Začátek školního roku se blíží a spousta rodičů přemýšlí o tom, zda prvňáčkovi pořídit mobilní telefon. Záleží na názorech rodičů, na tom, zda bude dítě dojíždět do školy nebo navštěvovat kroužky. Je jasné, že rodiče chtějí mít dítě pod kontrolou. A k tomu jim telefon pomůže. Podle průzkumu společnosti Vodafone, provedeném v loňském roce, pořizuje telefon prvňáčkům třetina rodičů. Ve čtvrté třídě už je to přes polovinu, a ve čtrnácti letech už mají mobil takřka všichni.
Tarif nebo paušál?
70 % rodičů pořídí dětem předplacenou kartu, kterou je možné dobíjet. Mají tak kontrolu nad voláním svých ratolestí a nemusí se bát velkých účtů. Je možné také uzavřít tarif, na kterém si nastavíte limit útraty. Tato možnost má výhodu levnějšího volání.
Češi dluží miliony. Přesnou částku nám operátoři neprozradili.
Speciální tarif určený pro školáky nalezneme u operátorů jen pomálu. Většinou jsou součástí klasických tarifů. „Vhodnou alternativou je prozkoumat u operátorů možnosti tarifů pro volání ve skupinách. V těchto případech mají mezi sebou jednotliví členové volání velmi výhodné, leckdy i zcela zdarma. Zájem o rodinné balíčky proto v Česku letos vzrůstá. V uvedeném segmentu aktuálně zaznamenáváme poptávku na hranici 37 %,“ nabízí řešení Pavel Černoch, jednatel společnosti Tarifomat, která srovnává nabídky všech mobilních operátorů fungujících na území ČR.
Přenos dat
Malým dětem pořizujte telefony, které neumožňují přenos dat nebo před nimi mají funkční ochranu. Prvňáčci neumí s daty pracovat, mohou je nechat zapnuté celé dny a rodiče by tak mohli být nepříjemně překvapeni.
Volání s nulovým kreditem
Zeptejte se svého operátora i na možnost volání při nízkém či dokonce nulovém kreditu. Nemusíte se tak obávat situace, že by se vám dítě kvůli nízkému kreditu nedovolalo.