FinExpert.e15.cz

Sledování makléřů

Fio zveřejňuje výsledky doporučení svých makléřů.

Fio, burzovní společnost, nabízí investorské veřejnosti možnost podívat se „pod pokličku“ svým makléřům a otestovat jejich schopnosti. K tomuto účelu poslouží nově zřízené stránky (www.fio.cz/cz/PortFio.itml), obsahující detailní informace o skladbě a operacích prováděných v portfoliu PortFio, které je spravováno na základě doporučení makléřů Fio. Všechny operace provedené v tomto portfoliu se i s příslušným komentářem okamžitě zobrazují  na internetových stránkách. 

Zřízení těchto specializovaných stránek souvisí s probíhající změnou charakteru zpravodajství Fio, které se jednoznačně soustřeďuje na konkrétní investiční doporučení. PortFio má návaznost především na zpravodajský servis poskytovaný dlouhodobým a střednědobým investorům. V budoucnu je připravován obdobný projekt zaměřený spíše na krátkodobé investory.

Větší důvěryhodnost
Investování do akcií není v ČR příliš rozšířeno. Důvodem je nízká důvěra v akcie a akciové trhy i špatné zkušenosti s makléři a makléřskými firmami. 
Makléřům je zazlíváno především halasné zdůrazňování správných předpovědí a naopak decentní mlčení o předpovědích, které nevyšly. Navíc správnost rad makléřů si lze jen velmi pracně a těžko ověřovat.
Fio to však svým makléřům ztížilo a jejich rady a doporučení jsou poměřovány tím nejprůhlednějším měřítkem – ziskem či ztrátou. Sledováním výnosu portfolia a vývoje kurzu akcií v něm zařazených si tak lze velmi jednoduše ověřit, jak se jednotlivá doporučení vyplatila a jestli představují akciové trhy skutečnou investiční příležitost. 

Podmínky jako běžní klienti
Makléři pro tento účel dostali do správy jeden milion korun a jediný úkol: vydělat co nejvíce.
Makléři nesmí do PortFia zařazovat žádné cenné papíry, jejichž nákup sami nedoporučili prostřednictvím každý týden zveřejňovaného BuyListu nebo prostřednictvím zpravodajství na internetových stránkách společnosti Fio.
Při správě tohoto portfolia mají makléři stejné podmínky jako klienti společnosti Fio. To v praxi znamená stejné zpoplatnění jednotlivých transakcí, stejnou možnost využívat související a doplňkové služby atd.
Veškeré operace spojené se správou PortFia provádějí makléři prostřednictvím on-line aplikace e-Broker.

Jak se makléřům zatím daří?
V tuto chvíli se PortFiu podařilo vydělat od nového roku přibližně 17 % tedy  170 000 Kč. Prostředky z portfolia makléři investovali ve všech třech zemích, kde je možno investovat prostřednictvím Fio – v ČR, USA s SRN.
Mezi největší investice do jednotlivých cenných papírů patří v krátké historii PortFia pozice v akciích společností ČEZ a Český Telecom, významnou dlouhodobou pozici pak tvoří akcie Deutsche Telekom a amerického Philip Morris (Altria Group).
V současnosti představují dvě objemově největší investice mezi českými tituly akcie společností ČEZ a Komerční Banka, v zahraničí pak v Deutsche Telekom a UnumProvident.

Zdroj: TZ PortFio

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená