FinExpert.e15.cz

Škola volá aneb Jak dětem zpříjemnit konec prázdnin

Praha, 21. srpna 2013

Nejteplejší prázdniny za poslední roky se nemilosrdně blíží ke svému konci a školáci již začínají být lehce rozmrzelí, že jim brzy skončí sladké nicnedělání a nastane opět období školních povinností. Rodiče jsou na tom ale daleko hůř. Kromě nových povinností se musí po zaplacení dovolené, táborů a obměně šatníku vyrovnat ještě s jednorázově vyššími výdaji za nákup školních pomůcek. Poradíme vám, jak si vše před koncem prázdnin správně naplánovat a vyhnout se zbytečným nákupům.

1. Naplánujte výdaje na nový školní rok

S vaším školákem zkuste s předstihem dát dohromady, jaké pomůcky a psací potřeby mu zůstaly z loňského roku a co bude potřeba dokoupit. K tomu připočítejte platby za družinu, jídelnu, příspěvky do rodičovského sdružení a odpolední kroužky. To vše vás totiž bude stát nemalou sumu.

Rada navíc: Zapojte svého potomka do plánování výdajů. Dejte mu určitý obnos a dovolte mu, aby si za ně vybral vybavení do školy. Díky tomu zjistí, že výdaje se musí plánovat, protože ani maličkosti jako propisky a tužky nejsou zadarmo.  

2. Jak na kapesné

S nástupem školních povinností byste měli se svým potomkem probrat také kapesné. Právě teď je totiž ten nejvhodnější čas začít s jeho vyplácením. Kapesné by mělo dítě dostávat pravidelně a ne v závislosti na tom, že vás zrovna žádá o peníze nebo máte v peněžence přebytečné drobné. Jedině tak se z kapesného může zároveň stát výchovný prostředek. Není vhodné trestat dítě odpíráním kapesného, ale určitá část se může odvíjet právě od toho, jak dobře se dítě učí nebo zda doma pomáhá. „S pravidelným příjmem se i malý školák může učit finanční zodpovědnosti. Pro začátek stačí třeba jen deset korun týdně. Děti totiž postupně přijdou i na to, že je výhodné si nějakou částku schovat na později,“ vysvětluje důležitost vlastních peněz ředitel klientské komunikace Ery Jan Doubek. Jak vyplývá z průzkumu pro ČSOB a Eru, děti na prvním stupni dostávají nejčastěji sto až čtyři sta korun měsíčně, středoškoláci asi pět set korun. Starší školáci si mohou z kapesného hradit i volání nebo obědy. Tomu musíte zároveň přizpůsobit i jeho výši. Zároveň si však musíte být jisti, že váš potomek má již dostatečnou míru zodpovědnosti.

Rada navíc: Domluva, že část kapesného bude záležet na tom, jak dítě pomáhá v domácnosti, je dobrou cestou, jak své děti vychovávat k finanční gramotnosti. Naučí se, že bude pro získání peněz v životě nutné něco udělat.

3. První účet školáka

Tráví váš potomek hodně času mimo domov, jezdí často pryč se sportovním týmem nebo se školou? Dostává pravidelné kapesné? Pak je čas začít přemýšlet nad tím, zda by pro něj nebylo vhodné zřízení bankovního účtu. Jeho výhody jsou nesporné. „Z průzkumu Ery vyplývá, že více než polovina dětí by ráda sama rozhodovala o svých financích. Mladí lidé navíc vlastní bankovní účet považují za vstup do dospělosti. Například Era První konto je možné dítěti pořídit už při narození,“ dodává Jan Doubek. Výhodou je, že žáčkovi staršímu deseti let můžete jednak tento účet převést na Era osobní účet, kde lze získat vedle zvýhodněného vedení i platební kartu. „Kartu je možné zdarma pojistit proti krádeži nebo ztrátě a limit výběru můžete nastavit například i na pouhých 200 korun týdně. Díky vašemu přístupu k účtu prostřednictvím Era smartbankingu nebo Internetového bankovnictví tak budete mít neustálý přehled o platbách dítěte,“ odpovídá na nejčastější námitky rodičů, proč kartu nechtějí svému dítěti pořídit, Jan Doubek. Teenageři také mohou využít i zábavně-vzdělávací portál Era klub, kde se dozví spoustu zajímavých věcí, díky nimž se v dospělosti ve světě bankovních produktů neztratí. Mladí zde mohou hrát hry, zapojit se do soutěží a vyplňovat kvízy. Za to pak „vydělají“ virtuální peníze, které mohou vyměnit za opravdové ceny. Od patnácti let je také možné založit běžné studentské konto, se kterým dostanou i slevu na studentsku kartu ISIC nebo na cestovní pojištění.

Rada navíc: Účty pro mladé a děti je možné často využít i jako způsob, jak spořit. Například roční úroková sazba u Era prvního konta činí při úložce 5 tisíc Kč a více 1,4 %.

4. Prodloužení prázdnin

Jestli jste se v létě nikam nedostali, nevěšte hlavu. Většina cestovních kanceláří po hlavní sezoně nabízí zájezdy s výraznou slevou. V září už není takové horko a u moře panuje větší klid než v létě. Díky různým akcím je možné s celou rodinou odjet na týden do Chorvatska s polopenzí už od 16 tisíc a výhodněji je možné se podívat i do exotických destinací, které byste si jindy nemohli dovolit. Letní rodinnou dovolenou už máte za sebou a do dalších velkých výprav a výdajů se vám nechce? Udělejte si výlet po okolí. Pokud místo drahých atrakcí naplánujete dětem dobrodužnou cestu za pokladem s využitím GPS, tzv. geocaching, pak se můžete těšit na skvělou zábavu, která celou rodinu bude stát opravdu minimum financí. Pro nalezení zajímavých akcí ve vašem okolí můžete také využít portál české centrály cestovního ruchu kudyznudy.cz. Zadáte zde jen místo a na mapě se vám zobrazí, jaké akce se v daném okolí budou v nejbližší době pořádat.

Rada navíc: Celodenní jízdenky po celém kraji nabízí České dráhy už od 200 korun pro celou rodinu.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená