FinExpert.e15.cz

Služební automobil jako zaměstnanecký benefit

Služební automobil pro soukromé účely se může významně projevit na výplatní pásce a v odvodech zaměstnavatele.
Služební automobil jako zaměstnanecký benefit

Dávno jsou pryč doby, kdy zaměstnavatelé bez výjimek trvali na zaparkování služebního automobilu v prostorách firmy a odevzdání klíčů před odchodem ze zaměstnání. V současné době je bezplatné využívání služebních automobilů pro soukromé účely zaměstnanci velmi rozšířené. S užíváním služebních automobilů (osobních automobilů, dodávkových automobilů, nákladních automobilů, motocyklů) jsou ovšem spojeny daňové povinnosti, kterým se věnuje následující článek.

Co na to zákon

Jestliže zaměstnavatel poskytne svému zaměstnanci bezplatně automobil k používání jak pro služební, tak i soukromé účely podléhá bezplatné využívání zaměstnancem zdanění dle Zákona o daních z příjmů (§ 6 odstavec 6). Zákon o daních z příjmů v tomto odstavci říká, že „Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla.“
 
Vstupní cenou se v tomto případě rozumí vstupní cena včetně DPH. Uvedený paragraf zákona pamatuje také na najatá vozidla, kde se vychází ze vstupní ceny u původního vlastníka, a to i v případě, že dojde k následné koupi automobilu (např. u finančního leasingu).
 
Při výpočtu tohoto nepeněžního příjmu zaměstnance nezávisí na skutečném rozsahu užívání vozidla pro soukromé účely – důležitá je v tomto případě skutečnost poskytnutí možnosti užívání automobilu pro soukromé účely.
 
Uveďme si celou problematiku na následujícím příkladu. Zaměstnanec na základě uzavřené smluvní dohody se zaměstnavatelem využívá k soukromým účelům služební automobil, jehož vstupní cena je 500 000 Kč včetně DPH. Zaměstnavatel je tedy povinen zaměstnanci navýšit základ daně z příjmů fyzických osob (hrubou mzdu) o 5 000 Kč měsíčně.
 
Tento nepeněžní příjem nevstupoval do konce roku 2007 do vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění. Od 1. ledna 2008 došlo ke změně, kdy se do vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na sociální pojištění a na zdravotní pojištění zahrnuje i nepeněžní příjem zaměstnance ve výši 1% vstupní ceny služebního automobilu poskytnutého k soukromým účelům zaměstnavatelem.
 

Zákon o daních z příjmů také pamatuje na specifické případy, které mohou v praxi nastat:

  • Pokud vypočtená částka (zdanitelný příjem zaměstnance) je menší než 1 000 Kč, považuje se za zdanitelný příjem částka 1 000 Kč.
  • Pokud zaměstnanec v průběhu jednoho kalendářního měsíce používá postupně za sebou více automobilů, považuje se za zdanitelný příjem zaměstnance částka ve výši 1 % z nejvyšší vstupní ceny automobilu.
  • Pokud zaměstnanec v průběhu kalendářního měsíce používá více automobilů současně, považuje se za zdanitelný příjem částka ve výši 1 % z úhrnu vstupních cen všech automobilů.
  • Pokud je jeden automobil poskytnut pro služební i soukromé účely více zaměstnancům, je zdanitelným příjmem zaměstnance 1 % vstupní ceny automobilu měsíčně u každého ze zaměstnanců.

A teď na příkladě

Zaměstnanec má od zaměstnavatele poskytnut služební osobní automobil k používání i pro soukromé účely – Varianta A. Vstupní cena osobního automobilu včetně daně z přidané hodnoty činí 600 000 Kč. Hrubá mzda zaměstnance v měsíci březnu 2008 činila 25 000 Kč. Zaměstnanec má u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků, ve kterém uvádí pouze slevu na poplatníka (od 1. ledna 2008 – 2 070 Kč). Pro srovnání budeme uvažovat i Variantu B – nemá poskytnut služební automobil pro soukromé účely.
 
Klepněte pro větší obrázek

 

Na první pohled bychom mohli z výsledků modelového příkladu konstatovat, že používání služebního automobilu zaměstnancem k soukromým účelům je nevýhodné (zaměstnanec dosahuje nižší úrovně mzdy k výplatě). Ovšem je nezbytné si uvědomit, že náklady související s provozem vlastního automobilu hrají velmi důležitou roli v nákladech každého z nás, proto možnost používat služební automobil k soukromým účelům patří mezi velmi lákavé zaměstnanecké výhody. Používání automobilů (zejména osobních automobilů) pro soukromé účely v současnosti patří k velmi častým formám zaměstnaneckých benefitů a stává se v některých pracovních pozicích standardem.

Další článek


 

Související články


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Pozor, ne jen od zakladu dane! Ale zvysuje to i zakl...
Permon
3. 8. 2011, 14:05
Logo na automobilu
Dominika
6. 7. 2009, 13:48
dotaz
Honza
17. 9. 2008, 12:15
PHM
Honza
2. 7. 2008, 21:04
Re: jasně že nesmyslná
Tomáš Marný
17. 4. 2008, 15:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená