Většina Čechů nemá úvěr na vysokou částku, zato je tíží malé dluhy v podobě neuhrazených splátek, složenek a různých pokut. Přestože se zdánlivě jedná o malý dluh, vyplatí se jednat co nejdříve. Hrozí totiž, že i ty nejmenší dluhy vzrostou a stanou se velkými.
Vyvarujte se chyb při podání daňového přiznání.
Nejčastějším důvodem vzniku malých dluhů jsou nedoplatky vůči telefonním operátorům, bankám, finančním institucím a pojišťovnám, ale také vůči podnikům městské hromadné dopravy, dodavatelům televizního signálu či internetu. Jak vyplynulo z výsledků výzkumu společnosti KRUK, malé dluhy do 5 000 Kč se týkají především mladých lidí ve věku do 24 let (50,01 %), následně pak lidí ve věku 25 až 34 let (36,97 %) a lidí starších 65 let (31,04 %). Z pohledu malých dluhů jsou ohroženy spíše ženy (34,20 %), než muži (31,10 %).
Češi velmi často malé dluhy ignorují, považují je za nepodstatné a necítí se jimi ohroženi. Tento dojem je ale mylný, protože i zanedbatelně malý závazek může výrazně vzrůst mj. o úroky a pokuty. Navíc právě malé dluhy se nejčastěji kumulují. Po sečtení dvou, tří, čtyř nevelkých dluhů vznikne už celkem vysoká suma, která se stává vážným problémem. Proto základní rada při splácení malých dluhů zní: Nečekej, až zadlužení naroste a splať závazky co nejrychleji. Odříkání jiných věcí může být téměř nepostřehnutelné.
Domácí rozpočet je základ
Pokud nám malé dluhy vzniknou, je nezbytné se jim postavit už na začátku a začít je okamžitě řešit. Jestliže je nemůžeme uhradit ihned, je na místě začít přemýšlet, jak získat dodatečné finance. Zde nám může pomoci přehledný soupis příjmů a výdajů. Dle položek soupisu zjistíme, které výdaje lze omezit a kde můžeme ušetřit.
Základním krokem by tudíž mělo být sestavení podrobného seznamu měsíčních výdajů a zjištění, za co utrácíme nejvíce peněz. Čím podrobnější seznam vypracujeme, tím spíše se nám z něj povede získat potřebné závěry. Při té příležitosti se vyplatí rozhlédnout se po bytě.