FinExpert.e15.cz

Skutečný cashback oficiálně v České republice

Karetní společnost Visa Europe oficiálně oznámila svoji podporu a spuštění této služby. MasterCard je také připraven, čeká se jen na banky.

Visa Europe včera oficiálně představila v České republice službu Visa cash back umožňující výběr hotovosti při každodenních nákupech. Služba přinese řadu výhod spotřebitelům i obchodníkům. Spotřebitelé budou moci vybírat peněžní hotovost během nákupu přímo na pokladnách, čímž ušetří čas, neboť nebudou muset hledat bankomat. Obchodníkům zase nová služba pomůže snížit objem hotovosti v pokladnách, což usnadní práci s hotovostí a sníží riziko krádeže.

Pouze pro české karty Visa, ale pro všechny

Služba Visa cash back je dostupná pouze pro karty Visa vydané v České republice. Využívat výhod této služby je velice snadné. Držitelé karty Visa nebo Visa Electron při placení jednoduše pokladní oznámí, že si přejí využít služby Visa cash back, načež obdrží hotovost až do výše 1 500 Kč. Budou požádáni o ověření (kombinované částky platby a vybírané hotovosti) a to buď podpisem nebo zadáním PIN podle metody určené vydavatelem. Suma zaplacená za zboží bude na výpisu uvedena odděleně. Po autorizaci transakce může pokladní držitele karty požádat ještě o jeden podpis na účtu, kde je uvedena částka vydaná v hotovosti. I při vybírání hotovosti u obchodníků je ale nezbytné pamatovat na denní limit pro výběr, nastavený vydavatelskou bankou, protože částka vydaná v rámci služby cash back by mohla být do tohoto limitu zahrnuta. Tuto skutečnost je třeba ověřit u vydavatele karty předem.

Česká spořitelna v čele

První bankou, která službu Visa cash back v České republice uvedla, byla Česká spořitelna, která spustila ostrý provoz 16. července 2007. Služba je nyní nabízena ve dvaceti menších řetězcích a obchodech a banka intenzivně jedná o spolupráci s velkými řetězci. Česká spořitelna nabízí službu nejen svým klientům, ale i držitelům karet jiných bank (pokud to jejich banky umožňují). Maximální možná částka pro výběr je 1 500 Kč, přičemž podmínkou pro využití služby je uskutečnit v obchodě nákup v minimální výši 300 Kč. Klienti České spořitelny platí za transakci 4 Kč, ostatní podle podmínek své banky. Obchodníky, kteří tuto službu nabízejí, lze snadno identifikovat podle samolepky. Službu se chystají v průběhu roku zavést i další české banky, zatím ji oficiálně podporuje pouze Česká spořitelna.

Logo služby

Klepněte pro větší obrázek

Služba je v zahraničí oblíbená

Služba cash back již funguje v řadě zemí po celé Evropě, zejména pak ve Velké Británii a skandinávských zemí. Na těchto trzích funguje již patnáct let. V září 2006 spustila společnost Visa Europe tuto službu v Itálii a Polsku, v červnu 2007 pak v Irsku. V Řecku bude služba zavedena počátkem roku 2008. Společnost Visa Europe rovněž aktivně vyjednává podmínky zavedení této služby v řadě jiných zemí, například na Slovensku. Mimo Evropu je služba cash back dostupná ve Spojených státech, Austrálii, Singapuru a Jihoafrické republice. 

Cash back nabízí pohodlný výběr menších finančních obnosů při placení každodenních nákupů v supermarketech, prodejnách, na benzinových pumpách apod. Ve Velké Británii se služba využívá již přes patnáct let a těší se velké popularitě mezi držiteli karet: každá čtvrtá transakce provedená v supermarketu debetní kartou Visa obsahuje cash back. V roce 2005 bylo uskutečněno celkem 148 milionů transakcí služby cash back: což představuje zvýšení o 23 procent oproti roku 2003, kdy bylo těchto transakcí uskutečněno 120 milionů. Průměrná výše částky vybírané u obchodníků byla v roce 2006 24 liber (35 EUR), zatímco v roce 2002 to bylo o libru méně. Ve Spojených státech je průměrná vybíraná částka
u obchodníků 20 dolarů (16 EUR), přičemž z bankomatů se vybírá průměrná částka 69 dolarů (55 EUR). Služba cash back je ve Spojených státech omezena limitem 200 dolarů (159 EUR), kterého je ale dosaženo velmi zřídka. Obecně platí, že v zemích, v nichž je tato služba nabízena, využívají zákazníci cash back pro výběr menších částek, zatímco ty vyšší vybírají u bankomatů.

Ideální pro obchodní řetězce

Cílovou skupinou mezi obchodníky pro cash back jsou ti obchodníci, kteří pracují s velkými objemy hotovosti (tudíž mají vysoké náklady na její zpracování) a vykazují vyšší použití karet. Ideální jsou v tomto ohledu supermarkety, což ostatně dokazuje velké rozšíření této služby v supermarketech ve Velké Británii a Spojených státech. Supermarkety používají hotovost ve velkém a pracují s velkými objemy peněžních prostředků. Prodávají věci a služby každodenní potřeby a mají vyšší potenciál pro použití karet. Ve Velké Británii je služba cash back nabízena také v hospodách a restauracích. Ve Spojených státech je zhruba 50 % služby cash back nabízeno v supermarketech. Ze všech obchodních aktivit zhruba 12 % obsahuje cash back. V Polsku je služba nabízena v supermarketech, multimediálních obchodech a na čerpacích stanicích.

Průzkum trhu ukázal, že američtí držitelé karet si natolik cenní pohodlí, které služba cash back nabízí, že by byli ochotni změnit banku, pokud by jejich stávající banka službu cash back přestala poskytovat. Vysoce službu hodnotí i spotřebitelé v Polsku. Krátce po uvedení této služby získala Visa cash back prestižní spotřebitelské ocenění od stylového magazínu Twoj Styl. Služba byla také zvolena jedním z nejlepších produktů uvedených na polský trh v roce 2006. Nezávislá porota nejstarší spotřebitelské soutěže pro finanční instituce vysoce ocenila novinku Visa cash back a její přínos pro spotřebitele.

MasterCard umí cashback také

Na oznámení společnosti Visa Europe o spuštění služby Visa cash back reagovala společnost MasterCard rychlým tiskovým prohlášením:

Na zavedení služby cashback dlouhodobě spolupracuje společnost MasterCard s jednotlivými českými bankami. Karty Maestro společnosti MasterCard jsou připraveny na poskytování služby „purchase with cashback“ v celé Evropě včetně České republiky již od dubna 2007. V tuto chvíli probíhá v České republice pilotní projekt České spořitelny nejen pro MasterCard ale pro všechny typy platebních karet. Celoplošné zavedení této služby záleží na možnostech jednotlivých obchodníků a bank, očekávat ho můžeme jak pro MasterCard tak pro ostatní typy platebních karet ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Zavedení služby cashback může v budoucnu vést k méně častému používání bankomatů. Především v těch částech České republiky, ve kterých je bankomatů nedostatek, zvýší zavedení služby cashback pohodlí držitelů karet. Věřím, že výběry hotovosti při platbě na pokladnách se stanou brzy běžnou součástí používání karet u obchodníků.

Služba „purchase with cashback“ představuje nový servis k transakcím realizovaným u obchodníků či poskytovatelů služeb. Držitelé karet budou moci na pokladnách nejen platit za zboží či služby, ale také vybírat peníze ze svého účtu obdobně jako z bankomatů. Podmínkou služby „purchase with cashback“, jak již vyplývá ze samotného názvu, je tedy realizace nákupu. Další podmínkou je, že nákup i výběr hotovosti musí být uskutečněn ve stejné měně.

Společnosti Visa se podařilo obdržet pomyslné prvenství oficiálním spuštění této služby, ovšem společnost MasterCard službu cashback běžně v zahraničí umožňuje. Problém je spíše na straně bank, které musejí svoje systémy pro službu cashback připravit a obě karetní společnosti mají jiné požadavky a postupy, které od bank vyžadují.

ČSOB stále vlastní cestou

Službu cashback umožňuje i ČSOB, jde však jen poloviční řešení, služba je totiž dostupná pouze pro držitele karet ČSOB (Visa i MasterCard). Služba Visa cash back je naopak dostupná pro všechny české karty Visa bez ohledu na banku, záleží tak jen na vydavatelské bance, zda službu svým klientům umožní využít a případně za jaký poplatek. Lze však předpokládat, že ani ČSOB nebude chtít zůstat pozadu a umožní využít službu cashback v dohledné době i klientům jiných bank.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Určitým typem cashbacku je i vracení % z částky utra...
Monikaa
24. 11. 2010, 13:44
bez poplatku
GH
10. 8. 2007, 07:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená