FinExpert.e15.cz

Slovensko, Slovinsko, Německo a Itálie na lyžích

Ve druhém pokračování seriálu článků o doporučených lyžařských areálech v Evropě navštívíme střediska v Alpách a v Tatrách.
Slovensko, Slovinsko, Německo a Itálie na lyžích

Slovensko

Pokud si chtěl člověk v době před cca 15 lety dobře zalyžovat, tak většinou jel vždy na Slovensko. Centrem sjezdového lyžování na Slovensku vždy byl a dodnes je Chopok. Sjezdový areál se rozkládá na obou svazích: ze severu Jasná a z jihu Luková. Bohužel krásná příroda a krásné kopce trpí nedostatkem peněz a zlozvyky z minulých let. Lanovky jsou prakticky stejné. Postavena je na stejné trati nová lanovka ze Srdiečka na Kosodrevinu. Úsek Kosodrevina – Chopok, který propojoval obě strany kopce a byl jedinou možností propojení areálů na severu a jihu, je z důvodu havarijního stavu již asi čtyři roky mimo provoz. Dodnes se nenašly peníze na obnovu provozu. Ve stejném stavu je i infrastruktura střediska: stejné, nedostačující,  kapacity restaurací a bufetů (nápis na dveřích hotelové restaurace v Jasné hlásá: „jen pro ubytované hosty,“ to je snad z jiného světa a století!), hodinové fronty na vlecích (kroutící se had lyžařů, předbíhající lidé a to vše pozorující skupina usmívajících se vlekařů…. na některé věci člověk rád zapomíná). O hledání WC ani nemluvě.

Oblíbeným areálem jsou i Vysoké Tatry – konkrétně Štrbské pleso nebo Hrebienok. Ani zde nečekejte nějaké novinky, byť zde se snad vlivem většího množství cizinců něco hýbe. Bohužel drsnou čáru přes rozpočet udělala letošní kalamita. Všichni hoteliéři, města i slovenská vláda se však dušují, že na zimní sezonu bude vše připraveno a v provozu.

Na Slovensku je spousta dalších, méně známých a menších středisek, která leží mimo hlavní zájem zahraničních turistů. Za zmínku stojí především Malá Fatra – areál pod horou Chleb ve Vrátné dolině, Malino Brdo, Martinské hole, Donovaly nebo Čertovica.
Vynikající je např. možnost po lyžování odpočinout si v termálních koupelích v Bešeňové apod. Vše je však při srovnání s alpskými zeměmi dost zastaralé: počínaje vleky, přes nedostatečnou kvalitu ubytování a konče postavenou-nepostavenou dálnicí z Bratislavy do Tater.
Slovensko má samo o sobě obrovský potenciál pro budoucí lyžařům zaslíbenou zemi. Bude to ale asi ještě nějakou dobu trvat, než se dostane vybavením alespoň na přibližnou úroveň třeba rakouských středisek, byť v ceně denních permanentek je na stejné úrovni již dnes.  

Itálie

Sever Itálie při hranicích s Rakouskem a Švýcarskem je jednou velkou obrovskou sjezdovkou. Nejrozsáhlejší částí italských Alp jsou Dolomity. Začínají téměř u dálnice přes Brenner. Asi nejdostupnější spojení z Česka do Itálie vede přes sedlo Brenner z rakouského Insbrucku – pozor, je to placená dálnice!

Všechna střediska jsou průjezdná na jednu jízdenku – Dolomiti Superski (www.dolomitisuperski.com). Existují však i lokální lístky pro jednotlivá střediska, která platí pro určený počet dní pro danou lyžařskou oblast a dále určený počet dní pro ostatní areály v rámci Dolomiti Superski. Oblast Dolomit začíná na severu údolím Val di Fiemme (www. valfiemme.net), známého to střediska milovníků bílé stopy, a končí na východě olympijským městem Cortina ď Ampezzo (www.sunrise.it). Hlavních areálů je zhruba 12 včetně nejvyšší hory Marmolady s nadmořskou výškou 3342 m.
Mekkou Dolomit je oblast Sella Ronda. Horský masív, který je do kruhu průjezdný oběma směry přes zelený nebo oranžový okruh, sdružuje čtyři světoznámá střediska, kde se každoročně pořádají závody světového poháru ve sjezdovém lyžování: Val Gardena (www.val-gardena.com), Alta Badia (www.altabadia.org), Arabba-Marmolada (www.sunrise.it/dolomiti) a Val di Fassa-Carezza (www.fassa.com). Nezapomenutelným zážitkem pro běžné sjezdaře, ale hlavně pro milovníky skialpinismu, je areál Sass Podroi a Marmolada s neskutečnou nabídkou extrémního lyžování. 
Nejnavštěvovanější oblastí Dolomit je Val di Fiemme (www.valfiemme.net), která leží asi 40 km od Bolzana a 60 km od Trenta. Na lokální skipass lze využít asi 50 vleků a více než 100 km sjezdovek. Téměř ze sta procent jsou sjezdovky uměle zasněžovány, což umožňuje lyžovat od prosince do konce dubna. Proslulé jsou i zdejší běžecké stopy v délce asi 150 km. Poslední neděli v lednu se zde pořádá běžecký maratón „Marcialonga“ na 70 km dlouhé trati. K odpočinku slouží dva kryté bazény, dvě tenisové haly, kuželny, posilovny, squash centra, apod. 
Na severozápadním okraji Alp leží spousta dalších kvalitních areálů. Pro české lyžaře je oblíbenou oblastí Val di Solle (www.valdisolle.net). Sdružuje několik menších areálů (Fogarida – 50km tratí, Pejo – 15 km, Pinzolo – 28km, Passo Tonale - 92km), ale hlavně jedno obrovské centrum: Madonna di Campiglio (www.campiglio.net). Propracovaný systém různých skipasů umožňuje přizpůsobit se možnostem jednotlivých návštěvníků s ohledem na jejich ubytování. Lze tak koupit skipass na týden tak, že každý den je možné navštívit jedno středisko a nebo jejich libovolnou kombinaci. Passo Tonale s nedaleký Ponte di Legno patří k jedinému areálu využívajícího ledovec. 
Relativně samostatně leží Bormio (www.bormio.com) a Livigno (www.aptlivigno.it) Obě střediska leží asi 30km od sebe téměř na hranicích se Švýcarskem. Kromě sjezdovek (50km v Bormiu a 110 km v Livingnu) láká turisty i zvláštní výjimka Livigna – je totiž bezcelní zónou. Někdy se Livignu říká „italský Tibet“. Obchody jsou přeplněny různým zbožím oproštěným od daní. Pozor však na množství takto výhodného zboží při zpáteční cestě do Itálie! Řídí se běžnými dovozními předpisy jako při vstupu z druhé země.

Slovinsko

Nejvýchodnější část Alp – Julské Alpy, zasahují do Slovinka. Asi nejznámějším areálem je Krajanská Gora (810 – 1623 m). Poměrně malý areál zahrnuje asi 30 km sjezdovek obsluhovaných 17-ti vleky. Výborná je dostupnost střediska z České republiky. Areál v Krajanské Gore (www.kranjanska-gora.si) spolupracuje s areály v sousedních zemích: Tarvisio (I), Sella Nevea (I), Arnoldstein (A), takže při nákupu týdenní permanentky je možné využít i sjezdovek v těchto městech, dojezd do 40 km do Kr.Gory. Pokud navštívíte Julské Alpy, tak určitě nevynechejte prohlídku monumentálních skokanských můstků v nedaleké Planici.

Německo

Na území Německa leží jen nejsevernější okraje Alp a poměrně rozsáhlé podhůří. Proto většina Němců jezdí lyžovat do sousedního Rakouska nebo Švýcarska. Světové proslulosti dosáhlo snad jen jediné středisko: Garmisch-Partenkirchen (GA-PA). Oblast tvoří několik vzájemně propojených areálů v celkové délce 120 km sjezdovek. Nadmořská výška 730 – 2964 m. Kvalitu dosvědčuje každoroční sjezd závodů světového poháru. GA-PA (www.garmisch-partenkirchen.de) však je bohužel v množství a kvalitě sjezdovek na území Německa osamocen. Mnohem zajímavější využití Německých Alp jsou běžky, třeba ve vyhlášeném Obresdorfu (www.obersdorf.de)

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená