FinExpert.e15.cz

Smutné penzijní připojištění

Politici si z nás dělají legraci. Řeší se kdejaká prkotina, ale to, že za pár let zkrachuje penzijní systém nikomu jaksi nevadí.

A když už se na penzijní systém dostane, tak se prostě jen prodlouží bolestné umírání stávajícího průběžného systému. To je i tzv. první fáze reformy, o které aktuálně hovoří ministr Nečas. Zajímavé, že opravdová reforma penzijního systému je vždy až ta další fáze... Nebo si opravdu myslíte, že před volbami přijde rázná a nutně bolestivá reforma?

150 miliard je zoufale málo

Ale zanechme (odůvodněného) brekotu a podívejme se na stávající nedokonalou náhražku. Jde o systém penzijního připojištění, který vřele doporučuje využívat i ministr Nečas. Tento produkt má každý třetí z nás, celkem je v systému více než 150 mld. korun. Tato 4 % hrubého domácího produktu jsou ale ve srovnání s 90 % podílem v rozvinutých zemích OECD výsměchem. Průměrný příspěvek nyní činí 460 korun měsíčně. Jak moc si po třiceti letech spoření tímto tempem přilepšíte? Nijak zvlášť. Po započítání státního příspěvku a poplatku fondu budete moci po dobu patnácti let dostávat zhruba půldruhého tisíce korun měsíčně. Podívejte se prosím, kolik máte vy naspořeno ve vašem „penzijňáku“ a zvažte, jak dlouho hodláte z těchto peněz v důchodu vyžít.

Nicméně, pokud se jednoho dne, snad ještě v tomto století, dočkáme penzijní reformy, lze očekávat příliv cca 300 mld. korun v prvních deseti letech. To jsou zkušenosti dalších zemí promítnuté do českých reálií. Kam budou tyto peníze investovány? Pokud zůstane v platnosti stávající nesmyslné legislativní omezení, skončí skoro 90% všech prostředků na termínových účtech a v dluhopisech. Snad i laikovi je jasné, že pokud si spoří na několik pětiletek (nebo i desetiletek) dopředu, existují zajímavější příležitosti než termínový účet.

Hodně záleží, kam peníze jdou

Tak proč vlastně naše penzijní fondy investují většinu prostředků klientů do (českých) vládních dluhopisů? Důvod spočívá v legislativě, která přikazuje akcionářům fondů nést rizika spojená s úhradou případné ztráty na roční bázi. Přechodná ztráta je v zásadě nepřípustná. Výsledkem je, že správci prostředků ve fondech logicky preferují bezpečné investice před vyšším výnosem. Zatímco akciové trhy dodaly v posledních čtyřiceti letech skoro 10% průměrný roční výnos, u dluhopisů jsme na necelé polovině (viz tabulka 1).

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě, že akcie jsou rizikovější, ale diversifikace a právě dlouhodobá investice riziko z velké části eliminuje. Ve světě to vědí, a proto v akciích a jiných dlouhodobých investicích jako jsou reality leží více než 40% všech prostředků (tabulka 2).

Klepněte pro větší obrázek

Proč nutí v Česku legislativa penzijní fondy sypat peníze na špatnou hromádku? Domnívám se, že příčinou může být obava státu, že starší občané, jež se do systému zapojí, nevyjdou z poměru výnos versus riziko při větší volatilitě na akciovém trhu dobře. To je ale podobně zkratkovité uvažování jako nám předvádí Evropská komise s omezením roamingu. Namísto řešení příčiny problému (málo frekvencí omezujících konkurenci) se direktivně řeší důsledek. Elegantnějším řešením u nízkých výnosů penzijních fondů je proto zrušení ustanovení nutících fondy ke kladnému výnosu na roční bázi. Bez tohoto nařízení nepochybně vzroste podíl prostředků alokovaných v akciích a alternativních investicích jako jsou reality. Důležité je ale hlavně to, že velmi pravděpodobně vzroste výnos penzijních fondů ze stávajících 3-4% na zhruba 10%. Výše uvedený budoucí důchodce se tak bude moci těšit nikoliv z 1,5 tisíce korun, ale z téměř 4 tisíc korun. Ano, tak moc záleží na tom, kam peníze jdou.

Speciální fondy pro každý věk

Zároveň připravované oddělení majetku fondu a prostředků účastníků fondu může být impulsem pro masivnější vznik specializovaných „life-cycle“ fondů. Jejich šarm spočívá v přizpůsobení investiční alokace věku účastníka spoření. V případě starších lze preferovat dluhopisy nebo i hotovost, v případě mladších ročníků zase akcie. Fond navíc může alokaci aktiv upravovat se stárnutím jeho klientů tak, aby byla k datu předpokládaného ukončení spoření minimalizována volatilita spravovaných peněz. Tím do značné míry mizí problém nevhodného poměru výnosu versus rizika pro různé věkové skupiny.

Peníze sušíme v Česku

Dalším sporným omezením, zřejmě sloužícím k tomu, aby stát ušetřil na financování dluhu, je nutnost investovat min. 70% do instrumentů denominovaných v české koruně. Ve vyspělých zemích není podobné omezení standardní. Je sice pravda, že i tak leží většina peněz tamních střadatelů doma, ale tento „home bias“ časem polevuje. Navíc s přijetím eura jako domácí měny toto nesmyslné omezení padá a státy jako emitenti státních dluhopisů budou soutěžit o přízeň penzijních fondů kombinací výnosů (kreditní spread) a likvidity. Zkuste se zeptat manažera portfolia českého penzijního fondu, jestli by uměl naráz prodat za 2 miliardy v jakémkoli českém státním dluhopisu, a ať vám to srovná s likviditou na evropských trzích.

Jak na penzi?

Za prvé si pořád myslím, že by se člověk měl snažit (což není lehké) spoléhat s důchodovým zabezpečením nikoliv na stát, ale na sebe. Za druhé, stát by měl co nejrychleji umožnit změnou zákona zvýšit procentuální zastoupení akciových, tj. těch výnosnějších, investic v portfoliích penzijních fondů. Za třetí, skutečně těžko hledat lepší dobu k rozjezdu druhého pilíře než teď. Ale to je evergreeen.

Autorem textu je Viktor Kotlán, hlavní ekonom České spořitelny, a. s.

Příloha:

Penzijní reformy ve střední a východní Evropě (leden 2007)

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

celkem 86 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Veselé příspěvky k platu od zaměstnavatele
Sea Wolf
9. 11. 2007, 17:44
Re: Upřímně řečeno
Sea Wolf
9. 11. 2007, 17:39
Re: zamyšlení
jaromir
25. 9. 2007, 01:28
Re: Veselé příspěvky k platu od zaměstnavatele
pavel
12. 8. 2007, 20:36
Re: Veselé příspěvky k platu od zaměstnavatele
pavel
12. 8. 2007, 20:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená