Školství v uplynulém školním roce opustila dvě procenta zaměstnanců. Stejné to má být i letos a v roce příštím. Celkem z něj nedobrovolně odejde na 14 000 lidí. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka se první vlna propouštění měla dotknout zejména lidí v důchodovém věku.
Myslí si však, že by stát měl pro propuštěné připravit speciální sociální program, aby jim zajistil například rekvalifikační kurzy. Šéfka jihomoravských školských odborů Růžena Šalomonová řekla, že se propouštění v jejich regionu dotýká důchodců i lidí v produktivním věku.
Ze škol v jihomoravském kraji odejde asi 700 lidí. "V některých školách dostalo výpověď i deset zaměstnanců," podotkla. Přezaměstnanost v některých zařízeních byla dána podle ní tím, že byl jiný systém financování a školám mohl na zaměstnance připlatit zřizovatel.
Zdroj: Deníky Bohemia