FinExpert.e15.cz

Slovensko

Mnoho českých turistů zná Tatry lépe než Krkonoše a každý druhý Čech má na Slovensku příbuzné. Některé věci byste si ale přesto měli před cestou na východ oživit a ujasnit.

Do Tater bez víza
Podnebí je na Slovensku prakticky stejné jako u nás s výraznějšími extrémy – teplejší léta a chladnější zimy. Pro horskou turistiku jsou ideální jarní a podzimní měsíce, kdy teploty přejí dlouhým pochodům. Pokud se chystáte na Slovensku lyžovat, určitě vás potěší informace, že v nejvýše položených místech se sníh drží i 130 dnů v roce! Mezi ČR a Slovenskem neexistuje vízová povinnost a jako cestovní doklad poslouží kromě pasu i platný občanský průkaz. Dejte si ovšem pozor při cestách s dětmi. Nezletilci musí mít vlastní pas, nebo musí být zapsáni do pasu rodičů.

S kočkou a nabitou peněženkou
Jestliže chcete utrácet plnými hrstmi nebo snad zamýšlíte někoho obdarovat velkou částkou v hotovosti, nemusíte se držet při zemi. Bez devizového povolení lze vyvézt (i dovézt) bankovky v Kč i cizí měně až do hodnoty 200 000 Kč. S nákupy na měsíce dopředu to ovšem bude horší, protože limit zboží pro neobchodní vývoz i dovoz je do hodnoty 6 000 Sk. Každý návštěvník může bezcelně dovézt předměty osobní potřeby odpovídající délce pobytu a ročnímu období a slovenští celníci navíc stejně nechávají turisty z ČR bez povšimnutí. Oficiálně lze však do země dovézt například 2 litry vína a 1 litr tvrdého alkoholu, 200 cigaret a dárky a suvenýry do celkové hodnoty 3 000 Sk. Kočky a psy lze dovézt za předpokladu, že jsou očkováni proti vzteklině a mají veterinární potvrzení vydané nejméně 3 dny a nejdéle 3 týdny před příjezdem.

Slabší slovenská koruna
Po odloučení národních měn Česka a Slovenska se začala jejich hodnota postupně víc a víc odlišovat. Ke škodolibosti některých Čechů a nelibosti většiny Slováků dnes za 100 Kč dostanete asi 140 Sk. Naopak 100 slovenských korun má hodnotu asi 70 Kč. Vyměnit na slovenskou měnu můžete prakticky v kterékoli bance a běžné směnárně. Dokonce můžete zamířit také do hotelů, cestovních kanceláří a obchodních domů. Pro zpětnou směnu na české koruny potřebujete na Slovensku pas a potvrzení o nákupu slovenských korun v bance. Zpětnou výměnu můžete uskutečnit například v některé z poboček Tatra Banky nebo Všeobecné úverové banky. Běžné druhy platebních karet akceptují lepší hotely, restaurace a obchodní domy. Také cestovní šeky bez problémů uplatníte v bankách, ale některé mají limity (například Všeobecná úverová banka omezuje výběr eurošeků na 6 500 Sk denně).

Nakupte a vyspěte se
Nominální ceny základních potravin a zboží jsou v současné době v průměru o 15 – 20 % vyšší než v ČR. To znamená, že po přepočtu na Kč nákup ve slovenské samoobsluze vyjde skoro nastejno nebo o něco levněji než u nás.

Orientační ceny potravin (v Sk): chleba 1 kg – 22, máslo 250 g – 30, mléko 1 l – 21, maso 1 kg – 130 až 200, Coca cola 2 l – cca 30, pivo 0,5 l -  9 až 15, vejce 10 ks – 30, káva 100 g – cca 35, cigarety – 30  až 70.

Ceny v restauracích jsou samozřejmě závislé na kategorii podniku. Průměrné ceny za oběd ve „dvojce“ nebo „trojce“ se pohybují od 80 – 250 Sk bez nápojů.

Ceny ubytování jsou srovnatelné s cenami v ČR, ale možná vás překvapí, že v některých hotelích Čechy řadí mezi valutové cizince, kteří platí výrazně vyšší ceny. Někde platí Češi stejně jako občané SR a někde vytváří zvláštní kategorii cizinců, kteří platí o 20 – 25 % víc než Slováci. Nad tím se nemá cenu pozastavovat ani rozčilovat, protože určování cen je plně v pravomoci ubytovacích zařízení. Ubytování v soukromí se většinou dá pořídit do 200 Sk a v hotelu do 400 Sk. Na Slovensku je hodně kempů, kde zaplatíte do 100 Sk na noc.

Další kapitola
 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

hmm
a
5. 6. 2005, 11:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená