FinExpert.e15.cz

Slunce už nevydělává

Fotovoltaický boom se mění v soumrak. Jak připojit do sítě panel na střeše domu?
Slunce už nevydělává

Během posledních let počet solárních zdrojů elektřiny v České republice každoročně rostl v násobcích a investice do fotovoltaiky patřila k nejvýhodnějším. To se ale v posledních týdnech radikálně změnilo.

Mluvit o českém fotovoltaickém boomu nebylo donedávna vůbec přehnané. Nárůst instalovaného výkonu u fotovoltaických zdrojů mezi roky 2007 až 2008 činil z původních 3,4 MW na 54,29 MW, tedy téměř 1 500 % a vzestupný trend pokračoval i do konce roku 2009.

Záruka ceny na 20 let

K tomuto rozvoji fotovoltaiky přispělo několik faktorů. Jedním z hlavních lákadel byla státem garantovaná výhodná výkupní cena „sluneční“ elektřiny. Stát se totiž při uzavírání smluv s majiteli fotovoltaických zařízení připojených k síti zavazoval k povinnosti odebrat fotovoltaickou elektřinu za ceny garantované na 20 let dopředu.

Podmínky byly pro provozovatele fotovoltaických elektráren takto výhodně nastaveny i kvůli dřívější vysoké ceně zařízení. Ta ale s rozvojem technologie prudce poklesla – podle vyjádření Energetického regulačního úřadu investiční náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny klesly za období posledního roku až o 40 %. To je druhý moment, který z fotovoltaického podnikání udělal velmi výhodný byznys. Kromě toho nebyl ani v dobách prohlubující se recese problém získat na stavbu fotovoltaické elektrárny bankovní úvěr. Návratnost investice se tak přiblížila šesti letům.

Cena má klesnout

Výkupní ceny vždy spadaly do gesce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a v posledních letech meziročně rostly zhruba o 2 %. Jejich maximální pokles přitom ze zákona mohl činit nejvýše 5 %. Zatímco loni pesimistické odhady ze strany provozovatelů fotovoltaických elektráren mluvily o možnosti, že ceny skutečně klesnou o povolených 5 %, v současnosti přichází ERÚ s požadavkem na prolomení této hranice. Situaci by měla změnit nová legislativa. To by mohlo znamenat ještě výraznější pokles výhodnosti fotovoltaického podnikání.

Stop fotovoltaice

Do hry o omezení fotovoltaiky v polovině února razantně vstoupil provozovatel české energetické přenosové soustavy (ČEPS) a následně i distributoři elektřiny. Zatímco ERÚ operuje jen s variantou snížení výkupní ceny, distributoři všem novým zájemcům o fotovoltaiku vystavili na nové projekty úplný stop stav. Od poloviny února E-ON, ČEZ a Pražská energetika zastavily posuzování nových solárních elektráren a připojování nových zařízení do sítě. Podle vedení ČEPS masivní připojování fotovoltaických elektráren, které mají během roku značné výkyvy v produkci elektřiny, může přetížit českou síť a dokonce způsobit její kolaps. Podle ČEPS jsou nyní schváleny projekty solárních a větrných elektráren, které by dokázaly vyrábět asi 3 000 MW elektřiny.

Co s panely na střeše?

Kromě projektů na velké solární projekty s produkcí přes 1 GW se stop stav týká i drobných žadatelů o připojení do sítě, kteří hodlali umístit například na střechu rodinného domu jen několik čtverečních metrů solárních panelů. Malé projekty tohoto typu přitom zaujímají jen zhruba 3 % instalovaného výkonu fotovoltaické produkce u nás. Tady by podle zástupců provozovatelů a stavitelů elektráren argument o rovnováze sítě nemusel mít takovou váhu. K případnému termínu, odkdy by mohlo dojít k obnově přijímání nových projektů, se ale zatím distribuční společnosti ani ČEPS nevyjadřují. Situace přitom zasahuje mnohé firmy, které se prodejem a instalací fotovoltaiky právě pro drobné uživatele zabývají. Jejich zástupci věří, že alespoň tento segment bude v dohledné době uvolněn. O tom, že fotovoltaický boom v Česku končí, už ale pochybuje málokdo.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance. Podívejte se na obsah aktuálního čísla.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

zajimave
clovek
18. 4. 2010, 20:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená