Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání s největší pravděpodobností přistoupí ke snížení úrokových sazeb o 0,25 %. Tento krok se víceméně očekává a neměl by mít výraznější dopad na finanční trhy. Snížení sazeb je relevantní odpovědí na současné problémy domácí ekonomiky.
Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky poutá zvýšenou pozornost. Pravděpodobnost, že se po více jak dvou letech bude s úrokovými sazbami hýbat, totiž od minulého zasedání výrazně vzrostla. Na začátku května hlasovali dva centrální bankéři pro snížení sazeb o 0,25 % a vzhledem k přílivu nepříliš pozitivních dat z domácí ekonomiky je poměrně velká šance, že tuto dvojici doplní i někteří další členové bankovní rady.
Pro další snížení sazeb hovoří v současnosti hned několik faktorů. Meziroční růst spotřebitelských cen ztrácí na dynamice, měnověpolitická inflace je na 2 %, tedy na úrovni inflačního cíle a jádrová inflace je dokonce dlouhodobě záporná. Novou skutečností je od květnového zasedání rovněž pokles hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí letošního roku. Předstihové ukazatele navíc naznačují, že recese ekonomiky bude pokračovat i v dalších čtvrtletích. V posledních dvou měsících se rovněž výrazně snížila cena ropy na světových trzích, což se pozitivně přenáší i na ceny pohonných hmot. Důvodů k uvolněnější měnové politice je tedy více než dost. Naproti tomu, za jediný proinflační faktor lze v současnosti považovat slabší kurz koruny.
Snížení úrokových sazeb je nepochybně relevantní odpovědí na současné problémy českého hospodářství, avšak s pozitivním dopadem na reálnou ekonomiku nelze příliš počítat. Úrokové sazby jsou již v současnosti na rekordně nízkých úrovních a jejich marginální snížení o 0,25 % tak neuškodí, ale ani nepomůže.
Autor je analytikem společnosti Akcenta.