FinExpert.e15.cz

Smrt krásných fondů Oty i Pavla

Proti plánu ministerstva financí vydat státní dluhopisy občanům nemůže rozumný člověk nic namítat. Sporné je nastavení parametrů.
Smrt krásných fondů Oty i Pavla

Kombinace státem garantované jistiny, alikvotního úroku a denní likvidity občanských dluhopisů může mít negativní dopad na dluhopisové a peněžní fondy, spořicí účty i stavební spoření.

Proti plánu ministerstva financí vydat státní dluhopisy občanům (nazývejme je zkráceně občanské dluhopisy) nemůže rozumný člověk nic namítat. O deficitu státního rozpočtu za rok 2009 ve výši přes 100 miliard korun není třeba mnoho polemizovat a hledání nových zdrojů je na místě. Argumenty pana ministra Kalouska i jeho náměstka Janoty jsou taktéž logické, když říkají, že ve vyspělých zemích drží domácnosti 10 až 15 % státního dluhu, kdežto u nás si z bilionového dluhu ukrojily sotva procento. Co je však z pohledu trhu minimálně sporné, je nastavení parametrů emitování občanských dluhopisů, předpokládaný způsob jejich distribuce a vliv celé akce na zvyšování finanční gramotnosti obyvatel.

Pan Ota investoval před časem své volné prostředky na doporučení svého poradce do několika fondů, největší částku do dluhopisového fondu. Vybral si ten nejkonzervativnější, s drtivým podílem českých státních dluhopisů. S vývojem ve fondu je ale od podzimu hrubě nespokojen, jeho fond prodělává. Nezajímá ho, že pokles cen našich státních dluhopisů je do značné míry způsoben „problémem střední Evropa“, chtěl mít své tři čtyři procenta ročně a ty nemá. Možnost nákupu občanských dluhopisů vítá a jakmile to bude možné, dluhopisy nakoupí – vybere peníze z dluhopisového fondu a použije i peníze z právě doběhnutého stavebního spoření. Možnost pevného úroku, garantované nominální hodnoty a okamžité likvidity je pro něj k nezaplacení.

Pan Pavel je portfolio manažerem ve velké investiční společnosti, kde spravuje majetek dluhopisového fondu, do kterého investoval mj. i pan Ota. Denně vyhodnocuje investiční příležitosti, sleduje pohyby kurzů dluhopisů v závislosti na dění na trzích. Vyvažuje lékárnickými vahami, co je výhodné a co už ne. Přicházejí občanské dluhopisy – odkup za nominální hodnotu, okamžitá likvidita, zajímavý a jistý úrok – ani on neváhá a přesunuje své prostředky právě do nich.

Konzervativní podílové fondy mohou skončit

Říkáte si teorie. Ale ten druhý příběh jsem slyšel v posledních týdnech nezávisle už od dvou investičních společností. Parametry občanských dluhopisů je totiž opravdu potřeba nastavit citlivě, představy ministra Kalouska (viz rozhovor v MF Dnes 16. března tohoto roku) mohou totiž znamenat ve svém konečném důsledku neomluvitelný státní zásah do fungování trhu. A to navíc do trhu, který se více jak deset let vzpamatovával z tunelování investičních fondů a kde je slovo důvěra tím nejdůležitějším.

Vraťme se ale na začátek. Chce-li ministerstvo financí získat další zdroj pro financování svého dluhu, nemůže tak činit na úkor daných pravidel hry a nabídnout občanům prakticky alternativu ke spořícím účtům. Počítá-li se s garantovanou jistinou, alikvotním úrokem a denní likviditou, tak lze o dodržování tržních pravidel mluvit jen těžko (sliby náměstka Janoty – ČRo Radiožurnál 16. března tohoto roku). Bude-li od občanů vykupovat zpětně dluhopisy za vyšší jak aktuální tržní cenu, jak to vysvětlí ostatním daňovým poplatníkům?

Může pak nastat tento katastrofický scénář: Česká republika se rozloučí jako první země na světě s kategorií fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových, následně se spořícími účty, může počítat s odlivem prostředků ze stavebního spoření. Přes deset let budovaná rovnováha bude narušena.

Zacyklí se státní dluh?

Pokračujme dále. Když budou fondy vyplácet své podílníky, budou nuceny prodávat i státní dluhopisy a tím dále zvyšovat jejich rizikovou přirážku. Stát pak při další emisi bude nucen nabídnout vyšší úrok u dluhopisů a tím si financování státního dluhu dále prodraží. Vše se dostane do začarovaného kruhu. A že už financování státního dluhu není úplně levnou záležitostí, která přijde ročně na úrocích přes 50 miliard korun, ukazují poslední aukce. Úroky, které musí stát nabízet, vyšplhaly k šesti procentům (naposledy dluhopis s třináctiletou splatností za 6,13 %). Zájem ze zahraničí je navíc stále mizivý a česká poptávka živená fondy, stavebními spořitelnami a pojišťovnami může po vydání občanských dluhopisů ochladnout. Odsaje-li stát navíc z bank miliardy korun, bude jejich ochota půjčovat ještě menší a tak lze pokračovat dál.

Předchozí řádky nebyly psány zhrzeným prodejcem fondů jako výzva na souboj občanských dluhopisů s ostatními finančními produkty. Osobně se mi myšlenka těchto dluhopisů líbí, poukazuji jen na problém s citlivým nastavením jejich parametrů.

Na přepážce pošty o výnosové křivce

Ať chceme nebo nechceme, dluhopis není spotřební zboží. Je to cenný papír a na obchody s ním se vztahuje zákon o podnikání na kapitálového trhu. Ten v loňském roce implementoval přísnou evropskou direktivu MiFID o finančních službách, zpřísnily se nároky na jednání se zákazníky a odbornost. Proto působí poněkud úsměvně vyjádření pana Makovce z odborné komise, která pracuje na přípravě občanských dluhopisů v médiích (HN 2. dubna tohoto roku) o tom, že si lidé budou moci koupit dluhopisy pomocí jednoduché webové aplikace, která bude např. na poštách. Role komise mi v tomto případě přijde jako role poradce netrpělivého dlužníka, který zoufale shání další prostředky na financování svého dluhu a na následky svého počínání se moc neohlíží. Prodat přes přepážky lze opravdu kdeco. Co ale bude dál, když poroste inflace a majitelům dluhopisů dojde, že by se měli zajímat i o to, kdy je ještě výhodné dluhopisy držet? Kam půjdou pro radu?

Odbornost na přepážkách pod dohledem ČNB

ČNB má nachystánu vyhlášku o odbornosti, kterou jistě připomínkovalo i ministerstvo financí. Je v ní přesně definována osoba jednající se zákazníky, požadavky na její zkušenosti i znalosti. V § 11 této vyhlášky se mj. dozvíme, že dluhopis může zákazníkovi prodat osoba, která má minimálně šestiměsíční zkušenosti s touto činností. Banky, obchodníci s cennými papíry i investiční zprostředkovatelé investovali jen za poslední rok miliony korun, aby dodrželi pravidla nového zákona – co se týče informačních systémů, vnitřních předpisů i odbornosti osob. A teď se dozvídáme, že distribučními místy občanských dluhopisů mohou být pošty i Czech Pointy. A proč ne třeba skoro deset tisíc vázaných zástupců investičních zprostředkovatelů, kteří kriteria odbornosti i směrnici MiFID splňují? A mohou majitelům kuponů nabídnout i následný servis. Nedořešených otázek v distribuci je celá řada a je jen škoda, že se pracovní komise zatím neobrátila s jejich řešením i na profesní asociace.

Státní dluhopis je bezrizikový?

Občané netuší, že koupí státního dluhopisu nesou kreditní riziko daného státu. Mediálně je jim nabídka občanských dluhopisů popisována jako zcela bezriziková varianta (a to i z úst náměstka ministra financí!) k různým rizikovým alternativám (především fondům). Přitom prostřednictvím fondů mají nakoupeny dluhopisy či pokladniční poukázky toho samého státu. Tahle politika dále povede k tomu, že finanční gramotnost obyvatel zůstane omezena na rozlišení absolutní garance (rozuměj českým státem garantované produkty) a na produkty nesoucí riziko (rozuměj jakékoli jiné produkty). Jako člověka pohybujícího se více jak deset let na poli zprostředkování investic retailové klientele mě takový stav vůbec netěší.

 

Další články z časopisu FOND SHOP 7/2009:

 

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP.

Autor je člen představenstva a vedoucí Sekce investic při USF ČR, ředitel oddělení e-commerce v Broker Consulting.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Typický příspěvěvek poradenské loby.
jeff
23. 4. 2009, 10:01
Budete se muset rekvalifikovat na něco užitečnější
Rejpal
23. 4. 2009, 09:56
Ochrana svých zájmů...
Rob
23. 4. 2009, 06:51
Re: A to mě zase přijde jako dobrá cesta
cml11
20. 4. 2009, 09:50
A to mě zase přijde jako dobrá cesta
Patrik Chrz
20. 4. 2009, 07:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená