FinExpert.e15.cz

Skutečný příběh: Ruleta, sázky a dluhy

Je možné splatit úvěry výhrou v kasinu? Přečtěte si příběh pana Mariana, kterého od dlužníků zachránila Poradna při finanční tísni.
Skutečný příběh: Ruleta, sázky a dluhy

Pan Marian žije se svojí přítelkyní. Pořídil si byt na hypotéku a auto na úvěr. Další úvěry na sebe nenechaly čekat. Aby si pan Marian zpříjemnil život, nakoupil na úvěr i další věci do domácnosti, které se mu zdály v tu chvíli nezbytné. Všechny svoje závazky zvládal s pomocí přítelkyně řádně splácet – když dali svoje příjmy dohromady, po zaplacení všech splátek jim zůstaly prostředky pouze na pokrytí nákladů a na žádné další přilepšení již nezůstávalo. Pan Marian měl pocit, že jej dluhy omezují.

Úvěr, ruleta, úvěr, ruleta...

V tomto okamžiku se Marianovi naskytla možnost dalšího úvěru a on, aniž by přemýšlel nad důsledky, s vidinou snadného výdělku a následného vyplacení dluhů této nabídce neodolal. Rozhodl se totiž, že peníze získané z tohoto úvěru zhodnotí prostřednictvím rulety a sázek. Kolo štěstí bylo vrtkavé. Pan Marian zpočátku nějaké peníze skutečně vyhrál a opět je neuváženě „investoval“, aby svůj kapitál zvýšil. Výsledek, který Marian očekával, se však nedostavil, prohrál všechny svoje peníze a vzniklou situaci řešil dalším úvěrem. Tentokrát zaplatil část splátek a zbytek peněz opět použil jako vklad do další hry. Celá situace se několikrát opakovala, aniž by se pan Marian poučil. Vlastním přičiněním se nakonec dostal do situace, kdy měl dluhy natolik velké, že výše měsíčních splátek několikanásobně převyšovaly jeho příjem, a on nebyl schopen je hradit dle původních ujednání ve smlouvách.

Prodej bytu je nezbytný

Teprve za tohoto stavu, kdy na pana Mariana doléhá tíha celé situace, informuje o ní své věřitele a pokouší se s nimi nalézt řešení. Zároveň se dozvídá o Poradně při finanční tísni a sjednává si zde schůzku. Nejprve vypadá situace pana Mariana téměř neřešitelně. Restrukturalizaci úvěrů věřitelé odmítají, jakož i další žádosti o snížení splátek, popřípadě prodloužení doby splatnosti jednotlivých závazků.

První výsledek se dostavuje až při osobním jednání s největším věřitelem, který s ohledem na okolnosti a poradnou navrhovaný způsob řešení zastavuje úročení svých úvěrů. Po projednání a analýze možností v poradně si pan Marian uvědomuje nutnost prodeje bytu ve spolupráci s hypotečním věřitelem. Získané prostředky může použít na vyplacení hypotéky a částečné vyplacení zbývajících věřitelů. Zároveň pan Marian musí zvážit zpeněžení věcí, které pro něj nejsou životně nezbytné, a výnos z jejich prodeje opět použít na částečné splacení dluhů. Přesto zůstanou dluhy pana Mariana natolik vysoké, že je nebude schopen řádně splácet. Také si Marian uvědomil, že za období, po které nebude svoje závazky řádně splácet, mu dluhy narůstají o penále.

Děti až za pět let

Dalším krokem bude ve spolupráci s poradnou podání návrhu na oddlužení. Předpokladem však je, že Marian musí zvýšit svůj stávající příjem. Pokud soud panu Marianovi oddlužení povolí, bude to pro něj znamenat, že po dobu trvání oddlužení, tedy po pět let, mu z jeho příjmů zůstane pouze zákonem stanovená nezabavitelná částka. Pokud Marian v průběhu této doby splní všechny povinnosti uložené zákonem a soudem, bude po pěti letech osvobozen od splácení zbývajících částí svých závazků.

Marian sice zatím nemá vyhráno, ale pro jeho situaci, která původně vypadala beznadějně, existuje řešení. Sám konstatoval, že založení rodiny, o němž s přítelkyní uvažovali, by v současné situaci nebylo zodpovědné a raději jej odloží na pozdější dobu. Úspěšné dokončení naznačené cesty bude od něj i jeho přítelkyně vyžadovat velké nasazení.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ahoj chcete vidělávat jednoduše z pohodlí domova? př...
Petr
29. 7. 2012, 04:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená