FinExpert.e15.cz

Smlouva na dobu určitou a těhotenství

Smlouva na dobu určitou umožňuje zaměstnavateli lépe optimalizovat počet zaměstnanců.
Smlouva na dobu určitou a těhotenství

Proto její obliba v případech, kdy to dovoluje zákoník práce, stoupá. V případě ekonomických problémů firmy a nutnosti snižovat stav zaměstnanců nemusí totiž platit zaměstnancům pracujícím na základě smlouvy na dobu určitou odstupné. Mnohé mladé ženy tak pracují na základě smlouvy na dobu určitou a během této doby otěhotní. Jak je to tedy v tomto případě s těhotenstvím a peněžitým příspěvkem v mateřství a rodičovským příspěvkem?

Ochranná doba neplatí

Podle § 53 zákoníku práce nesmí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď v ochranné době, kterou je i doba, kdy je zaměstnankyně těhotná, kdy čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy čerpá rodičovskou dovolenou. U pracovní smlouvy na dobu určitou to však neplatí. Uplynutím sjednané doby pracovní poměr končí. Těhotenství na to nemá vliv.

Jak je to s mateřskou?

Jestliže zaměstnankyni skončí pracovní poměr a je těhotná, tak nemusí mít strach, že bude bez prostředků. Pokud splní podmínky, bude mít nárok na peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou), případně nemocenskou. Zákonnými podmínkami jsou:

  • V den nástupu na mateřskou dovolenou trvá zaměstnankyni účast na nemocenském pojištění (tj, je zaměstnána) nebo v ochranné lhůtě.
  • V posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou splnila podmínku 270 dní účasti na pojištění.

Pokud je zaměstnankyně prokazatelně těhotná v době trvání zaměstnání, potom nemusí být zaměstnáná, když nastoupí na mateřskou v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dní. V případě, že ochranná lhůta bude ještě počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu, tak bude mít nárok na mateřskou.

Požádá tedy svého gynekolova o potvrzení „Žádosti o peněžitou pomoc v mateřství“, kterou doručí svému poslednímu zaměstnavateli, který tuto žádost s doplněnými údaji předá OSSZ, která bude mateřskou následně vyplácet.

Jak je to s nemocenskou?

Často dochází k situaci, že žena je těhotná a práce neschopná. V tomto případě pobírá nemocenskou, která ji běží i po skončení smlouvy na dobu určitou. Na nemocenskou následně plynně naváže mateřská. Jestliže těhotná žena pracuje až do posledního dne a teprve potom nastoupí na nemocenskou, tak pro přiznání nemocenských dávek, musí nastoupit na nemocenskou do 7 dní (ochranná lhůta) od skončení pracovního poměru.

Od letošního roku došlo ke změně ve vyplácení nemocenských dávek. Takže při nástupu na nemocenskou až po skončení pracovního poměru by byla žena 21 dní bez prostředků, nemocenská se vyplácí až od 22. dne nemoci. Prvních 21 dní náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel.

U rodičovské je možnost volby

Těhotná žena, která nastoupí na mateřskou v ochranné lhůtě, bude mít možnost si vybrat délku pobírání rodičovského příspěvku (2, 3 nebo 4 roky), přestože v dané době nebude v zaměstnaneckém poměru. Pobírání mateřské tuto volbu umožňuje.

Kdy nevznikne nárok na mateřskou?

V případě, že však žena není těhotná v bodě ukončení zaměstnání, tak činí ochranná lhůta pouze 7 dní a nárok na mateřskou nevznikne. V případě následné evidence na úřadu práce tak bude žena ihned od narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek.

Nebude mít však možnost volby délky příspěvku, ze zákona bude pobírat rodičovský příspěvek 4 roky. Čtyřletá varianta je finančně nejméně výhodná. Při čtyřleté variantě je měsíční rodičovský příspěvek 7 600 Kč v prvních devíti měsících a poté již pouze 3 800 Kč.

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, jestliže jsem nyní v 7 tt. a termín po...
Pavlína
15. 6. 2015, 10:50
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, když mi kon...
Michaela Štěpánková
24. 10. 2013, 09:57
Dobrý den, chtěla jsem se zpetat mám zaměstnání na d...
aneta
5. 6. 2013, 13:49
Dobrý den mám smlouvu na dobu určitou,která končí v ...
Kateřina
18. 2. 2013, 15:23
Dobrý den. Prosím o informci, Má zaměstnavatel něj...
Bob
16. 1. 2013, 08:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená