Klenoty hrají v životě obyvatel Slovenska důležitější roli, než je tomu u nás. Naši sousedé šperky častěji nakupují a častěji je také dostávají jako dar. Minimálně jednou za rok dostane šperk 29 % Slováků. V Čechách to je téměř o třetinu méně. Šperk jako dárek dostane zhruba každý pátý (častěji tedy spíše „každá pátá“). Slováci častěji darují klenot ke křtinám, Češi naopak k narození dítěte. Vyplývá to z průzkumu, který si v obou zemích vypracovalo ALO diamonds.
Na Slovensku dostanete šperk častěji
Alespoň jednou za rok kupuje šperk 30 % dotázaných Čechů, u Slováků je to 38 %. Přinejmenším jednou za 5 let koupí šperk 70 % Čechů a 76 % Slováků. Darem jej během pěti let dostane v ČR více jak polovina respondentů (56 %) a na Slovensku dvě třetiny (65 %). Rozdíl mezi tím, kolik lidí kupuje a kolik je obdarováno, je dán tím, že část lidí dostane během roku více než jeden šperk.
Výše zálohy závisí na zisku v minulém roce, vždy však musí být u hlavní činnosti placena alespoň minimální záloha.
V Česku narození dítěte, na Slovensku křtiny
V případě životních milníků je přístup Čechů a Slováků k obdarovávání zhruba stejný. 77 % Čechů a 71 % Slováků by koupilo klenot k významnému životnímu jubileu a podobné je to i u svatby (64 % Čechů, 60 % Slováků). Rozdíl nastává u situací, které jsou spojené s náboženskou tématikou. U slavností náboženského charakteru existují rozdíly kvůli podílu věřících, který je na Slovensku vyšší. Šperk ke křtinám by proto darovala téměř polovina Slováků oproti třetině Čechů. Naopak 62 % Čechů by darovalo klenot k narození dítěte. Na Slovensku by tak učinilo 49 % dotázaných.
Šperky nad 10 000 Kč kupují nejčastěji ženatí muži a podnikatelé
V obou zemích kupují šperky cenové kategorie 10 000 korun a více převážně podnikatelé a ženatí muži. Zatímco na Slovensku nebyly velké rozdíly mezi jednotlivými kraji, v Česku tyto dražší klenoty kupují více muži z Prahy a Středočeského kraje.
Autor je klenotníkem a zakladatelem ALO diamonds.