FinExpert.e15.cz

Sledovali jsme za vás: Vývoj modelových portfolií v roce 2010

Na začátku roku 2010 jsme sestavili tři modelová investiční portfolia. Kolik navržená portfolia vydělala?
Sledovali jsme za vás: Vývoj modelových portfolií v roce 2010

Konzervativní, vyvážené i dynamické portfolio využívalo dostupné burzovně obchodované fondy (ETF). Zastoupeny byly nástroje sledující vývoj peněžního trhu, dluhopisů, akcií i komodit. K sestavení portfolií byly vybrány ETF obchodované na trhu Xetra. Většina fondů pocházela z dílny společnosti BlackRock.

K nákupu vybraných fondů byl využit domácí obchodník s cennými papíry. Celková výše investice neměla přesáhnout 10 000 eur. Vybrané ETF byly nakupeny 15. ledna 2010. Dnes se můžete podívat, jak rostla hodnota portfolií, data jsou zpracována k 23. prosinci 2010.

Složení navržených portfolií

V případě konzervativního portfolia byla největší část prostředků zainvestována do ETF sledujícího vývoj koše eurových státních a podnikových dluhopisů. Druhé nejvyšší zastoupení získal fond kopírující vývoj indexu peněžního trhu eb.rexx Money Market. Do portfolia byly zařazeny i ETF zaměřené na světové a evropské akcie.

Vyvážené portfolio pokrývá konzervativní složku dluhopisovým ETF. Dále jsou využity fondy sledující vývoj hodnoty koše světových a evropských akcií. K doplnění portfolia je využito ETF reprezentující vývoj akcií evropských nemovitostních firem.

Stěžejní složkou dynamického portfolia tvoří ETF zaměřené na globální, evropské a rozvíjející se akciové trhy. K doplnění portfolia je využit jeden fond sledující vývoj komodit.

Tabulka 1: Složení modelových portfolií

Klepněte pro větší obrázek

Většina ETF skončila v zelených číslech

V letošním roce se velmi dobře dařilo burzovně obchodovaným fondům, které se zaměřily na rizikovější akciové trhy. Nejvyšší růst zaznamenal fond investující do akcií rozvíjejících se trhů. ETF iShares MSCI Emerging Markets si za necelý rok připsal více než 24 %.

Na druhém místě byly akcie firem ze zemí východní Evropy. V ETF iShares MSCI Eastern Europe má z hlediska regionální alokace nejvyšší váhu Rusko (68 %) spolu s Polskem (18 %). Najdeme zde však i tituly z Maďarska (8 %) a České republiky (5,8 %). Tento fond posílil ve sledovaném období o více než 20 %.

Těsně za akciemi firem ze zemí východní Evropy skončil burzovně obchodovaný fond sledující vývoj komodit. EasyETF GSCI překonal hranici 19 %. Na dalších místech jsou fondy iShares MSCI World (16 %), db x-trackers STOXX 600 ETF (12,6 %) a iShares DJ STOXX 600 Real Estate (11,3 %).
V červených číslech zůstaly konzervativní investice. iShares eb.rexx Money Market ztratil více než 3,5 %. Lépe skončil iShares Barclays Euro Aggregate Bond, který ztratil 0,11 %.

Vývoj jednotlivých portfolií

Výkonnost navržených portfolií byla dána navážením jednotlivých fondů. Nejvíce získaly portfolia s vysokým zastoupením rizikovějších akciových ETF. Necelých 16 % si připsalo dynamické portfolio. Druhou nejvyšší výkonnost zaznamenalo vyvážené portfolio, a to mírně přes 9,2 %. Nejnižší výkonnosti dosáhlo konzervativní portfolio, a to necelých 3,8 %.

Podrobné informace jsou uvedeny v tabulce 2

Klepněte pro větší obrázek

Korunový investor musí při vyhodnocení úspěšnosti investice zohlednit vývoj měn, v nichž jsou nástroje obchodovány. V našem případě se jedná o vývoj koruny vůči euru. Ve sledovaném období český investor díky posílení koruny mírně ztrácel, kurz v lednu 2010: 25,935 CZK/EUR, v prosinci: 25,305 CZK/EUR.

Autor je redaktor webu www.etfs.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Ha, už jsem postřehl, kurz k 15tému v letošním roce,...
Karel
21. 1. 2011, 11:35
Tuto námitku nechápu. Ano, existuje měnové riziko a ...
Karel
21. 1. 2011, 11:32
Hezký reklamní článek, proč ale nebyl brán kurz EUR ...
padam
21. 1. 2011, 11:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená