinu nižší než průměrný měsíční příjem v předcházejícím roce. Ze zákona lze sice zálohy snížit maximálně na tři měsíce, ale žádost lze opakovat. Pokud OSVČ nevyužije zákonné možnosti a nepodá si žádost o snížení zálohy, tak jí zbytečně vznikne přeplatek na zdravotním pojištění, který by ji byl vyrovnán až po podání Přehledu za tento rok.

Jak to vypadá v praxi

Podnikatel pan Novák měl příjem z podnikání v roce 2009 ve výši 2 000 000 Kč, výdaje byly 1 500 000 Kč. Příjmy i výdaje jsou doloženy z daňové evidence. Na zálohách během roku 2009 zaplatil 33 000 Kč (měsíčně platil 2 750 Kč).  

Přehled o příjmech a výdajích pana Nováka za rok 2009

Klepněte pro větší obrázek

Nově vypočtená měsíční výše zálohy pana Nováka je 2 813 Kč. Nová výše zálohy musí být placena poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled a platí se ve stejné výši až do měsíce, předcházejícího měsíci, kdy bude podán nový přehled o příjmech a výdajích. 

Finanční  situace pana Nováka v prvních třech měsících letošního roku není příznivá. První tři měsíce hospodaří se ztrátou. Proto požádá svoji zdravotní pojišťovnu o snížení záloh na pojistném (doloží údaji o hospodaření ze své daňové evidence). Přestože však je rok 2010 prozatím ztrátový, bude muset (i po podání žádosti o snížení zálohy) platit pojistné alespoň v minimální výši, tj. 1 601 Kč měsíčně. Podání žádosti o snížení záloh na pojistném je však v případě pana Nováka výhodné. Odvede měsíčně na pojistném o 1 212 Kč méně.

Proč požádat o snížení záloh na pojistném?

Jak jsme si ukázali na vzorovém příkladu, může podání žádosti i snížení záloh na pojistném ušetřit OSVČ během roku povinné výdaje až o několik tisíc korun. Včasné podání žádosti o snížení zálohy navíc eliminuje vznik přeplatku na zdravotním pojištění - přeplatek není přitom žádoucí. Snižuje likviditu. Podání žádosti o snížení zálohy je tedy výhodné především tehdy, kdy minulý rok byl po příjmové stránce velmi dobrý a letošní již nikoliv. Finanční úspora na zaplacených zálohách může totiž činit i několik tisíc korun. Disponování s touto částkou je výhodnější než ji nechat ležet jako přeplatek na účtu zdravotní pojišťovny, kde se neúročí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená