FinExpert.e15.cz

Skutečně se muži zajímají o své finanční závazky častěji než ženy?

Praha 14. října 2014

Aktuální trendy v oblasti zodpovědného zadlužování ukazují na skutečnost, že muži spíše než ženy rozhodují o náročnějších finančních produktech, jako jsou například hypotéky. Naopak ženy se starají o rodinnou kasu a rozhodují o běžných denních výdajích. Tyto informace o finančním chování českých domácností v minulosti potvrdila už řada průzkumů. Z pohledu dluhů si on-line své úvěry a závazky překvapivě hlídají spíše muži. Dokazují to aktuální statistiky portálu www.kolikmam.cz. 

„Do portálu kolikmam.cz se zaregistrovalo již 3 000 uživatelů, přičemž 70 % z nich tvoří muži. Původně jsme přitom předpokládali, že zájem o on-line kontrolu svých finančních závazků, a s tím spojené odpovědné zadlužování, projeví spíše ženy, případně, že bude zájem vyvážený,“ říká Romana Knyblová, projektová manažerka portálu kolikmam.cz. Co do počtu úvěrových smluv na trhu je zastoupení mezi muži a ženami takřka vyrovnané 57 % vs. 43 %, nicméně co do objemu dlouhodobého a krátkodobého dluhu situace na úvěrovém trhu koresponduje s výše zmíněnou statistikou zaregistrovaných uživatelů v portálu kolikmam.cz. 

„Tyto údaje neznamenají, že se ženy o osobní finance zajímají méně než muži. Jsou to však stále ještě muži, kteří mají obvykle vyšší příjem než ženy, a proto mají větší šanci uspět při žádosti o půjčku. Navíc, mezi zaregistrovanými uživateli mají nejvyšší zastoupení lidé ve věku 25 až 40 let. A to je i věkové období, ve kterém značná část žen bude nebo již je na mateřské či rodičovské dovolené, nebo má krátce po ní, a proto jejich příjmy kolísají. Starost o splácení dluhu tak obvykle patří mužům,“ dodává Knyblová. 

Největší zájem je v Praze

Zdaleka nejvíce žádostí o získání on-line přístupu k úvěrovým zprávám z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, ukazujících přehledně aktuální stav splácení osobních finančních závazků, přichází od obyvatel Prahy. Naopak nejnižší zájem o službu je na Vysočině a v Karlovarském kraji. 

Portál kolikmam.cz je unikátním společným projektem Bankovního a Nebankovního registru klientských informací a je podporovaný bankami, stavebními spořitelnami, leasingovými, splátkovými a faktoringovými institucemi, které působí na českém finančním trhu a jsou uživateli registrů. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že zaregistrovanému uživateli umožňuje kdykoli on-line přístup k jeho úvěrové zprávě z pohodlí domova či kanceláře.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená