FinExpert.e15.cz

Slang investora

Pokud se rozhodnete investovat, měli byste se postupně seznámit s určitými výrazy, bez kterých se ve finančním světě neobejdete.
Slang investora

Je důležité zdůraznit, že v drtivé většině se investor dozvídá údaje z minulosti, tedy o tom, co se na finančních trzích událo za poslední dny, měsíce nebo roky. Někteří analytici i portfolio manažeři se vyjadřují i k výhledům do budoucnosti, nikdo vám však nezaručí, s jakou pravděpodobnosti se jejich prognózy naplní. Ve svých prohlášeních častokrát zmíní různé ekonomické ukazatele, které by měl mít ostřílený investor v malíčku. Je však důležité nejenom jim rozumět, ale umět si také jednotlivé pojmy vzájemně propojit.

Spotřeba

Tento ukazatel je hnacím motorem hlavně pro akciové trhy. Velice zjednodušeně řečeno, pokud si domácnosti, firmy a stát kupují určité produkty či služby, roste obrat firem a jejich zisky, a tím pádem také výše vyplácených dividend. Nejznámějším představitelem ukazatele spotřeby je hrubý domácí produkt (HDP), což je vlastně součet zboží a služeb vytvořených v dané ekonomice. Pokud například HDP roste o 5 %, tak se v dané ekonomice vyprodukovalo o 5 % víc zboží a služeb než za minulé období. Pokud HDP neroste, nastává stagnace nebo pokud klesá (podle některých definic dvě čtvrtletí po sobě), vzniká v ekonomice tzv. recese.

Akciové trhy podle historických zkušeností reaguji na růst, resp. pokles spotřeby s určitým předstihem, to znamená, že ještě než se začne mluvit o stagnaci nebo recesi, akciové trhy již mohou začít klesat, i když reálná ekonomika ještě v recesi není. A naopak, pokud je předpoklad oživení ekonomiky v určitém časovém horizontu, investoři začínají nakupovat akcie už dříve, což se může projevit růstem akciových trhů, i když je ekonomika ještě v recesi. Ukazatel spotřeby však není jediným faktorem, který se sleduje, takže toto pravidlo neplatí stoprocentně.

Nezaměstnanost

Ukazatel nezaměstnanosti informuje o tom, kolik procent práceschopného obyvatelstva nemá práci. Významně ovlivňuje spotřebu, protože pokud roste nezaměstnanost, lidé si nemohou dovolit kupovat zboží a služby a tím klesá spotřeba a obrat firmám. A naopak, pokud nezaměstnanost klesá, je to signál, že ekonomice a firmám se daří, lidé vydělávají více peněz a mohou také více utrácet.

Inflace

Je obvykle spojena buď s vysokým růstem HDP, nebo nedostatkem určitého druhu zboží a znamená růst cen zboží a služeb. Měří se zjišťováním průměrných cen vybraných výrobků a služeb, tak zvaného spotřebního koše. Pokud je ve standardní ekonomice vysoký hospodářský růst, roste zaměstnanost, mzdy a poptávka po zboží a službách, obchodníci si tím pádem mohou dovolit zvedat ceny – roste inflace. Pokud v ekonomice klesá růst HDP nebo dojde k recesi, klesá poptávka a obchodníci ve snaze rozhýbat obchod mohou snižovat ceny a lákat tak zákazníky ke koupi. Pokud by inflace vykazovala záporné hodnoty, mluvíme o deflaci.

Obecně může být deflace příjemná pro občany, ale není dobrá pro ekonomiku jako celek. Je to proto, že když lidé očekávají pokles cen, odkládají nákup některého zboží a služeb, a tím se zpomaluje koloběh peněz v ekonomice. Pokud se kupuje méně, obchodníci musejí dále snižovat ceny a lidé s nákupem vyčkávají.

Pro ekonomiku je podle Maastrichtských kritérií vhodná zdravá inflace zhruba do 3 %. Pokud ekonomika stagnuje, ale ceny (inflace) rostou, mluvíme o tzv. stagflaci. Pokud je inflace příliš vysoká, peníze ztrácejí svou reálnou hodnotu a lidé se často snaží „zbavit peněz“, aby si za ně mohli koupit co nejvíce zboží. To zvyšuje poptávku, dále rostou ceny, ještě vice se znehodnocují peníze a roztáčí se „inflační spirála“. Proto je vysoká inflace velkou hrozbou pro jakoukoliv ekonomiku.

Úrokové sazby

Úrokové sazby jsou jedním z nástrojů, jimiž mohou centrální banky urychlit nebo zpomalit růst ekonomiky. Princip je takový, že pokud centrální banka sníží úrokové sazby, za které půjčí peníze jiným bankám, ty mohou poskytovat úvěry občanům a firmám za nižší sazby. Tím se dostane do oběhu více peněz – například přes kreditní karty nebo hypotéky a zvýší se poptávka po zboží a službách. Může se zároveň více vyrábět a roste HDP. Takovéto snižování úrokových sazeb se však musí dělat v rozumné míře. Pokud se dostane do oběhu příliš mnoho peněz, důsledkem je růst inflace.

Druhou hrozbou je, že pokud jsou úrokové sazby příliš nízko dlouhodobě, lidé mají tendenci se více zadlužit, což jim později může způsobit problémy při splácení dluhů. Toto je například i důvod současné finanční krize, která začala v USA. Naopak zvyšování úrokových sazeb má za důsledek méně poskytnutých úvěrů. Ty jsou pak dražší, v ekonomice je méně peněz, inflace klesá a bohužel stejně tak i hospodářský růst. Pokud úrokové sazby klesají a ekonomika se rozbíhá, má to obvykle pozitivní vliv na akciové trhy a zároveň roste cena starších dluhopisů s vyššími úrokovými sazbami. Když úrokové sazby rostou, má to spíše pozitivní vliv na vklady v bankách – vyšší úroky a na fondy peněžního trhu.

Milan Šauer, manažer pro prodej a distribuci Pioneer Investments ČR

Článek vyšel v časopise Osobní finance.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená