FinExpert.e15.cz

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok

 V roce 2003 bude Česko hospodařit s rekordním schodkem - 111,3 miliardy 

  Státní rozpočet na příští rok bude mít dosud nevídaný schodek - přes sto miliard korun. Rozhodli o tom poslanci, kteří dnes schválili vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2003. Přijatý schodek nemá v historii ČR obdoby. Poslanci rozhodli o tom, že výdaje budou převyšovat příjmy rozpočtu o 111,3 miliardy korun. Schválený deficit představuje asi 4,6 procenta hrubého domácího produktu, který se v příštím roce očekává.

 Pro přijetí zákona hlasovalo ve sněmovně 100 ze 101 vládních poslanců. Unionistka Hana Marvanová se hlasování neúčastnila, protože má k rozpočtu výhrady. Proti rozpočtu se postavilo 96 opozičních poslanců z 99. Komunistický poslanec Josef Mandík byl pro nemoc omluven; další komunisté, Jiří Dolejš a Jaromír Kohlíček, sice byli účastníky hlasování, ale ruku proti rozpočtu nezvedli.

 Závěrečné hlasování o rozpočtu bylo velmi dramatické. V prvním hlasování byl rozpočet sice schválen 101 hlasy, ale vzápětí poslanci jeho výsledek zpochybnili. V opakovaném hlasování sněmovna dokonce rozpočet zamítla. Následovalo další zpochybnění hlasování. Až třetí hlasování bylo úspěšné.

 Marvanová před klíčovým hlasováním ze sněmovny odešla. Při prosazování některých pozměňovacích návrhů ale ve sněmovně byla a spolu s vládními poslanci hlasovala pro předložené návrhy.

 

Z několika stovek pozměňovacích návrhů k rozpočtu podpořila sněmovna téměř všechny změny, které jí doporučil schválit její rozpočtový výbor. Přijata byla velká část změn usilujících o dotace pro nemocnice, školy, sportovní areály, domovy důchodců, ústavy sociální péče, divadla, památky a obnovu zaplaveného území. Například o 20 miliónů korun se zvýší dotace na opravu chrámu svaté Barbory v Kutné hoře a o 15 miliónů korun vzroste rozpočet na opravu kláštera ve Velehradě. Více peněz dostanou také některá divadla, která postihly záplavy.

 Také na sportovní areály poputuje letos velký objem peněz. Zimní stadión SK Slavia Praha dostane na rekonstrukci 24 miliónů korun a Bohemians Praha získá na rekonstrukci sportovního areálu tři milióny korun. Plných 35 miliónů dostane na dostavbu městského stadiónu Liberec.

 Reakce na dnešní rozhodnutí sněmovny se různí. Zatímco premiér Špidla (ČSSD) si myslí, že dolní komora parlamentu schválila jeden z nejlepších státních rozpočtů ve své historii, poslanec a čestný předseda ODS Václav Klaus tvrdí přesný opak.

 Také další vyjádření politiků potvrdila tradiční scénář - vládní koalice schválený rozpočet chválí, opozice kritizuje.

 "Obdivuji neuvěřitelnou drzost, s jakou ministr financí (Bohuslav Sobotka) přichází, se sebevědomým výrazem, že to je bezvadný rozpočet. Neřekne, že je to v historii nejhorší rozpočet, co tahle země existuje ...On se tváří, jako by se nechumelilo, to se mi zdá nedůstojné," řekl novinářům Klaus.

 Špidla si naopak myslí, že je to jeden z nejlepších rozpočtů za několik posledních let. Od opozice prý neslyšel žádné argumenty, které by ho přesvědčily. Přiznal, že mu hodně zatrnulo, když v jednom z hlasování rozpočet nejprve neuspěl. Člen jeho koaliční vlády, ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) totiž v klíčovém hlasování nezmáčkl správné tlačítko. Předseda vlády mu ale nevynadal. "Utěšoval jsem ho, tak bledého jsem ho ještě neviděl," řekl premiér už s ulehčeným úsměvem.

 Zákon nyní musí ještě podepsat prezident republiky. Senát zákon o rozpočtu neprojednává.

 (Zdroj: LN)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená