V rámci konkurenčního boje začali obchodníci v posledních letech zákazníkům nabízet čím dál více promoakcí a slev, které se na celkovém prodeji rychloobrátkového zboží podílí desítkami procent.
U některých kategorií, například u textilu, je to i 60 až 70 procent. Lidé si na slevy zvykli, akční ceny považují téměř za povinnost a vyžadují je, což obchodníkům a výrobcům snižuje marže.
Neví ale, jak kolotoč zvyšujících se promoakcí a slev zastavit – pokud by totiž některý z řetězců akční slevy přestal nabízet, pošle tím zákazníky ke konkurenci. To vše v době, kdy loni tržby 50 největších obchodníků včetně řetězců poprvé po 16 letech kvůli vlivu krize přestaly růst.
Podle průzkumu GfK Czech Consumer Tracking činil v roce 2007 podíl nákupů za akční ceny na celkové hodnotě nákupů domácností 24 procent, z toho 20 procentních bodů u značkového zboží a čtyři u privátních značek obchodních řetězců. Loni podíl dosáhl již 44 procent, z toho 37 procentních bodů se týkalo značkového zboží a sedm procent privátních značek.
Jak z toho ven?
Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka uvedl, že podíl tržeb z akčních cen na celkovém obratu oboru činí v průměru zhruba 27 procent a stále stoupá. Kolotoč slev a akčních cen je podle něj s nadsázkou „cestou do pekel“. „Když s tím začnete, nemůžete s tím skončit, protože konkurence to dělá také. Stupňovat to ale nejde,“ řekl deníku E15.
Většina velkých řetězců nechtěla bližší údaje o podílu akčních slev na tržbách poskytnout. Výjimkou je provozovatel hypermarketů Interspar a supermarketů Spar. Podíl akčního zboží na celkovém obratu společnosti Spar ČOS činil loni 36,1 procenta. Za letošních pět měsíců do 31. května 2011 se zvýšil tento podíl oproti loňskému stejnému období o dva procentní body.
„Spar zaznamenal změnu v nákupním chování zákazníků, a to ve prospěch slev a akčních nabídek. Zákazníci si přivykli na výhodné nabídky, na které si i ochotně počkají,“ řekla mediální zástupkyně Sparu ČOS Martina Kloudová. Mezi nejvíce nakupované potraviny v akci patří alkoholické i nealkoholické nápoje, káva, čaj, čerstvé zboží jako maso, ovoce, zelenina, pečivo a mléčné výrobky. Mimo potraviny pak lidé v akcích nejvíce nakupují drogerii.
Nárůst akčních cen zaznamenala i Kofola. Spotřeba nealkoholických nápojů na maloobchodním trhu podle údajů firmy loni sice neklesla, lidé ale za ně zaplatili méně peněz. V restauracích a hotelích klesla spotřeba nealko nápojů o šest procent. O to větší je cenová válka mezi obchodníky i mezi výrobci. „Zákazníci mají rádi slevy, v poslední době je 30 – 40 i padesátiprocentní snížení cen normální. Výše průměrné slevy meziročně vzrostla a je jich stále více,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel české Kofoly Jaroslav Barták.
Podle Vladimíry Šebkové ze společnosti GfK Czech nikdo neumí navrhnout jasné kroky, jak se dostat ven z pasti snižování cen a promoakcí. „Jakákoli snaha vyhnout se slevám zatím spíše výrobci či řetězci uškodila,“ řekla deníku E15 Šebková.
Ani šéf svazu obchodu nevidí jasné řešení. Je ale možné, že během roku až dvou dojde přece jen některým řetězcům, zejména těm ztrátovým či menším, trpělivost a slevy výrazně omezí. „Tím pádem se zmenší počet akcí a přestanou s nimi i ti velcí, protože nebudou v tak silném konkurenčním prostředí,“ míní Juračka.
Zdroj: E15.cz